با حضور نماینده ایران؛

جلسه سالیانه كمیسیون علمی اتحادیه جهانی كشتی انجام شد

جلسه سالیانه كمیسیون علمی اتحادیه جهانی كشتی انجام شد لوازم ورزشی: جلسه سالیانه كمیسیون علمی اتحادیه جهانی كشتی با حضور دكتر بهمن میرزایی عضو ایرانی این كمیسیون در جریان رقابت های جهانی كشتی در كشور قزاقستان اجرا شد.


به گزارش لوازم ورزشی به نقل از مهر، جلسه سالیانه كمیسیون علمی اتحادیه جهانی كشتی در حاشیه مسابقات جهانی در شهر نور سلطان قزاقستان در سالن كنفرانس دانشگاه یورآسیا این شهر و با حضور نناد لالوویچ رئیس اتحادیه، آخروجان روزیف از ازبكستان، دولت تورلیخانف رئیس شورای كشتی آسیا و رئیس كمیسیون علمی، میخائیل مامیاشویلی رئیس فدراسیون كشتی روسیه و همینطور دكتر بهمن میرزایی از ایران، بارنا از مجارستان، بارباس از یونان، كربی دبیر كمیسیون از آمریكا، پودلیوایف از روسیه، ساویر از فرانسه، تسكیر از تركیه، تنومن از آلمان، بابیچ از كرواسی و چند عضو افتخاری دیگر برگزار گردید.
در بخش اعضای افتخاری از بخش ورزش یونسكو دكتر كیم حضور داشتند. گروه وی به دنبال این است كه نسبت عرضه گزارشی در مورد ورزش های مبارزه ای كه كشتی هم جزو آن به حساب می آید به یونسكو اقدام نماید و به دنبال این بودند تا تعاملات اتحایه جهانی و سازمان یونسكو را در این خصوص بالا برند. دیگر عضو افتخاری این جلسه كانر مولای از كانادا بود كه گزارشی در مورد یك پروژه بین المللی در مورد ریشه ها و تاریخچه ورزش كشتی به صورت مطالعه آزمایشی در دو كشور مغولستان و فنلاند ارائه نمود. همینطور در انتها این گزارش مقرر شد كشور بعدی مورد مطالعه در این زمینه ایران باشد.
در ادامه این جلسه كه با خوشامد گویی لالوویچ رئیس اتحادیه جهانی همراه بود وی بر اهمیت برگزاری منظم جلسات كمیسیون و پیگیری فعالیت های علمی آن تاكید داشت. یكی از آیتم های مهم این جلسه، فرایند وزن كشی در كشتی بود و گزارش اجمالی و بازخوردی كه كشور های مختلف در این زمینه داشتند عرضه شد. بازخورد كلی از این كه وزن كشی روز بامداد روز مسابقه صورت گیرد مثبت است و كشور ها گزارش كرده اند این مدل وزن كشی سبب شده سلامت كشتی گیران كمتر به خطر بیافتد. نكته مهم این بحث این بود كه آیا وزن كشی در دو روز باشد یا خیر و این موضوعی است كه سال پس از المپیك توكیو چالش هایی را به همراه خواهد داشت. در این مورد قرار بر این شد نظرات و پیشنهادات و انتقادات جمع آوری و تصمیم گیری نهایی صورت گیرد.
آیتم بعدی گزارشی بود كه درمورد یك كنفرانس بین المللی در یونان كه در ماه می امسال با عنوان Science and Olympics Wrestling (علم و كشتی المپیكی) برگزار گردید كه در آنجا نماینده ایران و تعداد دیگر از اعضا همچون كربی، بارباس و دیگران سخنرانی داشتند. دكتر میرزایی در مورد گزارش خود در این كمیسیون خاطرنشان كرد: گزارش من طرح استعدادیابی در كشتی بود. با عنایت به تصویب این طرح با اتفاق آرای اعضای كمیسیون، پیشنهاد اولیه یا پروپوزال علمی آنرا به اتحادیه جهانی خواهیم داد و قرار شد به محض اینكه بودجه آن توسط اتحادیه جهانی كشتی تصویب شود، امور عملیاتی آن تعریف و در كشور های مختلف به اجرا در آید.
وی افزود: روند استعداد یابی در كشور های مختلف متفاوت می باشد و در كشور هایی كه صاحب كشتی هستند یك اصطلاحی داریم به عنوانmass participation (مشاركت گسترده) یعنی عده زیادی به سالن های ورزشی رجوع می كنند و كمبود كشتی گیر وجود ندارد. در مقایسه با كشوری كه تعداد كمی كشتی گیر دارد و آن وقت بخواهید استعداد را پیدا كنید روند فرق می كند. این استعداد ها از چند منظر قابل شناسایی هستند، یك منظر آنتروپومتریك (پیكر شناسی) و فیزیولوژیك است.
میرزایی اظهار داشت: مدلهای دیگری هم وجود دارد. در بعضی از كشور ها هم اصلا مدلی وجود ندارد و یا مدلهای چشمی استعدادیابی صورت می گیرد یعنی هر كس عملكرد بهتری داشت استعداد نامیده می شود. اینها مواردی بود كه جزئیاتش به صورت كامل مورد بحث قرار گرفت و به تصویب كمیسیون رسید و قرار شد پس از اینكه اتحادیه جهانی بودجه لازم را تصویب كند پروپوزال عرضه شود. در مرحله بعد كشور ها منطقه بندی شده و عملیات اجرایی آغاز شود.

میرزایی در انتها در مورد اهم گزارش های سایر اعضا تصریح كرد: یك گزارش جامعی را دوكماناك از صربستان كه از اعضای كمیته تكنیكال اتحادیه جهانی هستند عرضه كردند. این گزارش در مورد سیستم رنكینگ ورزشكاران بود. در واقع یك آنالیز آماری بر روی امتیازات رد و بدل شده پارسال و مقایسه آن با سال های قبل بود و چنین نتیجه گرفتند كه سیستم رنكینگ ورزشكاران منجر به این شده كه امتیازات بیشتری در كشتی ها رد و بدل شود.منبع:

1398/07/02
21:05:32
5.0 / 5
4277
تگهای خبر: المپیك , برند , رقابت , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی