فلسفه فوتبال برانكو تغییر نمی كند؛

راز موفقیت ۱۲ ستاره، بدون ستاره، پرسپولیس چگونه خودش مانده است؟

راز موفقیت ۱۲ ستاره، بدون ستاره، پرسپولیس چگونه خودش مانده است؟ لوازم ورزشی: تیم فوتبال پرسپولیس با اینكه چند بازیكن اصلی خود نسبت به فصل گذشته را از دست داده و در پنجره نقل و انتقالات هم به دلیل محرومیت نتوانست بازیكن جدیدی بگیرد اما صدرنشین لیگ برتر است.خبرگزاری مهر - گروه ورزشی: هفته دوم رقابت های لیگ هجدهم هم با پیروزی و البته صدرنشینی پرسپولیس به آخر رسید تا شاگردان برانكو ایوانكوویچ در فصلی كه با محرومیت از نقل و انتقالات با انتظارات كمتری نسبت به گذشته مواجه بودند به روند موفقیت های خودشان در ۳ فصل گذشته استمرار بخشند. اما رمز تداوم پیروزی ها و موفقیت برانكو در پرسپولیس چیست؟
مربی كروات در ۳ فصل گذشته به ۲ قهرمانی و یك نایب قهرمانی لیگ برتر رسیده و با ثبات بی سابقه ای كه در پرسپولیس تولید نموده در آغاز لیگ هجدهم هم یكی از مدعیان جدی عنوان قهرمانی به حساب می آید اما حداقل با عنایت به شرایط ویژه پرسپولیس و عدم امكان جذب بازیكن جدید همینطور جدایی ۴ بازیكن اصلی و اثرگذار پیش بینی می شد از قدرت تیم برانكو در این فصل كاسته شود و در خوشبینانه ترین حالت پرسپولیس تا آخر نیم فصل اول تنها به دنبال حضور در پله های بالایی جدول باشد و احیانا در نیم فصل دوم برای جبران امتیازات از دست رفته تلاش كند.
با این وجود سرخ پوشان در دو مسابقه ابتدایی لیگ نشانی از تضعیف نسبت به فصل گذشته نداشته اند. دو پیروزی، دو بازی روان، دو كلین شیت همراه با ساختن موقعیت های مختلف گل زنی روی دروازه حریفان و در مقابل ندادن فرصت به مهاجمان حریف نشان از این واقعیت دارد كه محرومیت نتوانسته صدمه جدی به شاكله تیم همیشه مدعی برانكو وارد كند.
نمی توان به سادگی از كنار نام هایی مثل محسن مسلمان، وحید امیری، صادق محرمی و فرشاد احمدزاده گذشت. بازیكنانی كه خصوصا در نیمه هجومی پرسپولیس برانكو نقش سرنوشت سازی بازی می كردند و گمان می رود غیبت چنین ستاره هایی سرخ پوشان را با دردسر جدی مواجه سازد اما رمز موفقیت پروفسور كروات پرسپولیس چیست كه فراز و فرودهای اینچنینی در عملكردش تاثیری ندارد؟
پرسپولیس در فصل های اخیر یك تیم پرستاره اما بدون ستاره است و ستاره اصلی چنین تیمی روی نیمكت نشسته، مردی كه با تولید ساختاری منضبط و نظم تیمی بی سابقه تیمش را بی نیاز به ستاره ها ساخته اما از جانب دیگر هر بازیكنی در این ساختار با انجام وظایف خودش به یك ستاره اثرگذار مبدل می سازد.
در دو بازی ابتدایی فصل همچون سال های گذشته آمادگی جسمی قابل توجه سرخ پوشان ابزاری است برای پرسینگ شدید و پر كردن تمامی فضاهای ممكن برای شكل گرفتن بازی حریف. در واقع پرسپولیس برانكو به حریف اجازه نفس كشیدن نمی دهد. این فشار پرسینگ البته با نظم و مسئولیت پذیری مثال زدنی سرخ پوشان اجرایی می گردد به صورتی كه هیچ بازیكنی از محدوده فعالیت و وظایف خودش غافل نمی گردد. شاكلی و ساختار تاكتیمی تیم به هم نمی ریزد، در عین حال فضایی برای اجرای برنامه های تاكتیكی حریف به وجود نمی آید.
از قدرت هجومی فولاد خوزستان در این فصل نباید غافل شد، تیمی كه در هفته های آینده توان واقعی خودش در خط حمله را با آمادگی بیت سعید و شیمبا به خوبی نشان داده است. اما در بازی با پرسپولیس نه از نبوغ سروش رفیعی خبری بود نه از فرارها و ضربات خطرناك شیمبا نه از توان دریبلینگ و فضاسازی بیت سعید.
در طرف مقابل طراحی حملات پرسپولیس مطابق معمول مدافعان حریف را بارها و بارها به دردسر انداخت. یكی از خصوصیت های جالب توجه برانكو این است كه حمله از مركز خط دفاع آغاز می گردد. جایی كه سید جلال، خلیل زاده حتی انصاری و ماهینی اجازه دفع بی هدف توپ را ندارند. بازیسازی از همان نقطه آغاز می گردد با پاس های سالم و دقیق. عملیات انتقال به درستی و با شكل منطقی ادامه پیدا می كند و نیمه هجومی پرسپولیس با آرامش و تمركز در یك سوم دفاعی حریف جولان می دهد.
این روشی است كه كمتر در فوتبال ایران شكل اجرایی پیدا كرده و باعث بالا رفتن كیفیت بازی ها می گردد. دقیقا بنابراین آمار پاس های سالم در بازی های پرسپولیس بالاتر از میانگین لیگ است همینطور سرخ پوشان به راحتی خلق موقعیت می كنند و به راحتی به گل می رسند.
در واقع تنظیمات سخت و منظم پیش فصل تیم برانكو را در هر فصل به چنین نبوغ تاكتیكی و البته آمادگی جسمانی مثال زدنی می رساند و با گذشت هر هفته ریتم بازی پرسپولیس بهتر و بهتر می گردد.
این رمز موفقیت تیمی است كه مسلمان و رامین رضاییان و طارمی و وحید امیری و فرشاد احمدزاده را هم از دست می دهد اما همچنان گل زن، خطرساز و البته مدعی است. تكه های جایگزین پازل مثل سیامك نعمتی و منشا و رسن از طریق می رسند و جای تكه های قبلی را پر می كنند اما نقشه راه تغییری نمی كند تا پرسپولیس برانكو همان تیم با ثبات، جذاب و مدعی فصل های گذشته باشد.
شاید در این فصل و در ادامه بازی های لیگ خصوصا در شهریور سخت و سرنوشت ساز پرسپولیس كار شاگردان برانكو سخت ترین از این شود و امتیازاتی هم از دست برود اما باز هم چیزی از ارزش كار این تیم منضبط و منظم كم نخواهد شد كه با وجود تمامی محدودیت ها همچنان به فلسفه فوتبال خودش وفادار است. فراموش نكنیم كه پرسپولیس برانكو لیگ را جذاب تر كرده و این اتفاق كوچكی نیست.

1397/05/14
14:28:03
5.0 / 5
4451
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی