ماموریت های پیش روی توماس توخل در چلسی

ماموریت های پیش روی توماس توخل در چلسی روزنامه سازندگی نوشت: زمانی طولانی از خبر برکناری «فرانک لمپارد» نگذاشته بود که مدیران باشگاه چلسی اعلام نمودند سکان هدایت «آبی های استمفوردبریچ» را به دستان «توماس توخل» سپرده اند؛ انتخابی که مدیران باشگاه امیدوارند با کمک او بتوانند از تمام توانایی بالقوه تیم بهره جویند.توخل یکی از پیچیده ترین شخصیت ها در بین سرمربیان فوتبال اروپا محسوب می شود؛ مربی 47 ساله ای که درباب ارائه فوتبال تهاجمی و البته کنترل تمام اتفاقاتِ پیرامون تیم وسواس دارد و در ضمن بعنوان متفکری تاکتیکی و هوشمند شناخته می شود. رئیس جدید استمفوردبریج حالا باید خریدهای گرانقیمت باشگاه را به مرحله شکوفایی برساند، هارمونی ترکیب تیم را ترمیم کند و اعتقادش به جوانان آینده دار را مقابل چشم میلیون ها بیننده به نمایش بگذارد.
اما ماموریت های نخستینِ پیش روی توماس توخل در چلسی چیست؟ با هم نگاهی به آنها می اندازیم:

1) احیای هاورتز و ورنر
منابع نزدیک به باشگاه چلسی معتقدند که «رومن آبراموویچ» عامل اصلی خرید 62 میلیون پوندی «کای هاورتز» در نقل وانتقالات تابستانی بوده است. این هافبک آلمانی در شرایطی از بایرلورکوزن خریداری شد که زمزمه هایی در خصوص بدبینی «فرانک لمپارد» نسبت به خرید او وجود داشت. این یک نمونه است تا مشخص شود منبع «قدرت» در قسمتِ آبی شهر لندن، در دستان کیست! بله؛ ممکنست لمپارد در بین هواداران تیم از محبوبیت بالایی برخوردار باشد اما در نهایت «چلسی» باشگاهِ تحت مالکیتِ آبراموویچ است و تاریخ نشان داده که صبر مالک باشگاه در زمان هایی که خریدهای بزرگ و گرانقیمت با مشکل مواجه می شوند، چندان زیاد نیست.
پایان نخستین دوره حضور «ژوزه مورینیو» در چلسی تا حدودی به خاطر عدم توانایی وی در همکاری و استفاده بهینه از «آندری شوچنکو» رخ داد؛ ستاره ای که در سال 2006 از میلان خریداری شد. آن ماجرا بسیار شبیه به اتفاقی ست که همین فصل روی داده و حالا لمپارد هم تاوان ناکامی در گرفتن بهترین بهره از هاورتز را پرداخت کرده است. مهاجمی که در نخستین فصل حضورش در انگلیس بعد از مبتلاشدن به «کووید 19» عملکرد ناامیدکننده ای داشته و مالک متمول روسی چلسی، فرانکی را موجب این ناکامی می داند.
با این حال این امیدواری وجود دارد که سرمربی جدیدِ آلمانی بتواند او و دیگر خرید گرانقیمت چلسی از بوندسلیگا یعنی «تیمو ورنر» - که در 16 بازی قبلی تنها یک دفعه موفق به گلزنی شده - را احیا کند. لمپارد نمی دانست که چگونه باید از ورنر که سال قبل برای لایپزیش 34 گل به ثمر رساند، بازی بگیرد. این مهاجم سرعتی هم در کناره ها و هم در وسط توانایی ایفای نقش دارد ولی هنوز عملکرد خیره کننده خود در بوندسلیگا را تکرار نکرده و سردرگم به نظر می آید. فراموش نکنید که آبی های لندنی به ورنر و هاورتز جهت استفاده از سبک مد نظر توخل نیاز دارد.

2) نظم دادن به خط دفاعی
خط دفاعی بی نظم چلسی یکی از نگرانی های اصلی سال اول حضور لمپارد بود؛ آبی های استمفوردبریج فصل گذشته در لیگ برتر انگلیس 54 گل دریافت نمودند، بارها روی ضربات ایستگاهی تسلیم شدند و به حریفان آن قدر موقعیت گلزنی می دادند تا رقیب سرانجام آنها را تنبیه می کرد. اشتباهات فردی هم برای چلسی بسیار گران به اتمام رسید. ضمن اینکه عدم وجود نظم تاکتیکی در تیم نیز کاملاً به چشم می آمد و بعد از شکست چلسی مقابل آرسنال در فینال جام حذفی، بطور مشهودی مشخص بود که اعلام برخی تغییرات اجتناب ناپذیر و لازم است.
به همین دلیل نیز بود که تقویت خط دفاعی برای لمپارد در اولویت قرار گرفت. او به «کپا آریزابالایا»، دروازه بان 71.6 میلیون پوندی خود اعتقاد نداشت و به جایش «ادوارد مندی» را جذب نمود. فرانکی همین طور به یک مدافع چپ نیاز داشت و بدین جهت «بن چیلول» را به خدمت گرفت. در ادامه «تیاگو سیلوا» که اتفاقاً برای توخل در پاری سن ژرمن بازی کرده بود هم خریداری شد تا عنصرِ «تجربه» به خط دفاعی چلسی اضافه شود. با این وجود و باوجود پیشرفت اولیه، ایرادات، باردیگر خودشان را نشان دادند. بعد از یک شروع امیدوارکننده حالا اقتدار مندی هم کم شده و «ریس جیمز» با وجود تمام امیدها هنوز یک مدافع راستِ خام و معمولی بشمار می رود.
در این بین برخی از مدافعان هم احساس می کردند انتقاداتی که درباره عملکردشان می شود، غیرمنصفانه است و بطور خصوصی این استدلال مطرح شده که آنها تحت تاثیر تاکتیک های لمپارد هستند. مشکلات چلسی روی ضدحملات در شکست مقابل ولورهمپتون و منچسرسیتی خودش را نشان داد و لستر نیز با کرنرهای کوتاهش به سنگین ترین شکل ممکم به چلسی ضربه زد. باید به صراحت اظهار داشت که شیوه دفاعی آبی پوشان بعضاً حتی تا سطح آماتور افت می کند و بدین جهت توخل باید در یکی از گام های ابتدایی خود امنیت دفاعی چلسی را افزایش دهد. بنابراین هم بود که سرمربی آلمانی در نخستین کنفرانس خبری خود تصمیم گرفت به بازیکنان خود روحیه دهد و اظهار داشت: «چلسی آنچنان نقطه ضعفی ندارد»

3) متعادل کردن میانه زمین
اگر بخواهیم نسبت به لمپارد منصف باشیم باید به این سؤال هم پاسخ دهیم که آیا چلسی در خط هافبک ترکیب درستی دارد؟ پاسخ به این سؤال از این جهت حائز اهمیت می باشد که مشکلات دفاعی تیم تا حدودی هم به ساختار کلی تیم برمی گردد. «انگولو کانته» مستعد لطمه دیدگی است و با عنایت به شرایط سنی اش دیگر پویایی قبل را ندارد. هافبک فرانسوی در این فصل بارها زمانی لمپارد به دنبال ارائه پویایی بیشتری بود، بعنوان تک هافبک تدافعی تیم به میدان رفت ولی در شکست مقابل آرسنال و سیتی مقصر اصلی بود. بدین جهت نیاز به خرید «دکلان رایس» از وستهم الزامی به نظر می آید.
شاید چاره رفعِ این نقیصه، استفاده از دو هافبک پوششی باشد و بدین جهت سوال اینجاست که برای عملیاتی کردن این شیوه، از چه کسانی باید استفاده شود؟ هرچند توخل قبل از این قصد داشت جورجینیو را به پاریس ببرد و حالا این بازیکن ایتالیایی را در ترکیب تیمش می بیند. با این وجود انتخاب نفر دوم با عنایت به نمایش های ناامیدکننده «متئو کواچیچ» در این پست، چالش جدی برای توخل خواهد بود.
همه این ها به این مفهوم است که چاره می تواند یک اسکاتلندی کوچک و چابک باشد؛ «بیلی گیلمور» 19 ساله. ستاره ای که وقتی توپ را در اختیار می گیرد، نمایش درخشانی از خود به تصویر می کشد و از تکل زدن نمی هراسد. گیلمور در کنار «میسن مونت» در پیروزی مقابل «لوتون تاون» عالی کار کرد و الان زمان اعتماد به اوست.

4) ترمیم هارمونی تیم
هر چند چلسی 220 میلیون پوند برای هفت خرید خود در تابستان هزینه کرد اما در آخر فصل نقل وانتقالات، لمپارد را با چند مشکل و معما مواجه کرد. عادت چلسی در بستن قراردادهای بزرگ، فروش بازیکنان مازاد را در صورتیکه دیگر باشگاه ها به خاطر فشارهای مالی ناشی از شرایط کرونا در هزینه کردن مشکل دارند، سخت می کند.
لمپارد بعد از آنکه در فروش «امرسون پالمیری» همانند «مارکوس آلونسو» ناکام ماند، سه دفاع چپ در ترکیب خود می دید. ضمن اینکه او بعد از ناکامی در فروش «آنتونیو رودیگر»، 5 مدافع میانی دیگر در اختیار داشت. حال سرمربی آلمانی باید با داشته هایش در ترکیب، هارمونی تیمش را هر چه سریع تر برقرار کند تا بتواند برای مشکلات تیم، چاره ای بیابد.
در خط حمله هم مشکلاتی به چشم می خورد؛ «اولیویه ژیرو» و «کالوم هادسون اودوی» در زمانِ لمپارد کمتر مورد استفاده قرار می گرفتند و از همین مورد نیز ناراضی بودند. بنابراین توخل باید روحیه این مهره ها را مورد بازیابی قرار دهد تا بتواند مشکل گلزنی تیم اش را حل کند.

5) اعتماد به آکادمی
میراث ماندگار لمپارد، پیشرفت جوانان بااستعداد باشگاه بود. مونت در بازی آخر لمپارد بازوبند کاپیتانی را به بازو بسته بود. فرصت زیادی هم به بازیکنانی چون «تامی آبراهام»، «تینو آنجورین» و «فیکایو توموری» داده شد. آن طور ستاره های جوان تایید کردند؛ همیشه اوضاع خوب نبود اما جوانان عملکرد مثبتی داشتند و اغلب بهترین بودند. ادامه این راه باید یکی از مهم ترین اولیت های «توماس توخل» باشد.

258 41

1399/11/16
18:21:31
0.0 / 5
1035
تگهای خبر: بازی , بازیكن , باشگاه , پیروزی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی