سقوط صنعت گردشگری در سال ۲۰۲۰

سقوط صنعت گردشگری در سال ۲۰۲۰ لوازم ورزشی: برآوردهای سازمان جهانی گردشگری، نشان میدهد كه صنعت گردشگری پس از چند دهه پیشرفت متمادی، حالا به وضعیت سال 1980 عقب گرد كرده است.


مردم، حداقل در ایران، سفرهایشان را از سر گرفته اند. افزایش ۵۹ درصدی تردد در جاده چالوس در روزهای تعطیلات عید فطر، گواه این مسئله است. گردشگران حرفه ای نیز با تغییراتی در برنامه هایشان، باردیگر دست به سفر زده اند. «هدی رستمی» جهانگردی که یکی از تاثیرگذاران(اینفوئنسر) اینستاگرامی به حساب می آید؛ در صفحه شخصی اش نوشته است: «دوران قرنطینه کرونا کم کم در همه جای جهان داره جاش رو می ده به دوران احتیاط و بازگشت تدریجی به روتین زندگی، اما با تغییراتی که اسمش رو می ذاریم عادی جدید! دنیای سفر هم جدا از این عادی جدید نیست و احیانا بسیاری از رسومات سفر و توریسم هم تغییر می کنه. اینطور نیست که به زودی یه روز خاص برسه و در جهان اعلام کنن که حالا روز شروع سفر و تفریحاته...»
اما با وجود این، در سه ماه اخیر، صنعت گردشگری رسما سقوط کرده است. این گزاره را، داده های سازمان گردشگری جهانی تایید می کند؛ ممکنست که تعداد گردشگران بین المللی در سال ۲۰۲۰، ۷۸ درصد سقوط کند.
پایگاه داده پردازی استاتیستا می نویسد: «در حالیکه صنایع بسیاری به سبب تاثیرات عالم گیری کووید-۱۹ مختل شده اند، حدودا هیچ کدام از آنها به اندازه بخش گردشگری لطمه ندیده اند. با وجود اینکه نمی توان لطمه های کووید-۱۹ را بطور دقیق ارزیابی کرد؛ سازمان گردشگری جهانی(UNWTO) سه سناریو درباره تاثیرات گردشگری بین المللی در سال ۲۰۲۰ منتشر نموده است. متاسفانه، حتی در حتی در خوش بینانه ترین سناریو نیز تاثیرات ویروس کرونا روی صنعت توریسم، ویران گر است.»
در سناریوی خوش بینانه در صورتیکه مرزها باز شوند و محدودیت های سفر از اوایل ماه جولای برداشته شود، جابجایی گردشگران بین المللی ۵۸ درصد سقوط می کند و به ۶۱۰ میلیون نفر در امسال می رسد. این وضعیت، صنعت گردشگری جهان را به سال ۱۹۹۸ بازمی گردانند؛ در آن زمان هم تعداد گردشگران بین المللی به همین میزان پایین بود.
در سناریوی بعدی، اگر محدودیت های سفر در ماه دسامبر برداشته شود؛ تعداد گردشگران به ۳۲۰ میلیون نفر سقوط می کند. این وضعیت در میانه دهه هشتاد میلادی دیده می شد.
تا قبل از انتشار ویروس کرونا، صنعت گردشگری جهانی برای دهه ها رشد بی وقفه را تجربه کرده بود. از سال ۱۹۸۰، تعداد گردشگران بین المللی موشک وار جهش کرد و از ۲۷۷ میلیون نفر به ۱.۵ میلیارد نفر در سال ۲۰۱۹ رسید.
در سه ماهه اول ۲۰۲۰ اما ویروس کرونا شبیه به طوفانی مهیب، تمام این صنعت را در هم شکسته است. شرکت هواپیماسازی «ایرباس»، تولید خودرا به یک سوم کاهش داده است. ایرلاین امارات نیز بعنوان نماد جهانی شدن، تا سال ۲۰۲۲ نمی تواند وضعیت خودرا بازیابی کند.
صنعت گردشگری، ۵.۷ تریلیون دلار گردش مالی دارد و مسئول شغل ۳۱۹ میلیون نفر است. به عبارتی دیگر، حدودا از هر ۱۰ نفر روی کره زمین، یک نفر در این صنعت کار می کند. به اعتقاد کارشناسان، ویروس کرونا بزرگترین بحران صنعت گردشگری از زمان حمله تروریسی ۱۱ سپتامبر تا کنون است.
بر اساس گزارش استاتیستا، در طول نیم قرن اخیر تنها دوبار صنعت گردشگری با سقوط ناگهانی روبه رو شده بود؛ یک دفعه در سال ۲۰۰۹ با شیوع بیماری سارس و بار دوم در زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸-۲۰۰۹.
نمودار زیر که از این پایگاه به فارسی برگردانده شده، وضعیت وخیم صنعت گردشگری را برمبنای تعداد گردشگران در سه سناریوی برداشتن محدودیت های سفر از ماه های جولای، سپتامبر و دسامبر نشان می دهد:

منبع:

1399/03/17
14:37:56
5.0 / 5
2849
تگهای خبر: بازی , برنامه , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی