طبق توصیه وادا انجام می شود؛

تاسیس سیستم بین المللی كنترل دوپینگ برای ورزشكاران ایران

تاسیس سیستم بین المللی كنترل دوپینگ برای ورزشكاران ایران به گزارش لوازم ورزشی آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ به ایران سفارش كرده به منظور كنترل دوپینگ دقیق تر ورزشكاران شاخص در تمام رشته ها از آغاز سال میلادی آینده سیستم بین المللی برای ثبت اطلاعات آنها را تاسیس كند.به گزارش لوازم ورزشی به نقل از مهر، آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) كه بعنوان متولی مبارزه با دوپینگ در تمام رشته ها و سطوح به حساب می آید، سال هاست كه بانك اطلاعاتی ورزشكاران با بالاترین اولویت در سطح ملی را با هدف نمونه گیری متمركز در حین مسابقات و خارج از آن، بعنوان بخشی از برنامه توزیع نمونه گیری خود پایه ریزی كرده است.
بر این اساس، ورزشكاران مورد تاكید وادا در كشورها و رشته های مختلف موظف می باشند اطلاعات زمانی و مكانی خویش را در «Registered Testing Pool - RTP» ثبت كرده و هرگونه تغییر و جابه جایی را هم در نخستین فرصت اطلاع رسانی كنند.
وادا طبق اطلاعات مندرج در این سامانه مبادرت به نمونه گیری سرزده از ورزشكاران موردنظر خود می كند. احسان حدادی پرتابگر دیسك كشورمان همچون ورزشكاران ایران است كه به خاطر قرار داشتن نامش در این لیست، بارها با حضور یكباره ماموران وادا در محل مسابقه، تمرین و یا حتی محل اقامت و سكونتش روبرو شده است.
حالا آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ در جهت گسترده تر كردن كنترل دوپینگ به این شكل، به ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) كشورهای عضو راه اندازی سیستم مشابه آنرا سفارش كرده است.
این سیستم با نام Anti Doping Administration & Management System یا ADAMS این امكان را به نادوهای كشورها می دهد كه گزارش تمام تست های گرفته شده (فرم كنترل دوپینگ) را بلافاصله پس از انجام تست وارد سیستم كنند. آزمایشگاه كنترل دوپینگ هم موظف است نتایج تست ها را در این سیستم قرار دهد.
سیستم ADAMS در سطح بین المللی است چونكه علاوه بر نادو، كشورها و آزمایشگاه آكردیته برای نهادهایی مانند آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ و فدراسیون های بین المللی هم قابل دسترسی است.
قرار است از آغاز سال میلادی آینده سیستم ADAMS در نادو ایران راه اندازی شود. سپس ورزشكاران اصلی كشور در تمام رشته ها شناسایی و موظف به ثبت موقعیت مكانی و زمانی خود در این سیستم خواهند شد. بر طبق این اطلاعات ثبت شده كنترل دوپینگ از این دسته ورزشكاران انجام می شود.
البته مشكلی كه فعلا سد راه این مورد است، بلاتكلیفی مدیریتی در فدراسیون پزشكی ورزشی است كه در نادو هم اثرگذار است. چونكه رئیس فدراسیون پزشكی ورزشی كه دوره ریاستش به پایان رسیده متصدی دبیركلی نادو است.
ریاست غلامرضا نوروزی در فدراسیون پزشكی ورزشی ۶ آبان ماه به اتمام رسید اما با وجود گذشت نزدیك به یك ماه هنوز وزارت ورزش برای این فدراسیون تصمیمی نگرفته است.

1398/09/03
09:57:44
5.0 / 5
4696
تگهای خبر: برنامه , پزشك , تمرین , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی