در گفتگو با مهر عنوان شد؛

تختی الگوی خیلی از پیشكسوتان كنونی كشتی بود

تختی الگوی خیلی از پیشكسوتان كنونی كشتی بود لوازم ورزشی: دارنده چهار مدال طلای قهرمانی كشتی جهان معتقد می باشد جهان پهلوان تختی بیشتر از موفقیت های ملی، با خصوصیات اخلاقی و مردم داری خود به این جایگاه رسید.ابراهیم جوادی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه یكی از خصوصیات بارز جهان پهلوان تختی، اعتقادات مذهبی و منش و رفتار جوانمردی بود، اظهار داشت: ما در تاریخ كهن ایران زمین و همین طور كتاب افتخارات كشتی، نام های بزرگ و متعددی داریم كه بعنوان الگوی پهلوانی و اخلاقی مطرح هستند، اما جهان پهلوان تختی كسی بود كه به واقع نظیر نداشت. اینكه خدا به انسانی آنچنان عزت دهد كه پس از بیشتر از نیم قرن هنوز مردم كوچه و بازار از او به نیكی یاد می كنند، اتفاق ساده و معمولی نیست و شاید در تاریخ كشتی تكرارنشدنی باشد.
وی اشاره كرد: من حدود دو دهه با جهان پهلوان تختی اختلاف سنی داشتم و او همواره الگوی من و خیلی از همدوره های من كه الان از پیشكسوتان كشتی محسوب می شوند، بود.
جوادی درباب حواشی اخیر درباب مرگ تختی باز گفت: نباید به این مسائل دامن زد. باید به این توجه داشت كه هنوز پس از بیشتر از ۵۰ سال در سالروز درگذشت این پهلوان نامی، اقشار مختلف مردم شامل پیر و جوان و زن و مرد در مراسم یادبودش حضور می یابند كه این مساله نشانگر صفات اخلاقی ویژه اوست.
پیشكسوت كشتی كشورمان افزود: بعضی از ورزشكاران ملی ایران از نظر مدال و افتخارات ملی، كارنامه قابل قبول تری دارند، اما تختی به واسطه این افتخارات و مدال ها تختی نشد و مردانگی، گذشت و ایثار موجب ماندگاری او شد.
وی درانتها اظهار داشت: هنوز پس از سال ها فراموش نكرده ایم كه تختی برای زلزله زدگان بوئین زهرا چه اقداماتی انجام داد و چه نقشی در جمع آوری كمك های مردمی داشت. البته خصوصیات اخلاقی و پهلوانی او به داخل ایران منتهی نبود، چراكه كشتی تختی با الكساندر مدوید هیچگاه از خاطره ها پاك نخواهد شد. مسابقه ای كه مرحوم تختی با حریفی از شوروی سابق گرفت و زمانی كه فهمید الكساندر مدوید از ناحیه پای راست گرفتار لطمه دیدگی شده تا اختتام كشتی به سمت پای مصدوم او نرفت.
جوادی با تاكید بر الگوبرداری جوانان از جهان پهلوان تختی اظهار داشت: قهرمانان ملی ما باید ادامه دهنده راه و منش پهلوانان باشند. پهلوانانی همچون تختی كه با گذشت سالیان هنوز در ذهن و قلب مردم مانده اند. جوانان و قهرمانان ملی ما باید مثل تختی دستگیر مردم باشند و فتوت، جوانمردی و افتادگی و اخلاق نیكو را سرلوحه كار خود قرار دهند.

1397/12/29
14:38:46
5.0 / 5
5491
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی