بازگشت سوپرمن به خانه

بازگشت سوپرمن به خانه جیانلوئیجی بوفون بعد از سال ها دوری به تیم دوران حوانی اش یعنی پارما برگشته و فصل آینده در سری بی همراه این تیم خواهد بود.سپهر ستاری: شاید باور نکنید اما من اطمینان دارم «جیانلوئیجی بوفون» به صورت بطور قطع پیراهن معروفش را در نقطه ای از خانه اش مخفی کرده؛ همان لباس آبی رنگ که یک حرف بزرگ «S» روی آن نقش بسته و کتاب های کامیک در خصوصش روایت های زیادی را نقل کرده اند. لباسی که سالهای سال «جی جی» زیر لباس دروازه بانی اش می پوشید و کولاک می کرد. یک سند قاطع و غیرقابل انکار برای افشای هویت «سوپرمن».
دو دهه بعد از آنکه باشگاه یوونتوس، بوفون را به گران قیمت ترین گلر تاریخ تبدیل کرد - رکوردی که تا سال 2017 پابرجا ماند – حالا او به خانه اصلی خود برگشته است، به پارما، به جایی که داستان عاشقانه او و دنیای فوتبال کلید خورد. شاید بسیاری حالا انتقال «جیانلوئیجی دوناروما» به پاریس را خبری بزرگ و اصطلاحاً «بمب نقل وانتقالات» بدانند اما حقیقت امر این است که هیچ خبری بیشتر از بازگشت بوفون به قلب دروازه «زرد و لاجوردی ها» فوتبال دوستان را به وجد نیاورده. به قلب دروازه ای که پس از خروج «جی جی» دیگر هیچوقت رنگ خوشبختی را ندید و بارها و بارها به لرزه درآمد اما حالا یک مرتبه دیگر به دستان مطمئن نامدارترین «نگهبان شب» سپرده شده تا هیچ «نایت واکری» جرات تجاوز به شهر را نداشته باشد.
«کایل کراوز» مالک باشگاه پارما درباره بازگشت بوفون به این تیم اظهار داشت: «اصولاً شما نمی توانید در مورد چنین چیزی با اطمینان سخن بگویید. به هیچ عنوان نمی توانید به صراحت و جدیت از جذب چنین ستاره بزرگی حرف بزنید اما آزاد هستید هر چقدر که می خواهید درباره آن رویاپردازی کنید. من بارها در مورد این رویا با فرزندانم صحبت کردم و فکر می کنم از همان زمان بذر این انتقال کاشته شد. بعد از آنکه در ماه آوریل در تورین به میدان رفتیم، فرصتی پیدا کردم که با جی جی ملاقات کنم و تنها به شوخی به او گفتم دوست دارم فصل بعد تو را در پارما داشته باشم. او یک واکنش معمولی نشان داد و به من لبخند زد. حالا که به آن ملاقات فکر می کنم به نظر می آید که همانجا بوفون تصمیم گرفت که دیگر زمان ترک یوونتوس از طریق رسیده است. در انتها فصلی مدتی زمان می خواست و ما برای مدت دو هفته تنهایش گذاشتیم. سپس من به او زنگ زدم و پرسیدم "جی جی؛ می خواهی کاری انجام دهی یا نه؟" به هیچ عنوان قصد ندارم به جای او حرف بزنم اما برداشت و حس شخصی من این است که بوفون عاشق ایده بازگشت به پارما شده بود و برایش لحظه شماری می کرد. امری که برای ما بیشتر به معجزه شباهت داشت. من تیری در تاریکی انداختم و گرفت. باورکردنی نیست.»
حالا بوفون، در 43 سالگی بار دیگر پیراهنی را بر تن خواهد نمود که در 17 سالگی و نخستین بازی دوران ورزشی اش آنرا می پوشید؛ در مقابلِ میلانِ «فابیو کاپلو» که برندگان توپ طلای وقت یعنی «روبرتو باجو» و «ژرژ وه آ» را در ترکیب خودش می دید! بازیکنانی که در آن بعدازظهر فراموش نشدنی مقابل جیانلوئیجی جوان، ناکام ماندند و موفق به گلزنی نشدند.
تنها کمی پیش از نخستین بازی از 1100 بازی رسمی بوفون، «ارمس فولونی» مربی دروازه بان های پارما به «جی جی» گفته بود که او می تواند در 20 سالگی در سری آ تبدیل به دروازه بان شماره یک شود! واکنش بوفون به این صحبت هم قابل توجه بود: «من تا آن موقع باید چه کنم؟»
سنگربان افسانه ای ایتالیا، بعد از شکستن رکورد تعداد بازی «پائولو مالدینی» در سری آ در ماه فوریه در جدال مقابل کروتونه، در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: «من هر هفته اندازه می گیرم که چقدر و تا کجا می پرم. تا وقتی اعداد خوب باشند من به کارم در مستطیل سبز ادامه می دهم و بمحض این که این اعداد رو به افول بگذارند، مطمئن باشید کفش هایم را به دیوار خواهم آویخت.»
بیانکونری در فصل 21-2020، در مسابقاتی که بوفون را درون دروازه اش می دید، هیچگاه طعم تلخ شکست را نچشید. زمانی که وی در فینال کوپا ایتالیا مقابل آتالانتا در ترکیب اصلی به میدان رفت، «فدریکو کیه زا» زننده گل پیروزی بخش «بانوی پیر» در مکالمه ای جالب و طنزآمیز خطاب به او اظهار داشت: «جی جی! تو در دوران ورزشی خود جام های زیادی را برنده شده ای اما باید یادت بیاورم که نخستین جامت را با پدر من برده ای!» اشاره کیه زا به قهرمانی پارما در سال 1999 بود. احتمالاً زمانی که «مارکوس تورام» هم با لباس گنگام در تنها فصل بوفون با لباس پاری سن ژرمن مقابل او قرار گرفت هم، مشابه این شوخی را با «عمو جی جی» انجام داده.
بوفون در مورد بازگشت به پارما می گوید: «من در 43 سالگی باید انتخاب هایی می کردم که امکان دارد عجیب، دیوانه وار یا حتی منفور به نظر برسند. اما بخش دیوانه وجود من همیشه مانع ایجاد محدودیت برایم شده و به من امکان رویاپردازی را داده است. من این گونه خوشحال هستم. امکان دارد جامی برنده نشوم ولی این من را اذیت نمی نماید. من هیچوقت به دنبال جام نبوده ام. چیزی که در زندگی من را خوشحال می کند، چالش های جدید است. این دلیلی است که سبب پیشروی من می شود. پارما حالا یک چالش جذاب و هیجان انگیز و البته بسیار خاطره انگیز است.»

نویسنده: جمیز هورنکسل
مترجم: سپهر ستاری

258 41


منبع:

1400/04/31
23:02:07
5.0 / 5
310
تگهای خبر: بازی , بازیكن , باشگاه , برند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی