نائینی :

اگر تاپ ترین مربی جهان هم بیاید تیم ملی والیبال نتیجه نخواهد گرفت

اگر تاپ ترین مربی جهان هم بیاید تیم ملی والیبال نتیجه نخواهد گرفت به گزارش لوازم ورزشی كارشناس والیبال درباره گزینه جایگزینی كولاكوویچ اظهار داشت: حتی اگر تاپ ترین مربی جهان هم بیاید تیم ملی نتیجه نخواهد گرفت چون داورزنی افراد متخصص والیبال را كنار گذاشته است.به گزارش لوازم ورزشی به نقل از مهر، بعد از فسخ قرارداد ایگور کولاکوویچ فدراسیون والیبال برای هدایت تیم ملی به دنبال جذب مربی است.
اکبر نائینی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره حضور و سابقه مربیان خارجی در والیبال ایران اظهار داشت: از سال ۲۰۰۷ تا به امروز داورزنی، رئیس فدراسیون والیبال با پنج سر مربی خارجی برای تیم ملی بزرگسالان قرارداد بست (گائیچ، ولاسکو، کواچ، لوزانو، کولاکوویچ) اما هیچکدام از این مربیان با نظر کمیته فنی و یا کمیته مربیان فدراسیون انتخاب نشده اند، چون اصلاً در فدراسیون داورزنی این کمیته ها وجود نداشت و معمار والیبال خود شخصاً با نظر خودش این مربیان را انتخاب و به ایران آورد. از بین این پنج مربی، ولاسکو به درخواست خودش فسخ قرارداد کرد ولی چهار مربی دیگر برکنار شدند، چرا؟
کارشناس والیبال اشاره کرد: قراردادهای ترکمنچای فدراسیون داورزنی با مربیان خارجی والیبال با زوران گائیچ آغاز شد، بدین صورت که معمار والیبال با وی به توافق رسید تا او هم زمان سرمربی دو تیم باشگاهی ایس کرا در روسیه و تیم ملی در ایران باشد و در ماه فقط دو روز به ایران بیاید که این مساله در این قرارداد بیشتر شبیه یک جوک بود و خیلی زود هم شکست خورد، به طوری که خبرگزاری مهر در آن زمان در نقدی فسخ این قرارداد را زمان از دست رفته، دلارهای بر باد رفته و برکناری انتخاب اشتباه عنوان نمود.
ولاسکو موفق ترین انتخاب داورزنی
وی اظهار نمود: اکثریت کارشناسان والیبال بر این باورند که ولاسکو تنها سر مربی خارجی موفق فدراسیون داورزنی می باشد البته داورزنی اخیراً در مصاحبه ای گفته که ولاسکو پیش از اینکه به ایران بیاید در اسپانیا ناکام بوده و از ایران هم که به آرژانتین رفت در آنجا هم موفق نبوده است، چون وقتی که استراتژی، هدف، برنامه، ساختار و امکانات نباشد، موفق نخواهیم شد! در ضمن ولاسکو بدون پرداخت خسارتی قرارداد خودرا با فدراسیون داورزنی فسخ کرد و به آرژانتین رفت! حال باتوجه به نظر داورزنی، می توان نتیجه گرفت که ولاسکو با مدیریت وی در ایران موفق بوده و به سبب مدیریت ضعیف در فدراسیون های اسپانیا و آرژانتین، ولاسکو در این کشورها ناکام مانده است!
نائینی اضافه کرد: در اینجا این سوال پیش می آید که فدراسیون داورزنی پس از ولاسکو، چرا با کواچ، لوزانو و کولاکوویچ هم نتیجه نگرفته و آنان را هم اخراج کرده است تا امروز به دنبال یک مربی مطرح خارجی دیگر باشد؟ مگر داورزنی به سبب عدم اعتقاد به کمیته های فنی و مربیان که آنها را سالهاست منحل کرده، خودش شخصاً این سه مربی را انتخاب نکرده بود؟ فدراسیون داورزنی به قول خودش که استراتژی، هدف، برنامه، ساختار و امکانات خوبی دارد.

کواچ، لوزانو، کولاکوویچ هم اخراج شدند
کارشناس والیبال افزود: پس از ولاسکو، سه سرمربی دیگر هم توسط داورزنی انتخاب و کنار گذاشته شدند که متأسفانه عدم مدیریت صحیح در فدراسیونی که با آزمون و خطا مربیان را انتخاب نموده، حتی با داشتن نسل طلایی نتوانست تا به امروز به روی یکی از سکوهای قهرمانی مسابقات مهم جهانی، المپیک یا لیگ جهانی برود. در مورد کولاکوویچ اکثریت کارشناسان از همان روزهای نخست متوجه ضعف وی در کوچینگ وی در کنار زمین شدند ولی متأسفانه داورزنی پس از چهار سال تازه متوجه این مساله شده و او را برکنار کرد، البته چون فسخ قرارداد کولاکوویچ از جانب داورزنی بوده، فدراسیون والیبال باید به وی خسارت هم پرداخت کند، اما چرا زمانی که ولاسکو فسخ قرارداد کرد، حتی یک دلار هم به فدراسیون خسارت نداد؟
وی اشاره کرد: در فدراسیون داورزنی تا به امروز بیش از هشتاد درصد مربیان تیم های ملی رابطه ای انتصاب شده که درصدی از آنان اصلاً سابقه مربیگری نداشته و یک شبه مربی تیم های ملی شدند و درصد دیگری هم حتی والیبالیست نبوده اند که داورزنی آنها را مربی تیم های ملی کرده و بنا بر این است که امروز اغلب کارشناسان بر این باورند که بازیکنان فعلی تیم های ملی والیبال مربیان ایرانی را قبول ندارند و باید از مربی خارجی استفاده نمائیم.
نائینی اضافه کرد: البته در عوض مربیان انتصاب شده توسط داورزنی هم باید از سیاست های اشتباه وی در رسانه ها حمایت می کردند و بله قربان گو خوبی هم باشند، به طور مثال در مورد کولاکوویچ تا پیش از اینکه اخراج شود، آنها می گفتند که وی یکی از مربیان برتر جهان است و اما امروز که داورزنی او را کنار گذاشته، مربیان انتصاب شده عنوان می کنند که کولاکوویچ در حد تیم ملی ما نبود. البته به نظر من اگر کمیته مربیان تشکیل گردد و بازیکنان برتر کشور پس از خدا حافظی از بازی توسط این کمیته انتخاب و حمایت شوند و در باشگاه ها تجربه کسب کنند خیلی بهتر از مربیان خارجی خواهند بود
به گزارش لوازم ورزشی به نقل از مهر، به اذعان اهالی والیبال و کارشناسان، استعدادیابی و ظهور نسل طلایی والیبال ایران در دوران ریاست محمدرضا یزدانی خرم در والیبال ایران شکل گرفت و بعد از آن توجه به والیبال پایه در سایه فراموشی قرار گرفت.
داورزنی در استعداد یابی ضعیف عمل کرد
نائینی درباره استعداد یابی در والیبال در سال های بعد از ریاست یزدانی خرم اظهار داشت: در رشته های مختلف ورزشی شاید صد سال طول بکشد که فدراسیونی یک نسل طلایی داشته باشد که البته نسل طلایی والیبال ایران شامل معروف، موسوی، غفور و… هم در کمیته استعدادیابی فدراسیون یزدانی خرم توسط ایوان بوگانیکوف پرورش یافته بودند. متأسفانه فدراسیون داورزنی در زمینه استعدادیابی هم بسیار ضعیف عمل کرده و بطور قطع این مساله برای تیم ملی بزرگسالان در آینده مشکل ساز خواهد شد.
وی افزود: مشکل والیبال هم اکنون انتخاب سر مربی (چه خارجی یا ایرانی نیست) و اگر تاپ ترین مربیان دنیا هم به ایران بیایند تیم ملی ما نتیجه نخواهد گرفت چونکه در فدراسیون داورزنی افراد متخصص و کارشناس از خانواده والیبال اصلاً وجود ندارد و تا زمانی هم که او رئیس فدراسیون باشد، هیچ گاه اجازه نخواهد داد که افراد والیبالی مطرح و متخصص و با تجربه در فدراسیون والیبال صاحب پست های مهم و کلیدی شوند.
کارشناس والیبال اظهار نمود: استعدادیابی به صورت گلخانه ای در فدراسیون داورزنی انجام شد بدین صورت که بازیکنان مبتدی نوجوان را که شرایط فیزیکی خوبی دارند برای تیم های ملی نوجوانان انتخاب نموده و در اردوهای طولانی مدت که سالهاست در جهان منسوخ شده در فدراسیون آموزش داده و به مسابقات اعزام می کنند، که بنظرم این کار صددرصد اشتباه است و مثل همه جای دنیا این آموزش در باشگاه ها باید صورت گیرد.


منبع:

1399/02/07
18:21:26
5.0 / 5
2786
تگهای خبر: آموزش , المپیك , بازی , بازیكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی