تحلیلی بر وضعیت تكواندو؛

موفقیت ها در سایه كوچ تكواندوكاران

موفقیت ها در سایه كوچ تكواندوكاران به گزارش لوازم ورزشی تكواندو ایران سال ۹۸ را در حالی به پایان برد كه كسب انبوهی از مدال ها و عناوین با ارزش در میادین مختلف در سایه كوچ تكواندوكاران مطرح به فراموشی سپرده شد.به گزارش لوازم ورزشی به نقل از مهر، جهت بررسی عملكرد تكواندو ایران می بایست به چند مورد با اهمیت اشاره نمود كه شاید از دید بسیاری از كارشناسان پنهان مانده باشد، ولی نگاه دقیق تر به آن وضعیت كلی این رشته المپیكی را به تصویر خواهد كشید. ا
سال پرمدال تكواندو
در بخش مدال آوری تیم های اعزامی ایران به رقابتهای بین المللی عملكرد قابل قبولی داشتند و یكی از ساله های پرمدال و عنوان خویش را پشت سر گذاشتند. تكواندوكاران ایران در دو بخش دختران و پسران با حضور در رقابتهایی چون قهرمانی نوجوانان آسیا، نونهالان آسیا و جهان، المپیك نظامیان و یونیورسیاد دانشجویان، پاراتكواندو قهرمانی آسیا و از همه مهمتر قهرمانی جهان، تیمی جهان، چهار مرحله گرندپری، المپیك هنرهای رزمی و تورنمنت های مختلف موفق به كسب ۶ عنوان قهرمانی، ۳ نایب قهرمانی، ۱۶۰ مدال طلا، نقره و برنز شدند.
عملكرد ضعیف سازمان تیم های ملی
اما اغلب این عناوین در رقابتهای رده سنی پایه دریافت شد و تیم ملی بزرگسالان كه در واقع ویترین تكواندو یك كشور است، در مسابقات قهرمانی جهان كه به میزبانی انگلستان درمنچستر برگزار شد، ضعیف ترین نتایج ۲۰ سال گذشته خویش را به ثبت رساند. تیمی كه با تلفیقی از جوانی و تجربه تمرینات سختی را پشت سر گذاشته بود، آماده بود تا در منچستر همانند یك تیم مدعی ظاهر شه و چون گذشته برگ سبزی دیگر بر افتخارات تكواندو این كشور اضافه كند كه متأسفانه با عملكرد ضعیف سازمان تیم های در كسب روادید سبب شد تا میرهاشم حسینی و عرفان ناظمی دو عضو مؤثر تیم، موفق به حضور در این مسابقات نشوند و سایر نفرات هم با اما و اگر و البته روحیه از دست رفته به مصاف رقبا رفت و در نهایت با نقره سروش احمدی و برنز آرمین هادی پور پایان یافت.

بانوان نیازمند تفكری جدید
در تیم بانوان هم شاهد مبارزات ضعیف تكواندوكاران كشورمان روی «شیهاپ چانگ» جهانی بودیم كه تنها مهلا مؤمن زاده با ایستادن روی سكوی نایب قهرمانی و كسب نشان نقره و تاحدودی كیمیا همتی نمره قبولی گرفتند و سایر نفرات تیم تقریباً حرفی برای گفتن نداشتند. در بخش بانوان چند سالی است كه تیم های رده سنی پایه كشورمان نتایج خوبی در مسابقات نونهالان و نوجوانان جهان و آسیا كسب می كنند، ولی نبود یك مربی با قابلیت های فنی و مدیریتی در اندازه های سرمربی به این تیم لطمه وارد كرده است.
البته هستند چنین مربیانی در داخل كشور كه بتوانند تیم را با وجود دختران شایسته و با آتیه به جایگاه خوبی در آسیا و جهان برسانند، ولی اینكه چرا انتخاب نمی شوند را باید در تفكرات نایب رییس بانوان جستجو كرد. انتخاب های بحث برانگیز و صدمه های پرتعداد به معزلی برای این تیم تبدیل گشته است. اخیراً هم كه سرمربی تیم اعلام نموده در شرایط «كرونا» یی مقرر است تیم را به صورت مجازی تمرین دهد. به گواه اغلب كارشناسان در این بخش تكواندو ایران به جد نیازمند تفكری جدید است كه امید می رود زهرا سروی بیشتر از گذشته در این خصوص به نظر كارشناسان اهمیت داده و برخی با تجربه ها را به مشورت دعوت كند.
بازگشت ملی پوشان به مسیر كسب سهمیه
اما تیمی كه با آن شرایط مسابقات قهرمانی جهان را پشت سر گذاشته بود، با هدایت و درایت كادر فنی و البته همراهی روانشناس مورد اعتماد سرمربی، به خوبی احیا شد و در مسابقات گرندپری نتایج مطلوبی به دست آورد تا در نهایت به دو سهمیه المپیك برسد. میرهاشم حسینی كه با ناامیدی از غیبت در مسابقات جهانی قصد ترك تكواندو را داشت، با كسب مدال طلا در رقابتهای گرندپری رم آن هم به فاصله اندك از مسابقات منچستر با قدرت به میدان بازگشت و با ادامه این روند رو به رشد و ایستادن روی رتبه ششم و البته با خوش اقبالی به علت صدمه دیدگی و غیبت تكواندوكار اردنی در مرحله نهایی گرندپری در مسكو، جواز سفر به توكیو را به دست آورد. در كنار او اما آرمین هادی پور با یك روند مشخص و رو به جلو با شرایط بهتر سهمیه خویش را تثبیت كرد و و متأسفانه سجاد مردانی با چند امتیاز اختلاف از حضور در توكیو بازماند. چند امتیازی كه به راحتی با حضور در یك تورنمنت بین المللی در یك سال قبل قابل جبران بود.
تداوم موفقیت های پاراتكواندو
تیم ملی پاراتكواندو در پنجمین دوره مسابقات قهرمانی آسیا كه به میزبانی اردن در شهر امان برگزار شد، عنوان قهرمانی را با كسب ۴ مدال طلا، ۲ نقره و ۳۴ امتیاز را به نام خود ثبت نمود تا پنجمین كاپ قهرمانی قاره كهن در دستان پاراتكواندوكاران ایرانی جای بگیرد. عملكرد خوب این تیم با هدایت پیام خانلرخانی و مهدی احمدی به كسب دو سهمیه حضور در پارالمپیك هم انجامید. این رشته كه برای نخستین بار در بازی های پارالمپیك قرار گرفته با مهدی پوررهنما و اصغر عزیزی به توكیو ۲۰۲۱ خواهد رفت.

رفتن كیمیا و تبعات آن
نكته مهم دیگری كه فعالیتهای تكواندو در سال ۹۸ را تحت شعاع قرار داد، اوجگیری كوچ قهرمانان به كشورهای دیگر بود. مهدی خدابخشی كه می توانست یكی از بهترین سنگین وزن های ایران باشد، پس از شكست در ریو ۲۰۱۶، رفته رفته از تكواندو ایران محو شد و در نهایت تصمیم به زندگی در صربستان گرفت و فدراسیون رضایت نامه او را برای این كشور صادر كرد.
كیمیا علیزاده دیگر سرشناس سفر كرده تكواندو ایران بود. بانویی كه فدراسیون تكواندو كشورمان در طول چهار، پنج سال قبل سرمایه گذاری مادی و معنوی زیادی روی او انجام داده بود، ولی یك دفعه سر از اروپا در آورد و ترك دیار كرد. كوچ كیمیا زمین لرزه ای به قدرت ۱۰ ریشتر در تكواندو بود و روابط عمومی هر چه كوشش كرد نتوانست فدراسیون را از زیر بار مسئولیت رفتن كیمیا نجات دهد.
لغو مسابقات قهرمانی آسیا و تغییر برنامه های تیم ملی
شیوع بیماری كرونا و همه گیر شدن آن در دنیا اول مسابقات قهرمانی آسیا، سپس رقابتهای كسب سهمیه در قاره كهن و در نهایت المپیك را به تعویق انداخت تا كادر فنی تیم ملی كه تركیب تیم را برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا بعد از چند مرحله رقابت انتخابی مشخص و اردوی آماده سازی را شروع كرده بود، دست از تمرین شده و به استراحت نوروزی برود. هر چند فدراسیون جهانی تكواندو در آخرین به روزسانی تقویم سال ۲۰۲۰ تاریخ جدید مسابقات قهرمانی آسیا را ۲۴ تا ۲۷ اردیبهشت ماه اعلام نموده، ولی با عنایت به شرایط پیش رو به نظر می آید این مسابقات بازهم به تعویق خواهد افتاد.
كسب سهمیه بانوان
فدراسیون جهانی تكواندو میزبانی رقابتهای كسب سهمیه قاره ای را از چین گرفت و به اردن واگذار كرد و پس از آن تاریخ جدید رقابتها را هم ۱۶ تا ۱۸ خردادماه اعلام نمود. تكواندو ایران كه دو سهمیه در بخش مردان كسب كرده باید در بخش بانوان دو نماینده خویش را برای حضور در این مسابقات اعلام نماید. اگر مسابقات قهرمانی آسیا برگزار شود، بدون شك كادر فنی بانوان با عنایت به عملكرد ملی پوشان در این رقابتها، دو نماینده اصلی را برای سفر به اردن انتخاب خواهد نمود.

حضور هادی ساعی در رأس امور فنی
یكی از مهمترین اتفاقات برای تكواندو ایران در سال ۹۸ كه البته از جانب روابط عمومی فدراسیون در گزارش سالیانه به صورت كاملاً مشهود نادیده گرفته شد، حضور باردیگر هادی ساعی در رأس تیم های ملی بود. ساعی كه با فدراسیون اختلاف داشت، با هدف موفقیت تیم ملی در بازی های المپیك این اختلافات را كنار گذاشت و بعد از چند جلسه با پولادگر بعنوان مدیرفنی تیم ملی كار خویش را شروع كرد. تعویق یك ساله بازی های المپیك این فرصت را به ساعی و كادر فنی خواهد داد تا دو نماینده المپیكی ایران را برای موفقیت در توكیو به خوبی آماده كنند. البته كه فاصله زیاد تا برگزاری المپیك چالش های زیادی را نه تنها برای تكواندوكاران ایران كه پیش روی همه تكواندوكارانی كه سهمیه كسب كرده اند قرار خواهد داد. البته این به شرط آن است كه سیاست های WT در مورد سهمیه ها تغییر نكند.
خلاقیت پرمعنا در دوران كرونایی!
اما فدراسیون تكواندو در روزهایی پایانی سال ابتكار و خلاقیت را به خوبی معنا كرد. در روزهایی كه شیوع بیماری «كرونا» همه رویدادهای ورزشی ایران، آسیا و جهان را به تعویق انداخت، فدراسیون ابتدا تصمیم گرفت آزمون ارتقا كمربند و سپس كلاس هماهنگی داوران را غیر حضوری برگزار كند. آزمونی كه با ۱۶۰۰۰ هزار ثبت نام كننده چیزی نزدیك به ده میلیارد ریال واریزی برای فدراسیون به همراه داشت. بر مبنای نظر كارشناسان اصولاً در زمان برگزاری آزمون روش اجرای فرم و حتی تكنیك های «پالچاگی» و… باید از جانب ممتحتن مشاهده و امتیاز داده شود كه غیر حضوری آن و تنها با ارسال فیلم نمی توان در مورد آن به درستی تصمیم گرفت. اما متولیان این طرح ابتكاری با وجود اعتراض مربیان این برنامه را عملی كردند. عملی شدن همین برنامه سبب شد تا دوره هماهنگی مربیان هم غیر حضوری صورت گیرد.
دوره ای كه به گواه همه مربیان، حضوری آن چیزی برای عرضه نداشت و فقط هدف رفع تكلیف و دریافت هزینه حضور در دوره بود و حالا فقط هزینه را برای صدور مجوز فعالیت یك ساله دریافت می كنند و یك آزمون آن هم غیر حضوری انجام می شود. كسی هم در فدراسیون پاسخگوی اعتراضات مربیان نیست و مانند هنرجویان كه بالاجبار فیلم های خویش را ارسال كردند مربیان هم باید با در دوران تعطیلی كلاسهای آموزشی و نداشتن درآمد باید با پرداخت هزینه در این دوره ثبت نام كنند تا مجوز فعالیت آنها صادر شود. سوال اصلی اینجاست كه اگر مجوز فعالیت مربیان را بدون دریافت هزینه یك سال تمدید و برگزاری آزمونی كه هزینه آن واریز شده را به پس از عادی شدن شرایط كشور موكول می كردند، اتفاق خاصی رخ می داد؟

1399/01/14
00:41:10
5.0 / 5
3245
تگهای خبر: آموزش , المپیك , بازی , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی