تعیین تكلیف محور فداییان اسلام بعد از بیست سال با طرح بازآفرینی

تعیین تكلیف محور فداییان اسلام بعد از بیست سال با طرح بازآفرینی لوازم ورزشی: عضو هیات رییسه شورای شهر تهران جزئیات طرح بازآفرینی محور فداییان اسلام را تشریح نمود.


زهرا نژادبهرام در گفت و گو با ایسنا، در مورد جزئیات طرح بازآفرینی محور فداییان اسلام که این روزها مورد توجه معاونین شهرداری قرار گرفته، اظهارکرد: محور فداییان اسلام بیش از 20 سال است که به حالت فریز در آمده چونکه قرار بوده این محور تبدیل به محور تجارت جهانی شود و راسته مراکز تجاری و کاربری اقتصادی شود، اما متاسفانه به سبب وجود خانه های زیاد و همین طور هزینه های گزاف برای اجرای این طرح، 20 سال اجرا به طول انجامید و هنوز هم اجرای این طرح به جمع بندی نرسیده است.
وی با بیان این که متاسفانه فریز شدن محله فداییان اسلام آن هم با عمق بالا سبب شده که اهالی امکان نوسازی منازل شان را نداشته باشند و بنا بر این در این محله با حجم بالایی از بافت فرسوده و ناکارآمد مواجه هستیم، اظهار داشت: حالا دو سال است که سازمان نوسازی طرح تجارت جهانی در محور فداییان اسلام را مورد بازبینی قرار داده و با تعریف 9 پروژه محرک توسعه در نظر دارد پس از 20 سال این محور را تعیین تکلیف کند.

عضو هیات رییسه شورای شهر تهران با بیان این که طرح بازآفرینی محور فداییان اسلام به کمیسیون ماده پنج ارسال شده و وزارت کار و میراث فرهنگی نیز نظرات خودرا در این خصوص ارائه کردند، افزود: رویکرد شهرداری در بازآفرینی محور فداییان اسلام از توسعه به ساماندهی رسیده است و عمق مداخله نیز به حداقل رسیده است.

وی با بیان این که بافت های مسکونی در این طرح قابلیت تجمیع دارند و اساسا شرایط محور فداییان اسلام با اجرای این طرح بازآفرینی، به سمت ساماندهی شهری سوق داده می شود، اظهار نمود: این طرح به نوسازی بافت فرسوده، ارتقاء ارزش سکونت و بازگشت رونق به این محله کمک می نماید.

نژادبهرام با بیان این که متاسفانه 20 سال یک محله در تهران آن هم با ظرفیت های اقتصادی فریز شد، اظهار داشت: متاسفانه به دنبال فریز شدن این محله شاهد می باشیم که در یک طرف خیابان به سبب وجود بازار بلورفروشان ارزش املاک بسیار بالا و در یک طرف دیگر ارزش املاک و ارزش سکونت بسیار کاهش یافته است و اتفاقی که در خیابان فداییان اسلام رخ داده دقیقا مشابه آن چیزی است که در اطراف دانشگاه تهران رخ داده است و می بینیم که این دو محله اگرچه فاصله بسیاری از هم دارند، اما سرنوشت هر دو محله به یک شکل شده و سرنوشت محتومی در انتظار آنها است که حالا باید تلاش نماییم با برنامه ریزی های مختلف رونق را به این محلات بازگردانیم.

عضو هیات رییسه شورای شهر تهران با تاکید بر این که شهرداری تهران باید در مورد طرح های توسعه ای بازبینی مجددی داشته باشد چونکه فریز کردن محلات تنها عمق فرسودگی را بیشتر می کند، اشاره کرد: در محله فداییان اسلام 9 پروژه محرک توسعه تعریف شده است و می دانیم که در این محله قطعات بزرگ مربوط به سنگ فروشان و اوراقچی ها وجود دارد که می توانیم کاربری آنها را ساماندهی نماییم.

وی در مورد جزئیات این 9 پروژه محرک توسعه با تاکید بر این که هنوز کمیسیون ماده پنج آنرا تصویب نکرده اما ساخت بازار سنگ، مال های تجاری بزرگ و از همه مهم تر کاهش مداخلات و عمق آن مورد تاکید قرار گرفته است، اظهار داشت: متاسفانه لایه های پشتی محور فداییان اسلام به سبب آنکه سال ها فریز شده بودند حالا به بافت فرسوده ای تبدیل شدند که تنها راه چاره آنها نوسازی است.
بگفته وی، شهرداری باید با اجرای برنامه های مختلف ارزش سکونت از دست رفته این محله را به آن بازگرداند، چونکه طرح 20 ساله روی زمین مانده بود و به سبب آنکه اهالی آن نمی توانستند کاری انجام دهند ارزش سکونت به شدت کم شد و این محله از نظر فرهنگی و امنیتی گرفتار چالش شد و بعد از مدتی به کانونی برای لطمه های اجتماعی بدل شد و حالا با از دست رفتگی ارزش های شهری به یک حفره لطمه زا تبدیل گشته است.

نژادبهرام در خاتمه اشاره کرد: بنظر می رسد تا دو ماه آینده طرح بازآفرینی محور فداییان اسلام در کمیسیون ماده پنج به تصویب برسد و پس از 20 سال این محله از شرایط بلاتکلیفی بیرون رود و از آن زمان شهرداری راه طولانی برای بازآفرینی این محله خواهد داشت.
منبع:

1399/06/26
11:30:02
5.0 / 5
2092
تگهای خبر: برنامه , تیم , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی