در نشست بررسی مدیریت صید كشتی های صیادی بررسی شد؛

از تجاوز شناورهای ترال به آبهای چابهار تا نظارت كمرنگ شیلات

از تجاوز شناورهای ترال به آبهای چابهار تا نظارت كمرنگ شیلات به گزارش لوازم ورزشی سعیدی با اشاره به اینكه كشتی های صید ترال شب ها در یك مایلی سواحل چابهار مشغول به صید ماهی های تجاری هستند اظهار داشت: سیستم های حفاظتی سازمان شیلات فعال نیستند.


به گزارش لوازم ورزشی به نقل از مهر، نشست بررسی «مدیریت صید کشتی های صیادی» از جانب فراکسیون محیط زیست و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با حضور سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی و با حضور تعدادی از نمایندگان همچون محسن علیزاده و معین الدین سعیدی، مجتبی رضا خواه و روح الله ایزدخواه و مهدی شریفیان، محسن زنگنه، نبی الله خون میرزایی رئیس سازمان شیلات، پرویز محبی معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات، سید امین الله تقوی مطلق معاون برنامه ریزی و پشتیبانی مؤسسه تحقیقات شیلات، اصغر عبدلی عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی، صدیقی کارشناس آبزیان و محمد علی خانلری فعال بخش خصوصی و کارشناسان و معاونان سازمان شیلات برگزار گردید. در ابتدای این نشست معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات به توضیح وضعیت صیادی در دریاهای ایران پرداخت و با اشاره به اینکه طول نوار ساحلی کل کشور ۵۸۰۰ کیلومتر برآورد شده است و ۱۴۱ هزار صیاد و بالغ بر ۱۱ هزار ۳۴۹ شناور در آب های آن فعال اند. اظهار داشت: صید انجام گرفته در نوار ساحلی شمال کشور در سال ۱۳۹۷ مجموعاً ۳۶ هزار تن و در جنوب ۷۲۱ هزار تن بوده است. صید در آب های شمالی ثابت و در آب های جنوبی کشور رو به افزایش است وی با اشاره به اینکه میزان صید در آب های دریای خزر در سال های اخیر به علت کاهش ذخایر ثابت بوده اما در جنوب رو به افزایش است اظهار داشت: از سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۹ صید گونه های کف زی روند صعودی داشته است. محبی با اشاره به اینکه ایران در ۳۰ سال گذشته در رتبه دوم صید در اقیانوس هند قرار گرفته است، اظهار داشت: بخشی از ذخایر ما در کف دریا و اعماق آن است و ناچار به انجام صید ترال برای صید میگو و فانوس ماهیان هستیم و برای استحصال این صیدها هم اکنون ۹ فروند کشتی ترال میان آبی در آب های ایران در حال صیادی هستند. معاون شیلات با اشاره به اینکه از مجموع ۷۲۱ هزار تن صید سالانه در آب های ایران، صید ۱۳۰ هزار تنی مربوط به صید ترال می شود اظهار داشت: صد هزار تن از این صید به صورت قانونی انجام می گیرد.
محبی اضافه کرد: عمده کشتی های صید ترال در حوزه آبی چابهار مشغول هستند و فقط کشتی های کلاس فردوس مجوز صید دارند. تمرکز صید ترال در آب های چابهار به قول این مقام مسئول فانوس ماهیان قابل برداشت در آب های خلیج فارس ۴۰۰ هزار تن برآورد شده اند که سال قبل ۳۱ هزار تن از این جمعیت برداشت شدند و برنامه بهره برداری ۵۸ هزار تومانی برای این نوع ماهی امسال در شیلات وجود دارد.
*۲۲ درصد صید در کشور غیرقانونی است
وی با اشاره به اینکه ۲۲ درصد از مجموع صید کشور به صورت غیر قانونی اتفاق می افتد، اظهار داشت: فشار بیکاری در جنوب کشور و مشکلات معشیتی سبب رشد صید غیرقانونی شده است. ۶ لایه نظارتی در حوزه صیادی فعال است معاون شیلات با اشاره به اینکه بنادر ماهیگیری سازمان شیلات به وجود ۶ لایه نظارتی در حوزه صیادی و در کشور اشاره نمود و کنترل شناورها به هنگام خروج از بنادر، استقرار ناظر مقیم، بازرسی دریا از جانب یگان حفاظت، استفاده از سیستم پایش از راه دور، گزارش های مردمی و کنترل هنگام ورود به بندر را ۶ لایه حفاظتی دریایی برشمرد.
وی از آماده شدن پیش نویس آیین نامه صید ترال اطلاع داد و اظهار داشت: پیش نویس این آیین نامه به دبیرخانه مبارزه با مفاسد اقتصادی ارسال شده است. پایش مداوم دریاها از جانب شیلات حقیقت ندارد / ۱۸ سال از آخرین پایش می گذرد در ادامه این نشست اصغر عبدلی عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه بهره برداری از سطح دریا باید به شکل پایدار باشد تا به اکوسیستم صدمه وارد نشود، اظهار داشت: از جانب مسؤلان شیلات ادعا می شود که سالانه ذخایر دریای خزر و خلیج فارس پایش می شود و بر اساس آن مجوز ساده می شود اما واقعیت اینگونه نیست. وی با اشاره به اینکه آخرین مطالعات انجام گرفته در مورد جمعیت فانوس ماهیان در آب های ایران مربوط به ۱۸ سال قبل است، تصریح کرد: بعد از این تاریخ پایش انجام نشده و بهره برداری ها در فضای مبهم جمعیتی اینگونه اتفاق می افتد. عبدلی تصریح کرد: خیلی از گونه های خلیج فارس و دریای خزر وضعیت وخیمی دارند مثل ماهیان خاویاری که به صورت کلی از بین رفته اند. این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه جمعیت فانوس ماهیان در سالهای اخیر نوسانات زیادی داشته است، اظهار داشت: گزارش مرکز پژوهش های مجلس نشان داده است که برخلاف گفته مسؤلان سازمان شیلات صید خالص فانوس ماهیان در بهترین حالت به ۶۰ درصد از برنامه هدف رسیده است، چون پایشی از جمعیت واقعی این گونه در دریاها وجود ندارد. وی به طرح چند سوال در مورد صید فانوس ماهیان پرداخت و اظهار داشت: شیلات باید بررسی کند که آیا برداشت فانوس ماهیان بر روی دیگر زنجیره غذایی دیگر ماهیان تاثیر ندارد؟ چون این گونه غذایی دیگر ماهی هاست این ذخیره در راه تغییرات اقلیمی هم گرفتار نوساناتی شده است. عبدلی صید صیادان غیرمجاز را به اندازه یک کشتی های مجاز صید ترال برای اکوسیستم مخرب ندانست و اظهار داشت: اساس بهره برداری از دریا اشکال ندارد اما مساله این است که درآمدی که از صید ضمنی به جیب بهره برداران می رود چند برابر بیشتر از صید اصلی است. به قول وی بر اساس گزارش های مؤسسه تحقیقات شیلات شناورهای صید فانوس ماهی در نقاطی که پراکنش فانوس ماهیان بیشتر هستند فعالیت نمی کنند. این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه صید ترال تنوع زیستی دریاها را نابود می کنند با ابراز تأسف از سکوت سازمان محیط زیست در این حوزه اظهار داشت: ما در این حوزه نقض قانون داریم و باید تخصصی وارد عمل شویم.
سعیدی نماینده مردم چابهار در مجلس در ابتدای سخنانش اظهار داشت: صدمه ای که صید ترال به زیستگاه ها وارد می نماید از حمله مغول بیشتر است. وی خطاب به رئیس سازمان شیلات اظهار داشت: مگر حفاظت از اکوسیستم دریایی و بازسازی و ذخایر وظیفه این سازمان نیست؟ چینی ها ۴۹ درصد سهم شرکت های داخلی صید ترال را خریده اند سعیدی با اشاره به اینکه کشتی های صید ترال شب ها با خاموش کردن سیستم های پایش الکترونیکی شأن در یک مایلی سواحل چابهار مشغول به صید ماهی های تجاری هستند اظهار داشت: از سیستم ۶ لایه حفاظت از دریاها صحبت کردید اما ناظر مقیم شناور که حقوقش را از صاحب شناور دریافت می کند چطور می تواند جلوی این تخلف را بگیرد؟ یگان حفاظتی که سوخت ندارد چطور می تواند به پایش و گشت زنی در مناطق اقدام کند؟ سازمان شیلات به هیچ صیادی مجوز صید نمی دهد اما گزارش های متقنی وجود دارد که نشان داده است چینی ها ۴۹ درصد سهم شرکت هایی که بعنوان شرکت داخلی به صید ترال ماهی مشغول را خریده اند. وی افزود: این در شرایطی است که صیادان محلی برای تهیه سوخت شأن گرفتار مشکل هستند اما بهره برداران شناورهای عظیم از سوخت یارانه ای استفاده می نمایند. علیزاده دیگر نماینده مجلس هم اظهار داشت: مجوزها به چه کسانی داده می شود؟ بومیان یا کسانی که در تهران ردای قدرت به تن دارند؟ چه مکانیزمی برای نظارت مجوزها و وجود دارد؟ برنامه های محافظتی برای ذخایر چیست؟ این صیدها کجا می رود؟ در داخل مصرف می شود یا صادر می شود؟ وی درخواست نمود شیلان قراردادهایی امضا شده در این عرصه را در اختیار فراکسیون محیط زیست قرار دهد تا مشخص شود که طرف این قراردادها ایرانی هستند یا چینی، چونکه باید بررسی شود که شرکت های ایرانی یک قرار داد دسته دوم با چینی ها به امضا نرسانده باشند. تقوی مطلق کارشناس شیلات و رئیس اسبق سازمان شیلات هم با اشاره به اینکه از اردیبهشت ماه به مدت چهار ماه فعالیت شناورهای ترال شروع می شود و باید امکانات نظارتی برای پیشگیری از تخلفات در این حوزه داشته باشیم، تصریح کرد: مشکل اساسی صید فانوس ماهیان این است که درآمد آن اقتصادی نیست بنابراین کشتی های صید فانوس ماهی به حریم صیادان محلی آسیب وارد می نماید. صدیقی کارشناس آبزیان هم در این جلسه وضعیت صید صید فانوس ماهیان را در چند سال قبل فاجعه آمیز دانست و اظهار داشت: مؤسسه تحقیقات شیلات باید در ارزیابی ذخایر شفاف باشد. صید فانوس ماهی اقتصادی نیست / شناورها به حریم ساحلی تجاوز می کنند وی با اشاره به اینکه در شش سال گذشته، ده مطالعه کامل با هزینه های سنگین بر روی شناورها انجام شده و طبق آخرین برآوردها وجود ۲ میلیون و ۳۰۰ تن فانوس ماهی داشتیم. اظهار داشت: این نوع صید به هیچ وجه اقتصادی نیست و ارزیابی جمعیت فانوس ماهیان خطای زیادی داشته است و بنابراین شناورها در مناطقی رفتند که درست و مناسب نبوده است. این کارشناس علت تجاوز شناورها به آب های ساحلی را به علت عدم ارزیابی صحیح از جمعیت گونه فانوس ماهیان دانست و اظهار داشت: آنها به سمت آب های ساحلی می روند اما آیا سیستم نظارت فعال است. این نوع مدیریت ذخایر از جانب سازمان شیلات قابل قبول نیست. وی ادامه داد: کشتی که می گوید صید میان آبی انجام می دهد در حال انجام صید ترال کفی است و برای صید به حریم آب های ساحلی آمده است. وی با طرح این پرسش که آیا صید ترال تمام موجودات جارو نمی کند اظهار داشت: بالای ۳۰ سال است که روش صید ترال به علت مشکلات زیست محیطی در دنیا جمع آوری شده است.
صدیقی تصریح کرد: هشت ترالر برای هشت ماه است در آب های چابهار فعال اند و مشغول صید ماهیان تجاری هستند. اگر برای مجوز صید فشار بیاورند استعفا می دهم رئیس سازمان شیلات با اشاره به اینکه وضعیت ذخایر ماهی در خیلی از گونه ها وخیم است اظهار داشت: هم اکنون در خیلی از بسترهای آبی ایران صیدی وجود ندارد و بدتر از آن اینکه اکوسیستمی وجود ندارد که انتظار صید داشته باشیم. وی افزود: صید در حریم ساحل ها یکی از خطوط قرمز من است، من مسئول ایجاد اشتغال نیستم بلکه مسئول پایش مجوزهای صید هستم و اگر فشاری از جانب ذی نفوذ آن برای تهیه متر مجوز برای صیادان به موارد شود استعفا دهم. رئیس سازمان شیلات با بیان برداشت ۱۰۰ هزار تنی فانوس ماهی پارسال اظهار داشت: گفته می شود سیستم پایش در بعضی موارد خاموش بوده است اگر سیستم پایش خاموش باشد به ازی هر روز، پرونده تخلف تشکیل می دهیم و با شناورهای متخلف برخورد قضائی صورت می گیرد. وی ادامه داد: اینکه آیا صید فانوس ماهیان بر روی دیگر ذخیره ها تاثیر می گذارد را باید بررسی نماییم اما فعلاً به علت بدهکاری ۲ میلیون یورویی امکان صید فراساحل نداریم. وضعیت اسفبار سوخت و نیروی انسانی یگان حفاظت دریایی شیلات وی وضعیت سوخت یگان حفاظت را اسفباری عنوان نمود و اظهار داشت: یگان حفاظت با کمتر از ۳۰ درصد از ظرفیت نیروی انسانی موجود در قالب کار می کند.
خون میرزایی اظهار داشت: چینی نبودن کشتی ها را می توانیم با مستندات قانونی که در اختیار داریم اثبات نماییم، ملاکتان از چینی بودن کشتی ها که بر آن اصرار می کنید چینی بودن مصالح ساخت آن است یا چیز دیگری است؟ وی از تلاش این سازمان برای ایجاد مشوق هایی جهت هدایت کشتی های صید فانوس ماهی به سمت اقیانوس هند اطلاع داد و اضافه کرد: برنامه حفاظت از دریاهای عرضه شده و به بازسازی ذخایر هم توجه داریم. رئیس سازمان شیلات با بیان این خبر که صید فانوس ماهیان از اول تیرماه به مدت دو ماه تعطیل می شود، تصریح کرد: هر ۶ ناحیه حفاظتی ما فعال است و کشتی های صید ترال تنها می تواند تا فاصله ۸ مایلی از ساحل ها به صید بپردازد. فراکسیون محیط زیست دیگر جای سیاسی کاری نیست رئیس فراکسیون محیط زیست هم در انتها با تاکید بر اینکه این فراکسیون با حضور اندیشمندان و کارشناسان کار را پیش می برد، اظهار داشت: روند کار مجلس دوازدهم با ادوار گذشته متفاوت خواهد بود. که در مجلس یازدهم مشی فراکسیون محیط زیست اساسا تخصص محور بوده و با مسائل حوزه محیط زیست با نظر کارشناسی و با هدف پیشرفت پایدار و مستمر کشور و حفظ کرامت و عزت هم میهنان در هر نقطه از کشور اقدام خواهد نمود ایشان در ادامه با تاکید بر تخصص گرایی این مجلس تصریح کرد: معتقدم فراکسیون محیط زیست تا پیش از این سیاسی کاری کرده و می خواهیم در این دوره اساسا تخصصی عمل نماییم و قصدتقابل با سازمان ها و دستگاه های مختلف را نداریم و برای روشن شدن ابعاد وضعیت صید ترال نیازمند تشکیل جلسات تکمیلی هستیم.منبع:

1399/03/30
21:48:56
5.0 / 5
2319
تگهای خبر: برنامه , تخصص , تیم , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی