رئیس انجمن جنگلبانی ایران در گفت وگو با مهر:

اهمال دستگاه ها در مقابله با آتش سوزی جنگلها مجازات به دنبال دارد

اهمال دستگاه ها در مقابله با آتش سوزی جنگلها مجازات به دنبال دارد به گزارش لوازم ورزشی كیا دلیری با اشاره به صراحت قانون در برخود با دستگاه های قصور كننده در هنگام آتش سوزی جنگل ها و مراتع ملی اظهار داشت: با وجود حمایت قانونی، سازمان جنگل ها جرأت شكایت از دستگاه های متخلف را ندارد.


هادی کیا دلیری رئیس انجمن جنگلبانی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر به تشریح علل وقوع آتش سوزی های گسترده در جنگل های زاگرسی پرداخت و اظهار داشت: یکی از مهمترین عوامل مؤثر این رخداد تغییر اقلیم است که سبب کاهش بارندگی و تشدید خشکیدگی درختان زاگرسی شده است، تغییرات اقلیمی سبب برهم خوردگی روند طبیعی بارندگی ها شده است و از سویی تخریب جنگل ها در این منطقه باعث افزایش گیاهان علفی و تراکم بیشترشان شده و با یک گرمای معمولی جرقه ای برای وقوع آتش سوزی است. کیا دلیری افزود: هرچند آتش سوزی یکی از پدیده های طبیعی در مناطق جنگلی ازجمله جنگل های زاگرسی بشمار می رود اما الگوی آتش سوزی ها در این مناطق از حالت نرمال خارج شده است، شاهد مثال این تغییرات غیر طبیعی را می توان از عدم سازگاری حیوانات بومی با این اتفاق در اکوسیستم عنوان نمود. وی با اشاره به اینکه خیلی از کارشناسان و مسؤلان ۹۰ درصد آتش سوزی های جنگل ها و مراتع کشور را ناشی از عوامل انسانی می دانند، تصریح کرد: اینکه صرفا بگوییم عوامل انسانی و نیازمند آموزش مردم هستیم که مسأله ای را حل نمی کند، باید به دنبال انگیزه های آن باشیم. بعضی از این آتش سوزی ها یا انگیزه تغییر کاربری اراضی اتفاق می افتد، این مسئله ریشه اقتصادی دارد، هرچقدر هم روی فرهنگ مردم کار نماییم مشکل حل نمی گردد.نقش مؤثر مردم در جنگل های معیشتی زاگرسیرئیس انجمن جنگلبانی ایران اضافه کرد: جنگل های زاگرسی، جنگل های معیشتی هستند، به این مفهوم که معیشت مردم این مناطق با جنگل گره خورده است، این شرایط هم دارای بعد مثبت و هم بعد منفی است، از این جهت که هم با افزایش سطح آگاهی می توان به مشارکت مردمی در حفظ جنگل ها امیدوار بود و از طرفی امکان دارد مردم در اکوسیستم دخالت کنند و برای کسب منافع تغییرات نامطلوبی ایجاد کنند.پروژه های انتقال آب از عوامل خشکیدگی زاگرس و عامل افزایش آتش سوزیوی با اشاره به اینکه منطقه زاگرس بعنوان یکی از منابع اصلی آبی کشور به حساب می آید، توسعه پروژه های انتقال آب را یکی از عوامل دخیل در افزایش آتش سوزی ها در این منطقه برشمرد و اظهار داشت: تغییر مسیر آب سبب خشک شدن خیلی از رودها و چشمه ها و سفره های آب زیرزمینی در این منطقه شده و در نتیجه طبیعت رو به خشکی رفته است، درختان حاشیه رودها خشک شده و با ضعیف شدن منابع آبی به شکل گیاهان علفی تغییر کرده اند و با کوچک ترین جرقه ای آتش می گیرند.
کیا دلیری با تاکید بر اینکه در منطقه زاگرس ما به مسئله زوال جنگل درگیر هستیم، تصریح کرد: در این شرایط مجموعه ای از عوامل سبب تغییرات می شوند و نمی توان یک عامل را در وقوع چنین آتش سوزی های مهیب و جبران ناپذیری معرفی نمود. و با زوال جنگل های زاگرسی سالهاست شروع شده و باید منتظر آتش سوزی های گسترده و بیشتری در این منطقه باشیم توجه به روند رو به زوال جنگل های زاگرسی آتش سوزی تهدید یکی دو روزه به حساب نمی آید، باید منتظر آتش سوزی های بیشتر و گسترده تر هم باشیم. رئیس انجمن جنگلبانی ایران با اشاره به اینکه سازمان جنگل از لحاظ ساختاری یک سازمان ضعیف و دسته چندم در کشور به حساب می آید که عهده دار سنگین ترین وظایف حکومتی است، اظهار داشت: این سازمان باید از ۸۳ درصد وسعت منابع طبیعی کشور حفاظت کند در حالیکه حتی توان تأمین امکانات اولیه حفاظت از جنگل را ندارد، مشکلات ساختاری این سازمان و فسادزا بودن قرارگیری آن در زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی بهترین راه برای بهبود عملکرد آنرا جدا شدنش از زیرمجموعه این وزارتخانه و ایجاد وزارت منابع طبیعی دانست.
کیا دلیری با تاکید بر اینکه همه مشکلات موجود را نمی توان ناشی از مشکلات ساختاری دانست اما تقویت بدنه مدیریتی، رویکرد فنی داشتن به مسائل مربوط به منابع طبیعی و تقویت بُعد پژوهشی را از لازمه های یک ساختار سالم و پویای منابع طبیعی در کشور برشمرد. باوجود تعریف قانونی مسئولیت دستگاه های لشکری و کشوری در هنگام وقوع آتش سوزی، اما سازمان جنگل ها حتی یکبار هم جرأت شکایت از قصور دستگاه ها را نداشته استوی به ماده ۴۷ حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع اشاره نمود و اظهار داشت: «براساس این ماده قانونی در موقع آتش سوزی در جنگل ها کلیه مأمورین دولتی شامل لشکری و کشوری و شهرداری ها که در نزدیکی آن محل باشند در مقابل تقاضای مأمورین جنگلبانی یا ژاندارمری یا بخشداری موظف اند با کلیه وسایل ممکنه دولتی و شهرداری که در اختیار دارند در اطفای حریق کمک کنند و مأمورین کشوری و شهرداری که در ایفای این وظیفه مسامحه و قصور کنند بر حسب مورد طبق مقررات مواد ۵۸ و ۵۹ قانون استخدام کشوری مجازات می شوند. در مورد مأمورین لشکری تعقیب و مجازات آنان طبق مقررات و قوانین نظامی خواهد بود.»رئیس انجمن جنگلبانی ایران با طرح این پرسش که چرا سازمان جنگل ها جرأت شکایت از تعلل دستگاه ها و عدم عرضه تجهیزات در زمان آتش سوزی ها را ندارد؟ در حالیکه قانون صراحتاً عنوان کرده است که در صورت قصور، مسؤلان باید محاکمه و مجازات شوند؟ تصریح کرد: حتی یک مرتبه هم این سازمان به علت قصور دستگاه ها از آنها طرح شکایت نکرده است، آن هم به این علت که قدرتی برای خود متصور نمی گردد. ضمن اینکه آتش سوزی مراتع و جنگل ها برای دستگاه تابعه اش یعنی وزارت جهاد کشاورزی خالی از سود نیست و می تواند طرح هایی مثل کشت در اراضی شیب دار را دنبال کند. وی ضعیف بودن سازمان جنگل ها به لحاظ بودجه ای را زمینه دیگری برای ضعیف عمل کردن در مقابل اجرای این ماده قانونی دانست.حفاظت از جنگل ها به مثابه حفاظت از امنیت ملی استکیا دلیری در واکنش اظهارنظر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور درباره «عدم توجیه اقتصادی سرمایه گذاری برای اطفای حریق جنگل های کشور» اظهار داشت: نگاه به اکوسیستم از جنس نگاه امنیت حیاتی کشور است که امنیت ملی ما را در دراز مدت تضمین می نماید، آن هم در مورد جنگل های زاگرسی که ۴۰ درصد منابع آب شیرین کشور را تأمین می کنند و اگر از بین بروند معلوم نیست چه هزینه بی بازگشتی برای کشور به همراه دارد. بنابراین معتقدم باید نگاه به منابع طبیعی در کشور تغییر کند.

1399/03/13
13:51:26
5.0 / 5
2824
تگهای خبر: آموزش , تجهیزات , تیم , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی