دفاعیه سرمربی تیم تفنگ به نتایج تیراندازان درالمپیك؛

تیم تفنگ در بایکوت کامل بود

تیم تفنگ در بایکوت کامل بود به گزارش لوازم ورزشی الهام هاشمی سرمربی تیم ملی تفنگ کشورمان به دنبال انتقادات نسبت به عملکرد تیراندازان این رشته در بازیهای المپیک توکیو اطلاعیه ای را صادر کرد.به گزارش لوازم ورزشی به نقل از مهر، تیم ملی تیراندازی کشورمان در بخش تفنگ در بازی های المپیک توکیو صاحب چندمین سهمیه شد اما هیچکدام از تیراندازان موفق به کسب مدال نشدند. این مساله انتقاداتی را به عملکرد این تیم و الهام هاشمی سرمربی تیم وارد کرد. به دنبال این مساله هاشمی بیانیه یا بهتر است بگوییم دفاعیه ای را از عملکرد خود و ورزشکارانش و مشکلات پیش روی این تیم در اختیار رسانه ها قرار داد.
متن این بیانیه به این شرح است:
"با کوله باری از تجربه و همه سختی هایی که تا کسب بالاترین درجات مربیگری جهان کشیده بودم، در یکی از بدترین شرایط اقتصادی کشور به ایران برگشتم تا اندوخته هایم را در اختیار قهرمانان کشور خودم قرار دهم. اما به علت فراهم نبودن بدیهیات برای تمرینات تیم ملی "تفنگ" با عنایت به نیازهای ویژه این رشته، بیشتر وقت و انرژی و تمرکز من به جای مربیگری، صرف کوشش برای تأمین آنها می گردید، شرایطی که باید فراهم بود تا بدون هیچ دغدغه ای به مسائل فنی تیم می رسیدم.
در این رخصت، با تشکر از همه زحمت کشان این رشته و تنها به امید بهبود وضعیت ورزش تیراندازی کشور، به گوشه ای از مشکلاتی که طی دوران سرمربیگریم داشتم اشاره می کنم:
با مدیرانی در ارتباط بودم که باوجود نیت خوبشان، درک عمیقی از "ورزش" تیراندازی خصوصاً رشته تفنگ نداشتند. طی دو سال و نیم که در خدمت تیم ملی بودم به صورت مرتب از ریاست محترم فدراسیون می خواستم مشاورین "فنی" بیشتری داشته باشند تا در کنار همه تلاش ها و حمایت های ایشان کارها به سمت بهتری پیش برود اما متأسفانه تغییر خاصی به وجود نیامد. حتی در کمیته "فنی" فدراسیون، درصد بسیار ناچیزی از اعضا با "ورزش تیراندازی" آشنایی داشتند که در برخی از جلسات، این درصد به صفر می رسید.
از حدود ۱۴ سال پیش که تیراندازی ایران به عنوان رقیبی جدی برای سایر کشورها عنوان شد، با عنایت به تجهیزات فراوان رشته تفنگ که نیازمند تنظیم دقیق و کنترل جز به جز هستند، همینطور رشته ها و وضعیت های متنوع و مهمات دقیق مورد نیاز آن، همیشه در کنار سرمربی خارجی این رشته حداقل ۳ مربی ایرانی حضور داشتند. اما از زمانیکه من به عنوان سرمربی آغاز به کار کردم مدت کوتاهی دو و پس از آن تنها یک دستیار داشتم و به عنوان سرمربی تیم ملی حق افزودن افراد جدیدِ مورد نظر خودم به کادر فنی را نداشتم و گاهی در پاسخ به این خواسته‌ی تکراری به من پیشنهاد می شد یکی از کارمندان فدراسیون را انتخاب کنم! و نهایتا در مسابقات المپیک بدون هیچ کمکی و به عنوان تنها مربیِ "چهار" ورزشکار المپیکیِ رشته "تفنگ" اعزام شدم و در جایی که تیراندازان سایر کشورها هرکدام یک مربی اختصاصی داشتند ملی پوشان ما به دلیل تنهایی من در زمان تمرینات، گاهی از داشتن یک چهارم مربی هم محروم بودند.
یکسال و نیم پیش، پس از کسب ۴ سهمیه المپیک، به دلیل مسائل فوق و مشکلات ناشی از آنها استعفا دادم که پذیرفته نشد. بنابراین به کارم ادامه دادم اما به امید کاهش مشکلات، تمدید قراردادم که ۱۳ مرداد ۹۹ به پایان می رسید را به الحاق یکسری شروط فنی به آن منوط کرده و درحال مذاکره با فدراسیون بودم که متأسفانه خبر آن از راه فدراسیون به رسانه ها رسید و درحالیکه در تمرینات تیم ملی حضور داشتم، تقریباً روزی نبود که مطلبی در مورد قرارداد من منتشر نشود! و در چنین شرایطی ریاست محترم فدراسیون بدلیل مشغله کاری تا سوم مهرماه فرصت تعیین تکلیف مرا نداشتند. نهایتا بعد از عدم پذیرش پیوست شرایط فنی مورد نظرم به قرارداد، حاضر به تمدید آن نشدم و درحالیکه انتظار داشتم فدراسیون با سرمربی دیگری کار را دنبال کند، متأسفانه حدود یک ماه تمرینات تیم تفنگ تعطیل شد. تا این که با وساطت مسؤولین ارشد ورزش کشور پذیرفتم که تا المپیک بمانم.
از آنجایی که اتفاقات فوق به مذاق بعضی ها خوش نیامده بود، از آن پس تیم تفنگ در بایکوت کامل قرار گرفت تا جایی که حتی تلاشی برای ترخیص لوله های سفارشی سلاحهای بادی برای المپیک هم انجام نشد. و متأسفانه بزرگوارانی که به من قول حمایت و بازدید مداوم از اردوها را داده بودند هیچ گاه به ما سر نزدند. تنها یک مورد بازدید دو تن از معاونان محترم وزارت ورزش در دیماه را داشتیم و دیگر هیچ، تا چند روز پیش از اعزام به المپیک. اساسا از مشغله کاری مدیران محترم ورزشی در سال منتهی به المپیک آگاه بودم اما انتظار داشتم با عنایت به ینکه از مشکلات تیم تفنگ آگاه بودند و به ما وعده حمایت و نظارت بیشتر داده بودند، درحالیکه حتی از تمرینات رشته های غیر المپیکی هم بازدید می کردند سری هم به ما می زدند.
با وجود همه مشکلات، یک ماه پیش از المپیک، تیم تفنگ بادی بانوان به مقام "قهرمانی جهان" رسید که این نشان دهنده سطح بالای تکنیکی این تیم است و اساسا اگر یکسری مسائل، پیش از المپیک برای تیم تفنگ پیش نیامده بود نتیجه بهتری رقم می خورد. هرچند در المپیک هم ملی پوشان تفنگ در اغلب رشته ها خوب ظاهر شدند که من عملکردشان را در سایت فدراسیون تشریح کرده ام.
طرح مسائلی مانند اصرار من بر اعزام افراد دارای سهمیه به المپیک که در بعضی رسانه ها مطرح شده بود به هیچ وجه حقیقت ندارد. تقریباً همه تیراندازانی که در هر دو رشته تفنگ بادی و سه وضعیت موفق بودند به اردوهای انتخابی المپیک دعوت شدند گرچه قهرمان نامدار کشور، الهه احمدی، دوست و هم تیمی قدیمی من ترجیح داد مدتی استراحت کند.
پس از انتخاب رزروها هم مه لقا جام بزرگ و پوریا نوروزیان تا آخر انتخابی ها در اردوها حضور داشتند.
در جایی به هزینه دو ماه اردو و مسابقات برون مرزی تیراندازی اشاره شده بود که "با اطمینان کامل" عرض می کنم کل هزینه ای که از بودجه کشور برای ۶ نفر المپیکی رشته تیراندازی شده بود از هزینه ای که برای "یک" المپیکی رشته های دیگر شده، کمتر بوده است.
همچنین، یکی از برنامه های من تشکیل اردوهای منسجم جوانان با حضور مربیان استان ها به منظور ارتقا سطح مربیان و پشتوانه سازی برای تیم ملی بود که متأسفانه به دلیل انتشار کرونا این مهم هم عملی نشد.
به هر حال من فکر می کنم سال ۸۷ که لازلو سوچک سرمربی مجارستانی تفنگ را به ایران آوردم (مطلبی که ایشان در المپیک سال جاری هم برای چندمین بار تکرار کردند)، دِینم را به تیراندازی کشور ادا کرده بودم، هرچند ۵ سال هم به عنوان دستیار ایشان در کنار تیم ملی تفنگ بودم. طی دو سال و نیم گذشته هم که با اصرار آقای دادگر مسؤولیت سنگین سرمربیگری این تیم را پذیرفتم هر آنچه در توان داشتم گذاشتم و متأسفم که شرایط موجود اجازه نداد به نتایج باز هم بهتری در المپیک برسیم.
با عنایت به فراهم شدن یکسری تجهیزات و مهمات، و سطح تکنیکی بسیار بالای قهرمانان کشورمان یقین دارم تیراندازی ایران در بازی های آسیایی خوش می درخشد و از المپیک پاریس با دست پُر تری بر می گردد، هرچند احتیاج به حمایت خیلی بیشتری دارد که امیدوارم با عنایت به کسب مدال طلا توسط آقای فروغی و حضور وزیر ورزشی در رأس این وزارت خانه، این مهم هم تحقق یابد.

مهم ترین دستاوردهایی که تیم ملی تفنگ در طول مدتی که به عنوان سرمربی در خدمتشان بودم داشتند عبارتند از:
- کسب ۴ سهمیه المپیک، علیرغم مشکلات شدید اقتصادی کشور و فدراسیون، نسبت به المپیک های قبلی
- کسب نخستین سهمیه المپیک تاریخ تیراندازی ایران در رشته سه وضعیت مردان
- کسب نخستین مدال طلای تیمی جهان در تفنگ بادی زنان
- کسب نخستین مدال نقره تیمی آسیا در تفنگ سه وضعیت زنان
همچنین ارتقا رکوردهای کشور به شرح زیر:
* تفنگ بادی زنان: نجمه خدمتی ۶۳۳.۹ (۰.۱ کمتر از رکورد جهان)
* تفنگ بادی مردان: مهیار صداقت ۶۳۱.۳
* تفنگ درازکش مردان: پوریا نوروزیان ۶۲۰.۷
* تکرار رکورد سه وضعیت مردان: پوریا نوروزیان ۱۱۷۶
در سه وضعیت زنان هم نجمه خدمتی تا امتیاز ۱۱۷۹ پیش رفت هرچند به ۱۱۸۰ که قبلاً توسط الهه احمدی کسب شده بود نرسید.
ضمن این که اغلب ملی پوشان تفنگ، رکوردهای مسابقات بین المللی شأن را ارتقا دادند که از این عزیزان، کلیه همکارانم و همه دلسوزانی که در فدراسیون، کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش از این تیم حمایت کردند و رسانه هایی که تلاش در انعکاس واقعی رویدادهای این رشته داشتند صمیمانه تشکر می کنم و برای آنها و همه مردم عزیز کشورم آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.
در خاتمه به عنوان یک وطن پرست که از خیلی چیزها گذشت تا شاید بتواند به کشورش خدمت کند، معتقدم قسمت اعظم مشکلات کشور ناشی از عدم بکارگیری متخصصان در رشته تخصصی خودشان بوده است. یک استاد تاریخ هرچقدر هم انسان فرهیخته ای باشد نمی تواند فیزیک تدریس کند.
به امید روزی که فدراسیون تیراندازی هم بوسیله کارشناسان و پیشکسوتان همین رشته اداره شود."


منبع:

1400/06/08
10:22:48
5.0 / 5
291
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی