مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران:

آواربرداری عمارت پیرنیا در حال اجراست

آواربرداری عمارت پیرنیا در حال اجراست عملیات آوار و نخاله برداری و همچنین اقدامات استحفاظی برای استقامت بناهای تاریخی مجموعه عمارت هرمز پیرنیا که در وضعیت ناپایدار قرار دارند و با عنایت به بارشهای اخیر نیمه دوم سال امکان تخریب بیشتر آن وجود دارد، در حال اجراست.


به گزارش لوازم ورزشی به نقل از ایسنا، کاوه حاج علی اکبری، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این مطلب اظهار داشت: این مجموعه شامل حمام و بخشی از اندرونی آن به مساحت تقریبی یکهزار و ۶۰۰ متر مربع واقع در خیابان لاله زار شمالی است که به همت سازمان نوسازی و بعد از چندین ماه مذاکره از ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) خریداری شد.
او ضمن اشاره به اینکه گروه مرمت در حال آواربرداری و پاکسازی عمارت از نخاله ها هستند، اظهار داشت: این مجموعه شامل سه عمارت است که قدیمی ترین آن در ارتباط با خانه حسن پیرنیا، صدراعظم است که طبق شواهد موجود پیش نویس قانون مشروطه در این عمارت نوشته شد.
علی اکبری در ادامه اظهار داشت: مذاکراتی با معاونت حقوقی ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و وزارت امور خارجه در حال انجام می باشد که با عنایت به این که مشیرالدوله پیرنیا اولین صدراعظم ایران بعد از مشروطه و از پایه گذاران آیین دادرسی کیفری و مدنی ایران است، این عمارت به خانه مشروطه تهران و موزه حقوق نوین تبدیل گردد.
بنابر اعلام سایت شهر، عمارت هرمز پیرنیا از سه ساختمان قاجاری و پهلوی تشکیل شده است. علی اکبری در اینباره توضیح داد: از ساختمان دوره پهلوی که در بر خیابان لاله زار قرار دارد، مغازه های گوناگونی ساخته شده که سرقفلی های آنها در اختیار مالکان خصوصی است و به احتمال زیاد طبقه بالای آن به بوتیک هتل و کافه تبدیل خواهد شد.
به قول مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، ساختمان های قاجاری مرمت اساسی نیاز دارند، اما ساختمان پهلوی سرپاست و فقط اقدامات مرمتی سبک نیاز دارد و تا نوروز به بهره برداری می رسد.
خانه هرمز پیرنیا در جوار مجموعه ای از ابنیه واجد ارزش چون خانه مشیرالدوله پیرنیا، خانه ولی الله پیرنیا، مدرسه و کلیسای ژاندارک و خانه سینما قرار گرفته که هم اکنون باآنکه بخش قابل توجهی از آنها تقریباً غیرفعال هستند، اما به لحاظ وضعیت معماری و ایستایی بنا، از شرابط نسبتاً مناسبی برخوردار می باشد. این مجموعه تاریخی در سال ۱۳۹۷ توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ثبت رسید.
به قول بهروز مرباغی، مسئول پروژه مرمت عمارت هرمز پیرنیا، بخشی از این عمارت در سال های دور به مدرسه دخترانه ای به نام «شمس» تبدیل گشته که طبق گفته های دانش آموزان سابق این مدرسه، اثاثیه خاندان پیرنیا در زیرزمین آن نگهداری می شد. فخری خوروش، بازیگر هم جزو شاگردان این مدرسه به حساب می آید.

منبع:

1399/09/22
12:14:26
5.0 / 5
1245
تگهای خبر: بازی , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی