مهرعلیزاده:

یونسكو ورزش زورخانه ای و كشتی پهلوانی را به نام ایران می شناسد

یونسكو ورزش زورخانه ای و كشتی پهلوانی را به نام ایران می شناسد به گزارش لوازم ورزشی رئیس فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای و كشتی پهلوانی اظهار داشت: كمیته توسعه ورزش های رزمی یونسكو ورزش های زورخانه ای را به نام ایران به رسمیت می شناسد.


به گزارش لوازم ورزشی به نقل از مهر، محسن مهر علیزاده در حاشیه برگزاری ششمین اجلاس جهانی جاده ابریشم كه در شهرهمدان برگزار گردید اظهار داشت: آئین پهلوانی یكی از میراث های فرهنگی ناملموس ایران است كه تبلور آن در این دو ورزش باستانی كشورمان است.
وی اضافه كرد: الان با به رسمیت شناخته شدن این دو ورزش از راه فعالیت های فدراسیون در ایران شاهد توسعه و آموزش آن در ۸۵ كشور جهان هستیم و مسابقات و آموزش های لازم در این خصوص در حال برگزاری است.
نایب رئیس كمیته توسعه هنرهای رزمی ثبت شده در یونسكو در مورد اجلاس جاده ابریشم و ارتباط آیین پهلوانی با آن اظهار داشت: اجلاس جاده ابریشم همه ساله از سوی یونسكو با هدف احیای فرهنگ راه ابریشم بعنوان پل ارتباطات فرهنگی كشورها و شهرهای تاریخی این مسیر امسال در همدان برگزار شده و در این فرصت پیش آمده در مورد تجارب ورزش زورخانه ای و كشتی پهلوانی بعنوان حافظان فرهنگ فتوت و جوانمردی در میان انسان ها هم رایزنی هایی صورت گرفت.
مهرعلیزاده افزود: بر همین مبنا مقرر شده است تا تلاش های لازم در به رسمیت شناخته شدن این ورزش، تثبیت قطعی آن به نام ایران و كمك به توسعه این رشته با برنامه های آموزشی مدون از ورود كشورهای مدعی به این بحث جلوگیری و برای ترویج هر چه بهتر آن اقدامات لازم صورت گیرد.
وی با اشاره به اینكه آیین پهلوانی قدمتی چهار هزار ساله در كشورمان دارد اظهار داشت: تواضع، فروتنی، ایثار و احترام به بزرگان، مأمن و معتمد مردم بودن و از همه مهمتر مروج فرهنگ صلح و دوستی بودن این آیین، هدیه ای پرارزش برای انسان های قرن جدید است تا به اصل انسانی خویش بازگشت داشته باشند.
رییس فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای و كشتی پهلوانی در انتها اظهار داشت: تلاش ها برای ورود این دو ورزش به المپیك در حال انجام می باشد و مرام این ورزش برخلاف دیگر ورزش های رزمی در زدن و امتیاز گرفتن نیست بلكه به نمایش گذاشتن انسانیت یك انسان ورزشكار در هنگام غلبه بر حریف و رعایت فروتنی و تواضع در مقابل فرد بازنده است.
فدراسیون ورزش های زورخانه ای و پهلوانی از سال ۸۳ فعالیت خویش را در كشورآغاز كرده و الان این دو ورزش در ۸۵ كشور جهان مورد آموزش ورزشكاران قرار می گیرد

1398/07/01
19:25:21
5.0 / 5
4432
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی