الیسا شفر هستند ایشان!

الیسا شفر هستند ایشان! لوازم ورزشی الیسا شفر هستند ایشان!فرهاد عشوندی: الیسا شفر؛ تا همین 6 ماه قبل اصلا برای كسی مهم نبود او كیست یا چه می گوید. حالا اما حدودا همه اهالی فوتبال می شناسندش. دختری كه می رود تا برای طرفدارانش حتی محبوب تر از پدرش باشد! وی در جدیدترین واكنش فوتبالی اش آن سوی مرزها روبروی سینا ولی الله نشسته و در رادیو جوان كه اینجا فیلتر است، از فوتبال ایران گفته است.
الیسا ترسی ندارد از اینكه بگوید همسو با دختران عشق فوتبال ایران كه رفتن به ورزشگاه را حق خود می دانند، است و می خواهد كمك نماید تا دختران برای تماشای بازی های تیم محبوب شان ناچار نباشند تا لباس پسرانه بپوشند و بتوانند با همه استانداردهای شرعی ممكن و با آسایش به ورزشگاه بروند و در حصار این محدودیت نمانند تا مثل جشن قهرمانی نساجی، نیروی انتظامی برحسب مسئولیتش و به حكم ماموریتی كه دارد راه شان را سد كند یا از روی تیربرق به زور پایین بكشدشان.
از یاد نبریم همین خانم ها برای همایش های دیگری چون میتینگ های انتخاباتی كه جو دوقطبی شان خیلی داغ تر از جشن صعود به لیگ برتر است، به راحتی به ورزشگاه ها می آیند. خیلی از آخرین انتخابات ریاست جمهوری نگذشته و برای ارجاع دادن به آن روزها اصلا نباید مسیر دشواری را طی كرد. بگذارید چند نمونه را برای تان مثال بزنم. از میتینگ ریاست جمهوری حسن روحانی برای تان در ورزشگاه های تبریز و مشهد و سالن 12هزار نفری آزادی بگویم برای تان یا میتینگ های معروف باقر قالیباف در شهرهای مختلف یا مراسم مختلفی كه آقای رئیسی در مصلاهای مختلف می گرفتند و دختر و پسر در كنار هم شعار می دادند و اتفاق بدی هم نمی افتاد؟
مراسمی كه فقط كافی است كلیپ های شان را بارها مرور كنید و به هر كسی خواستید نشان دهید تا ببینید واقعا خیلی فضای شان فرقی ندارد با مراسم جشن صعود مردم شهر خسته به لیگ برتر كه برایش حصار پیش روی خانم های شهر كشیده شد. به هر حال اما این اتفاق هنوز یك ممنوعیت قانونی است و پلیس و نیروهای انتظامی و قضایی به وظیفه قانونی شان می پردازند.
در سوی مقابل هم گروهی از دختران كه شكستن این حصار را حق خود می دانند، با پوشیدن لباس پسرانه، خط شكنی می كنند. عواقب و خطراتش را به جان می خرند و به صف می زنند و حالا خیلی های شان توانستند در آزادی یا دیگر ورزشگاه های كشور به رویاهای شان برسند. چون از كلاه گیس و آرایش پسرانه استفاده می نمایند و لباس های شان هم پوشیده است، احیانا از نظر شرعی مرتكب تخلفی نمی شوند اما كارشان به دلایل مختلف قانونی بطور قطع می تواند برای شان دردسرساز شود و از وجه عمومی این رفتار جرم محسوب شود اما آنها این خط را انتخاب كردند و در پیش گرفته اند.
هر روز بر تعدادشان افزوده می شود، هر روز بیشتر از روز قبلش می شوند و پیش می روند. حالا حتی چهره های روحانی مثل حجه الاسلام والمسلمین زائری به حمایت شان برخاسته و از نظام تقاضا دارد تا بگذارد آنها به حق دختر بودن شان به ورزشگاه بیایند. حالا كه دیگر ایران تنها كشوری است كه نتوانسته امكان حضور بانوان را در ورزشگاه فراهم آورد، فیفا فشارهایش را روی ایران بیش از قبل كرده است. جیانی اینفانتینو پس از سفر اسفندماه گذشته اش به تهران در نامه ای به حسن روحانی از او خواسته تا وعده اش درباره حل مشكل ورود بانوان به ورزشگاه ها را هرچه زودتر عملی كند اما هنوز این شهامت در مسئولان ورزش كشور تولید نشده است.
این وعده ای بوده كه دوستان بعنوان یكی از شعارهای اصلی انتخاباتی شان به مردم داده اند اما با سیاست حالا باشد تا بعد. شلوغ كاری، كار را دشوارتر می كند، بگذارید آهسته آهسته! اینها سبب شده تا دخترها خودشان دست به كار شوند و این چیزی نیست كه خوشایند هیچ یك از دو طرف باشد. فراهم كردن زیرساخت های ورود بانوان به ورزشگاه ها و تولید اطمینان خاطر برای مقامات عالی رتبه ارزشی كشور، بی گمان بسیار ساده تر از پذیرش تبعات ورود این چنینی دختران مان به ورزشگاه هاست اما متولیان ورزش هنوز در شیش و بش ریسك حركتی جسورانه در این زمینه اند و تلاش می كنند خویش را سیبل نكنند حتی اگر این شعار انتخاباتی شان باشد.
در این شرایط حالا دخترانی كه برای رفتن به ورزشگاه هر ریسكی را به جان می خرند یك متولی آن طرفی پیدا كرده اند. الیسا شفر، دختر سرمربی محبوب آبی ها می گوید باید این دختران آبی بتوانند در استادیوم باشند و برای شان كمپین راه انداخته. صراحتا از این حق می نویسد و سخن می گوید. كاری كه شاید برای كادرفنی پدرش اینجا دردسرساز شود اما او این قدر غرق در این هدف شده كه حتی ریزترین مسائل و اخبار مربوط به ورود دختران به ورزشگاه ها را پیگیری می كند و وقتی با سئوالی درباره منقلب شدن در بین پسران مواجه می شود؛ به مجری می گوید: «آها شما درباره آن خانم هنرپیشه ای حرف می زنید كه در ورزشگاه های ایران منقلب می گردد اما در امارات به ورزشگاه می رود؟ شاید از مردهایی كه در امارات هستند بیشتر خوشش می آید تا مردهایی كه در ایران هستند.»
او حالا مسیرش را مشخص كرده و پیش می رود و دختران آزادی هم با این ظاهر پسرانه شان همچنان می روند و نیروهای انتظامی هم بنا بر مسئولیت قانونی شان چاره ای ندارند غیر از اینكه برخورد كنند و سدی باشند جلوی این حضور. تنها این وسط مسئولان مستقیمی كه باید پای قول شان بایستند جا خالی داده اند و گره ای كه به سادگی با دست بازشدنی است، افتاده به دندان و هی برای كشور هزینه می تراشد. 41258

1397/02/15
13:08:31
5.0 / 5
5303
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی