واكسیناسیون پارالمپیكی ها عوارضی نداشته؛

نوروزی: در انتخاب نوع واكسن تزریقی به المپیكی ها هیچ دخالتی نداریم

نوروزی: در انتخاب نوع واكسن تزریقی به المپیكی ها هیچ دخالتی نداریم به گزارش لوازم ورزشی رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی با اشاره به در پیش بودن اجرای طرح واکسیناسیون اعضای کاروان المپیک اظهار داشت: انتخاب جنسیت و نوع واکسن تزریقی به المپیکی ها در حوزه اختیارات ما نیست.غلامرضا نوروزی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد طرح واکسیناسیون ورزشکاران اعزامی به بازی های ۲۰۲۰ توکیو که اجرای آن از کاروان پارالمپیک و اعضای این کاروان شروع شد و روند انتخاب نوع واکسن تزریقی به این دسته ورزشکاران توضیح داد.
وی در واکنش به اینکه «اعضای کاروان پارالمپیک در مرحله اول واکسیناسیون، واکسن های چینی دریافت نمودند. آیا مقرر است از همین نوع واکسن برای واکسیناسیون ورزشکاران المپیکی هم استفاده شود؟»، اظهار داشت: فدراسیون پزشکی ورزشی، وزارت ورزش و در کل مجموعه ورزش در انتخاب جنسیت واکسن ها و اینکه کدام نوع واکسن به ورزشکاران تزریق شود اصلاً دخالتی ندارد چون تصمیم گیری دراین زمینه در حوزه اختیارات ما نیست.
وی اشاره کرد: وزارت ورزش به خاطر اهمیت بازی های توکیو و لزوم ایمنی بیشتر ورزشکاران اعزامی به این بازی ها طرح واکسیناسیون آنها را در برنامه گذاشته است. برای اجرای این طرح درخواست لازم در خصوص در اختیار گرفتن واکسن و تعداد مورد نیاز برای هر مرحله به وزارت بهداشت ارائه می شود. این وزارتخانه برمبنای موجودی آماری خود، تعداد واکسن لازم را به حوزه ورزش اختصاص می دهد.
رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی اشاره کرد: اینکه واکسن اختصاصی به حوزه ورزش از کدام نوع باشد اصلاً معلوم نیست. ما فقط اعلام نیاز می نماییم اما در مورد نوع واکسن تخصیصی هیچ نظری نمی دهیم و دخالتی هم نمی توانیم داشته باشیم. وزارت بهداشت خود دراین زمینه تصمیم گیرنده نیست.
نوروزی اشاره کرد: به هر حال واکسن هایی که این روزها از آنها برای واکسیناسیون افراد در گروه های مختلف استفاده می شود، مورد تایید وزارت بهداشت هستند بدین سبب هر نوع واکسنی که از جانب این وزارتخانه برای واکسیناسیون المپیکی ها اختصاص یابد قابل اعتماد است.
وی در مورد واکسن های چینی که اعضای کاروان پارالمپیک دریافت نمودند، اظهار داشت: واکسن های چینی هم همچون واکسن های مورد تایید وزارت بهداشت در طرح واکسیناسیون هستند. خوشبختانه تا به امروز واکسیناسیون پارالمپیکی با نوع واکسن چینی عوارضی برای هیچیک از آنها نداشته است. هیچ گزارشی دراین زمینه به دست ما نرسیده است.
رئیس فدراسیون پزشکی همین طور با اعلان اینکه هنوز زمان واکسیناسیون افراد اعزامی به بازی های المپیک معین نیست بر لزوم واکسیناسیون آنها در دو مرحله اصرار کرد و اظهار داشت: به محض اینکه تعداد واکسن های درخواستی از جانب وزارت بهداشت در اختیارمان قرار بگیرد، واکسیناسیون المپیکی ها را در مرحله اول انجام می دهیم. البته واکسن های کرونا باید در دو مرحله در فاصله زمانی ۲۶ تا ۲۸ روز به افراد تزریق شود. بدین سبب مرحله دوم واکسیناسیون المپیکی ها و پارالمپیکی ها هم در برنامه است.
غلامرضا نوروزی در عین حال اشاره کرد: واکسیناسیون المپیکی و پارالمپیکی به منزله مصون شدن کامل آنها از آلوده شدن ویروس کرونا نیست. ورزشکاران مانند دیگر افراد با وجود دریافت کرونا ملزم به رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی هستند. تنها واکسیناسیون تضمین کننده صد درصد عدم ابتلای آنها به کرونا نیست.


منبع:

1400/01/23
15:20:00
5.0 / 5
1003
تگهای خبر: المپیك , بازی , برنامه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی