گزارش لوازم ورزشی؛

آتش نشانان در آتش كرونا

آتش نشانان در آتش كرونا از شروع شیوع ویروس كرونا تابحال 81 آتش نشان اهوازی به این ویروس مبتلا شده اند و یك نفر از آنها نیز جان خودرا در این راستا از دست داده است.خبرگزاری مهر؛ گروه استانها - کوثر کریمی: همیشه جان بر کفند و در خط مقدم حوادث پیشتاز هستند. از سیل و زلزله تا سوانح و عملیات امداد و نجات که بی توقع و بدون ترس پای در دل آتش و حادثه می گذارند تا با به خطر انداختن جان خود، همنوع های خودشان را از بند خطر رها کنند.
از وقتی که کشور میزبان میهمان ناخوانده ای به نام کرونا ویروس شد، باز هم آتش نشانان از روزهای ابتدایی شیوع این ویروس جان بر کف به کمک حافظان و مدافعان سلامت آمدند تا نقش مؤثری را در راه ریشه کن شدن این ویروس منحوس داشته باشند.
آتش نشانان اهوازی در این روزهای سخت بیماری کرونا علاوه بر کار روزانه، با اراده خستگی ناپذیر کمر همت به کار شبانه در راه پاک سازی و ضدعفونی مناطق و اماکن شهر بسته اند.
شاید گاه یادشان می رود که خود نیز انسان هستند و مانند تمام همنوع خودشان و به اقتضای شغلشان شاید بیشتر دستخوش حوادث و بیماری اند و باید مراقب و محافظ جسم و جان و حتی روحشان باشند.
بعضی از آنها پدر خانواده و برخی پسر یک خانواده ولی هیچ کدام از این ها مانع انجام وظیفه در سخت ترین و بحرانی ترین شرایط نمی گردد و حتی با این وصف که گاهی خود نیز از لطمه حوادث و اتفاقات پیش رویشان در امان نیستند.
مانند این روزهای جنگ و جدال با کرونا ویروس که دامن بیش از ۸۰ نیروی کادر آتش نشانی اهواز را نیز گرفت و آنان را به این بیماری مبتلا کرده است. نیروهایی که علاوه بر خطرات کارشان، از کمبودها و نبود برخی امکانات لازم نیز رنج می برند.

نیاز به به روزرسانی تجهیزات، کمبود ایستگاه های آتش نشانی، نبود نیروی کافی و… از مواردی است که می تواند ضامن سلامت آنان باشد. وجود نیروی کافی می تواند زمان استراحت بیشتری را برای افرادی که از یک عملیات سخت برگشته اند، فراهم آورد و یا به روزرسانی دستگاه های اکسیژن چونکه برای حفاظت از بیماری کرونا مجبور هستند ماسکی را به صورت داشته باشند، اجازه تنفس راحتی را پس از یک عملیات سخت و پر دود به آنها نمی دهد و ریه هایی که نه از لطمه دود و آلودگی های محیط حادثه در امان هستند و نه از ویروس کرونا.
کرونا را جدی بگیرید
سرحان خلف دخت ۳۹ ساله با ۱۳ سال سابقه فعالیت در آتش نشانی، می گوید: آتش نشان جماعت وقتی لباس فُرم را به تن می کند دیگر این مساله را پذیرفته اند که در هر سانحه ای امکان دارد که جانش را از دست بدهد. آتش نشانی اهواز از شروع شیوع ویروس کرونا شب ها با دل و جان شهر را برای خدمت به مردم ضدعفونی می کند تا در کنار دیگر اقشار با کرونا مبارزه و آنرا شکست بدهد.
او با اشاره به اینکه آتش نشانان اهواز بامداد ها نیز مشغول امدادرسانی و اطفای حریق هستند، ادامه می دهد: مرحوم «جاسم حمیدی زاده» یکی از همکاران تلاشگری است که رودخانه کارون را برای شهروندان امن کرده بود و در طول مدت خدمت شهروندان زیادی را نجات داده بود و وی به خاطر ابتلای به ویروس کرونا جان خودرا از دست داد و همه ما را تنها گذاشت.
این آتش نشان یادآور می شود: به همه مردم سفارش می کنم که با جدی گرفتن ویروس کرونا یاور کادر درمان برای مقابله با ویروس کرونا باشند. مردم نباید برای کارهای غیرضروری از خانه بیرون بروند تا روزهای سخت را پشت سر بگذارند تا همه با هم این ویروس را شکست بدهیم.
آتش نشانان اهوازی در خط مقدم مبارزه
آرش منجزی آتش نشان ۲۷ ساله اهوازی نیز بیان می کند: شهید «یونس حمیدی» نخستین شهید راه مبارزه با کرونا در اهواز بود. هیچ کدام از آتش نشانان یاد و خاطره اش، به خصوص مجاهدت هایش را در رودخانه کارون برای نجات جان شهروندان و مبارزه اش برای مقابله با کرونا فراموش نمی کنند.
وی با اشاره به اینکه مردم همه باید با رعایت پروتکل های بهداشتی در کنار کادر درمان باشند، ادامه می دهد: آتش نشانی اهواز از روزهای اولین شیوع ویروس کرونا در کشور و به تبع آن خوزستان در خط مقدم مبارزه با این ویروس حضور پیدا کرد.
این آتش نشان اهوازی می گوید: نیروهای فداکار آتش نشان همانطور که قسم خورده اند تا پای جان خود برای امنیت، سلامت و آسایش مردم در صحنه هستند و امیدوارم که راه شهید یونس حمیدی مستدام باشد و مابقی همکاران نیز از فداکاری هایش درس بگیرند و برای حفظ کشور از بلایا و حوادث مختلف یونس های حمیدی دیگر زیادی تقدیم امنیت و اعتلای کشور شده است.
علیرضا مهربانی ۴۰ ساله که ۱۵ سال سابقه کار در آتش نشانی دارد، بیان می کند: چالش های سختی را در شغل آتش نشانی داریم که این سال ها آب گرفتگی و سیلاب هم به آتش سوزی ها به آنها اضافه شده است تا مثل همیشه در صحنه حاضر باشیم.

وی در واکنش به اینکه به خاطر شیوع ویروس کرونا نمی ترسد، می گوید: اگر همه در خانه بمانند و کسی مسئولیت ایفای نقش در بخش ایمنی و رفاه مردم را بر عهده نداشته باشد، آن وقت پازل زندگی ناقص می شود.
وی با اشاره به اینکه هر آتش نشانی با عشق وارد این شغل شده است، ادامه می دهد: هیچ ترسی از حوادث نداریم و نمونه بارز این مساله نیز شهادت همکارمان در جبهه مبارزه با کروناست و سخت تر از این نیز ترسی نداریم چونکه با عشق در این راه خدمت رسانی می نماییم.
مهربانی درباب آتش نشانی که بر اثر کرونا جان خودرا از دست داده است، می گوید: همکار ما پس از دو هفته نبرد با ویروس ناخوانده به مقام شهادت نائل آمد که این اتفاق هم افتخار و هم ناراحتی دارد ولی برای هر کدام از آتش نشانان ممکنست که این مساله پیش بیاید.
این آتش نشان اهوازی با گلایه از مردمی که نکات بهداشتی را رعایت نمی کنند، بیان می کند: بعضی از شهروندان برای کارهای غیرضروری در معابر حاضر می شوند و یا اجتماعات زیادی را برگزار می کنند که از آنها تقاضا داریم تا زحمات کادر درمان رو دوچندان و سخت تر نکنند چونکه این کار موجب افزایش شیوع این ویروس نیز می شود.
وی در آخر یادآور می شود: از مردم تقاضا داریم که در خانه های خود بمانند و به کادر پزشکی کمک کنند تا هرچه سریع تر این ویروس در کشور ریشه کن شود.
مردم رعایت کنند
ربیع الله حبیبی آتش نشان ۳۷ ساله اهوازی با ۱۴ سال سابقه کار می گوید: شغل آتش نشانی یعنی نترسیدن از حوادث؛ بطور مثال هنگام آتش سوزی همه به سمت فرار در حرکت هستند ولی آتش نشانان به سمت حریق می شتابند.
وی عنوان می کند: به همه مردم می گوئیم با توجه به این که یک آتش نشان را از دست دادیم، حتما در خانه های خود بمانند تا شاهد از دست رفتن آتش نشانان دیگر نباشیم. آنها باید با رعایت پروتکل هایی که بخش بهداشت و درمان اعلام نموده است فقط برای کارهای ضروری از خانه بیرون بیایند.
۳۰ آتش نشان اهوازی در قرنطینه
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار می کند: ۸۱ نفر از آتش نشانان اهوازی به کرونا مبتلا شدند که بعضی از آنها روند درمان را طی کردند و برخی نیز هنوز درگیر مداوا هستند.
ابراهیم قنبری با اشاره به فوت یکی از آتش نشانان اهوازی بر اثر کرونا ادامه می دهد: هم اکنون حدود ۳۰ نفر از آتش نشانان مبتلا به کرونا در قرنطینه به سر می برند.
وی بیان می کند: از مردم درخواست داریم که حتما از ماسک استفاده کنند و هنگام وقوع حادثه نیز با رعایت نکات لازم از نزدیک شدن به گروه های امدادی و آتش نشانی اجتناب کنند.
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز اضافه می کند: مردم باید هنگام خروج از منازل یا محل کسب وکار خود، کولر و وسایل مازاد برقی را خاموش کنند چونکه این کار در کاهش بروز حوادث اثرگذار می باشد.

قنبری یادآور می شود: شهروندان باید تست سالیانه شیرهای برق، گاز، اجاق ها، کنتور و کابل های خودرا به صورت مستمر انجام دهند تا بروز حوادث آتش سوزی یا انفجار را به حداقل برسانند.
وی خبر می دهد: ۸۰ درصد از آتش سوزی ها عامل برق یا گاز دارند. بدین سبب با همکاری شهروندان می توانیم شاهد کاهش چشم گیر بروز حوادث در سطح شهر باشیم.
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز با اشاره به اینکه آتش نشانان با مردم در آسایش و خطر همراه هستند، در آخر عنوان می کند: باتوجه به شدت گرما و افزایش دمای هوا در فصل تابستان، از مردم تقاضا داریم که بار مصرف برق خودرا کاهش دهند.
به گزارش لوازم ورزشی به نقل از مهر، حال آنچه بار خستگی را از دوش آتش نشانان می زداید، دست یاری و همت مسئولان در فراهم آوردن امکانات لازم و بستر مناسب فعالیت و کار برای این جان بر کفن ها در عرصه حوادث و سوانح است.
بد نیست گاهی مسئولان به درد دل این قشر زحمتکش و لطمه پذیر گوش دهند تا هم در رفع کمبودها نقشی داشته باشند و هم التیام دردهایی باشند که هرازگاهی با صحنه های تلخی که با آن روبه رو می شوند، روحشان را آزرده می کند.
گاهی تقدیرها و توجه ها به برخی مشاغل باید از تاریخ های تقویمی فراتر رود تا کارایی و بازدهی آنها را دوچندان کند. هر چند که آتش نشانان همیشه کار خودرا یک وظیفه انسانی می دانند و در انجام وظایف خود کم نمی گذارند.
در کلان شهر اهواز باتوجه به شرایط جغرافیایی و آب و هوایی و برخی کمبودهای امکانات شهری، هنوز ایستگاه های آتش نشانی موجود جوابگوی حوادث و اتفاقات این شهر پر جمعیت نیست، خصوصاً که گاهی مجبور به ترک ایستگاه های خود برای حوادث برون شهری و درون استانی هم می شوند.

با توجه به حجم حوادث استان و تعداد بالای جوانان بیکار جویای کار و پرسنل با تجربه این شغل خطیر، آیا بهتر نیست دوره های آموزشی را برای جذب جوانان علاقمند برگزار کنند تا بلکه باری را از دوش این قشر که بطور فشرده مشغول انجام وظیفه اند، برداریم و گامی در سرعت بخشی و بهینه کردن نتیجه عملیات برداشته باشیم؟
رسیدگی بموقع به تجهیزات مورد نیاز این آتش نشانان به خصوص ماسک های اکسیژن که این روزها بیش از گذشته لازم و لازم است و حتی در اختیار گذاشتن تغذیه هایی مانند شیر و یا ویتامین C برای پس از عملیات سخت که نیاز به تجدید قوا در آنها به شدت احساس می شود.

1399/05/02
17:13:18
5.0 / 5
2470
تگهای خبر: آموزش , برند , پزشك , تجهیزات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی