آغاز ماراتن انتخابی از فردا؛

بسكتبال ایران به دنبال صعود و سهمیه از سبد جام جهانی

بسكتبال ایران به دنبال صعود و سهمیه از سبد جام جهانی به گزارش لوازم ورزشی تیم ملی بسكتبال از فردا دیدارهای خود در هجدهمین دوره جام جهانی را آغاز می كند با این امید كه برای اولین بار از مرحله مقدماتی این رقابت ها صعود كرده و در نهایت هم صاحب سهمیه المپیك شود.خبرگزاری مهر - گروه ورزش: بعد از المپیك و مسابقات بسكتبال این بازی ها، «جام جهانی» دومین رویداد مهم بین المللی در بسكتبال به حساب می آید؛ رویدادی كه هفت دهه از ورود آن به تقویم سالیانه فیبا (فدراسیون جهانی بسكتبال) می گذرد و حالا هجدهمین دوره آن در آستانه شروع به كار با حضور بهترین های جهان است.
دوره جدید جام جهانی بسكتبال خصوصیت های خاص خویش را دارد كه آنرا از سایر ادوار این رقابت ها متمایز كرده است؛ مهمتر از همه اینكه مقرر است بهترین های این دوره مسابقات برای المپیك ۲۰۲۰ توكیو كسب سهمیه كنند و همین مسئله حساسیت و جذابیت رقابت میان شركت كنندگان پنج قاره را بیشتر خواهد نمود.
ایران همچون تیم های حاضر در جام جهانی پیش رو است. بنابراین ماراتن جهانی توپ و تور برای بسكتبال ایران هم به اندازه سی و یك تیم دیگر حاضر در این رقابت ها حائز اهمیت می باشد.
هفت دهه رقابت میان آسمان خراش های جهان
فدراسیون جهانی بسكتبال برگزاری رویداد جهانی میان نمایندگان كشورهای عضو خویش را از سال ۱۹۵۰ و با عنوان «مسابقات قهرمانی جهان» شروع كرد. نخستین دوره این رقابت ها به میزبانی آرژانتین و با حضور تنها ۱۰ تیم برگزار گردید اما برگزاری دیگر ادوار مسابقات با افزایش تدریجی تیم های شركت كننده به ۱۲ تیم (یك دوره)، ۱۳ تیم (۵ دوره)، ۱۴ تیم (۲ دوره)، ۱۶ تیم (۴ دوره) و ۲۴ تیم (۴ دوره) همراه بود.
علاوه بر دوره نخست مسابقات بسكتبال قهرمانی جهان، چهار دوره دیگر این رقابت ها هم به میزبانی آمریكای جنوبی و در برزیل (۲ میزبانی)، شیلی و اروگوئه برگزار گردید. پس از آن بود كه دیگر قاره ها و كشورها هم در برگزاری این رویداد معتبر سهمیم شدند.
فیلیپین نخستین كشور آسیایی بود كه میزبانی مسابقات قهرمانی جهانی را عهده دار شد. این كشور سال ۱۹۷۸ میزبان ۱۴ تیم شركت كننده در مسابقات بود. ژاپن دیگر كشور آسیایی است كه میزبانی مسابقات را در سال ۲۰۰۶ عهده دار شد.
۱۵ دوره ابتدایی مسابقات بسكتبال قهرمانی جهان با همین عنوان و طبق یك دوره منظم چهار سال یكبار برگزار گردید اما این رقابت ها از سال ۲۰۱۰ به «جام جهانی» تغییر نام داد.
دیگر اینكه از میان تیم های مختلفِ حاضر در هفده دوره گذشته جام جهانی بسكتبال، در كل ۱۶ تیم صاحب مدال این رقابت ها شده اند. آمریكا با ۱۲ مدال شامل ۵ طلا، ۳ نقره و ۴ برنز پرافتخارترین تیم شركت كننده در این رقابت ها بشمار می رود. یوگسلاوی دومین تیم پُرمدال از جام های جهانی بسكتبال است كه ۵ طلا، ۳ نقره و ۲ برنز این رقابت ها را در اختیار دارد.

جام جهانی بسكتبال ۲۰۱۹؛ متفاوت از همیشه
چینی ها سومین كشور آسیایی هستند كه برگزاركننده جام جهانی بسكتبال خواهند بود. آنها رویدادی را میزبانی می كنند كه «اولین» های زیادی دارد و همین مبحث آنرا متمایز از ادوار گذشته جام های جهانی بسكتبال می كند.
تا قبل از این، فیبا در سال های زوج برگزاركننده بزرگترین رویداد جهانی خود بود. در واقع به غیر از سه دوره (۱۹۵۹ شیلی، ۱۹۶۳ برزیل و ۱۹۶۷ اروگوئه) برگزاری سایر ادوار جام جهانی در سال های زوج انجام شد اما به خاطر همزمانی با جام جهانی فوتبال، تصمیم به تغییر و جابه جایی زمان برگزاری این رقابت ها و انجام آن در سال های فرد گرفته شد. جام جهانی چین نخستین دوره جام جهانی بعد از اتخاذ تصمیم جدید است و بنابراین این دوره مسابقات با فاصله زمانی پنج ساله نسبت به دوره پیشین برگزار می گردد.
دیگر اینكه برای اولین بار تعداد تیم های حاضر در جام جهانی چین از ۲۴ تیم به ۳۲ افزایش یافته است. شركت كنندگان، منتخبان پنج كنفدراسیون قاره ای هستند؛ رقابت های انتخابی برای توزیع سهمیه جهانی به این تیم ها هم برای اولین بار با روشی جدید برگزار گردید طوری كه تیم های مدعیِ كسب سهمیه همچون ایران طی یك سال درگیر دیدارهای گزینشی بودند كه در چارچوب پنجره های مختلف و به صورت رفت و برگشت برگزار می شد.
از میان ۳۲ تیم حاضر در جام جهانی، دو تیم برتر از هر یك از قاره های آمریكا اروپا و آمریكا همراه با برترین تیم قاره های آفریقا، اقیانوسیه و آسیا - به غیر از ژاپن كه میزبان المپیك است - تكلیف هفت سهمیه المپیك ۲۰۲۰ را مشخص می كنند.
ایران در جام جهانی بسكتبال
بسكتبال ایران كه به واسطه در اختیار داشتن قهرمانی در سه دوره جام ملت های آسیا ( ۲۰۰۷، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳) همراه با دو مدال نقره بازی های آسیایی (۲۰۱۴ و ۲۰۱۸) در زمره بهترین های قاره دارد، تابحال دو دوره حضور در جام جهانی را تجربه كرده است.
اولین حضور بسكتبال ایران در جام جهانی سال ۲۰۱۰ رقم خورد. ترك ها در استانبول برگزاركننده آن دوره جام جهانی بودند. تیم ملی بسكتبال ایران در گروه B و در رقابت با آمریكا، اسلوونی، برزیل، كرواسی و تونس تنها صاحب یك برد برابر تونس شد و در نهایت با كسب جایگاه نوزدهم در بین ۲۴ تیم شركت كننده پایان یافت.
جام جهانی ۲۰۱۴ اسپانیا هم دومین حضور ایران در این میدان معتبر را رقم زد. اسپانیا، مصر، صربستان، برزیل و فرانسه حریفان تیم ملی بسكتبال ایران در گروه A جام جهانی دوره پیشین بودند. نتیجه رقابت با این تیم ها كسب یك برد برابر مصر، متحمل شدن چهار شكست و قرار گرفتن در رده بیست و یكم مسابقات بود.
امیدها و انگیزه ها برای سومین حضور جهانی
حضور در جام جهانی ۲۰۱۹ چین سومین حضور بسكتبال ایران در ادوار مختلف این رقابت ها بشمار می رود. تیم ملی بسكتبال ایران اسفندماه سال قبل در انتها دیدارهای خود در ۶ پنجره انتخابی، سهمیه این مسابقات را از آن خود كرد.
بر این اساس تیم ملی ایران از اوخر خردادماه تمرینات آماده سازی خویش را برای حضور در این جام جهانی شروع كرد و با حضور در تورنمنت هایی به میزبانی پرتغال، روسیه، یونان و چین پیگیر روند آماده سازی شد.
صمد نیكخواه بهرامی، حامد حدادی، محمد جمشیدی، محمد حسن زاده، حامد حسین زاده، مایك رستم پور، آرمان زنگنه، آرون گرامی پور، سجاد مشایخی، رسول مظفری، میثم میرزایی و بهنام یخچالی تركیب دوازده نفره ای هستند كه از جانب مهران شاهین طبع سرمربی تیم ملی برای حضور در جام جهانی ۲۰۱۹ عرضه شدند به این امید كه با اتكا به توانایی بدنی و آمادگی روحی این نفرات، تیم ملی بتواند برای اولین بار از مرحله مقدماتی جام جهانی صعود كند و پس از آن راه كسب سهمیه را با نتیجه گیری بپیماید تا برای دومین به المپیك صعود كند.

حریفان بسكتبال ایران در راه المپیك
به گزارش لوازم ورزشی به نقل از مهر، جام جهانی ۲۰۱۹ بسكتبال از ۹ شهریورماه به میزبانی مشترك هشت شهر در چین شروع می شود. طبق قرعه كشی انجام شده میان ۳۲ تیم حاضر در این رقابت ها، تیم ملی ایران در گروه سوم با تیم های اسپانیا، پورتوریكو و تونس همگروه است.
اسپانیا تیم دوم رنكینگ جهانی است. این تیم در مسابقات ۲۰۰۶ ژاپن با ایستادن بر روی سكوی قهرمانی، صاحب نخستین و تنها مدال خود در ادوار مختلف جام جهانی شد با این وجود از مدعیان اصلی در چین است.
پورتوریكو هم تیم ۱۶جهان است و تونس با رنكینگ ۵۱ در مسابقات شركت می كند. تیم ملی بسكتبال ایران هم هم اكنون جایگاه ۲۷ جهان را در اختیار دارد.
اولین دیدار؛ مهمترین دیدار
اولین دیدار تیم ملی بسكتبال ایران مقابل پورتوریكو انجام می شود؛ تیمی كه در رنكینگ جهانی یازده پله بالاتر از ایران است اما این مسئله دلیلی بر از پیش باخته بودن ایران نیست. حتی بسكتبال ایران می تواند نسبت به نتیجه گیری مقابل این تیم امیدوار هم باشد.
قاسم كیانی كارشناس بسكتبال در گفتگو باخبرنگار مهر در مورد این دیدار اظهار داشت: شاخصه بسكتبال پورتوریكو فیزیك بدنی بازیكنانش است و اینكه آنها تجربه حضور در سطوحی بالا مانند NBA و یورو لیگ را هم دارند. در كل قدرت بسكتبال پورتوریكو از ایران بیشتر است با این وجود شرایط دو تیم برای نتیجه گیری از رقابت با یكدیگر ۵۰ به ۵۰ است. تیم ملی ایران در زیر سبد شرایط بهتری نسبت به حریف دارد. اگر ملی پوشان ما بتوانند در دفاع، حریف را كنترل كنند بطور قطع در حمله موفق خواهند بود و می توانند نتیجه بگیرند.
این كارشناس بسكتبال تصریح كرد كه این دیدار، مهمترین دیدار تیم ملی بشمار می رود چونكه چگونگی عملكرد ملی پوشان و نتیجه گیری آنها روی دو دیدار دیگر شان تاثیر می گذارد.
برنامه دیدارهای تیم ملی بسكتبال ایران
شنبه ۹ شهریورماه
* ایران - پورتوریكو (ساعت ۱۳)
دوشنبه ۱۰ شهریورماه
* ایران - تونس (ساعت ۱۳)
چهارشنبه ۱۳ شهریورماه
* ایران - اسپانیا (ساعت ۱۷)
ساعت ها به وقت ایران است.

1398/06/08
11:16:12
5.0 / 5
4651
تگهای خبر: المپیك , بازی , بازیكن , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی