آذری :

قوانین جدید دیكته شده است

قوانین جدید دیكته شده است لوازم ورزشی: مدیرعامل باشگاه فولاد و عضو مجمع فدراسیون فوتبال ضمن مخالفت با قانون سقف قرارداد و قانون منع جذب خارجی ها، وضع این قوانین را دستوری و در جهت كاهش فشار پس از حواشی قرارداد ویلموتس عنوان نمود.سعید آذری در گفتگو با خبرنگار مهر، با تشریح وضعیت تیم فولاد خوزستان و ابقای جواد نکونام در این تیم، اصرار کرد که ۹۵ درصد نفرات فعلی فولاد حفظ می شوند و این باشگاه عجله ای برای جذب بازیکن در «آشفته بازار» نقل و انتقالات ندارد.
آذری که عضو فدراسیون فوتبال هم هست، با انتقاد از قوانین جدید سقف قرارداد و قانون منع جذب بازیکن و مربی خارجی، وضع این قوانین را «دستوری» و «اجباری» دانست که اقدامی در جهت کاهش فشار افکار عمومی پس از اتفاقات رخ داده در پرسپولیس، استقلال و تیم ملی است.
مشروح گفتگوی آذری در ادامه می آید:
در کوتاه ترین زمان آسیایی شدیم
سال گذشته همین ایام بود که به تیم فولاد خوزستان رفتم و برنامه سه ساله برای بازگشت فولاد به لیگ قهرمانان آسیا دادم. خوشبختانه در کوتاه ترین زمان این صورت گرفت و توانستیم همین امسال آسیایی شویم. در فولاد همه چیز دلی است. سلسله مراتب سازمانی در فولاد به خوبی رعایت می شود و به همان اندازه هم بین ارکان باشگاه همدلی و معرفت وجود دارد. این خیلی به باشگاه کمک کرد. جواد نکونام هم زحمت زیادی برای تیم کشید و با بازیکنان، رکن اصلی کسب سهمیه آسیا بودند.
محمدی با حضورم در سپاهان مخالفت کرد
مشکل من استقرار خانواده ام در خوزستان بود که خوشبختانه برایش راهکاری پیدا شد. یک مقدار نگران مسائل بهداشتی بودیم که رفع شد. باوجود مذاکره با باشگاه سپاهان، با دستور آقای محمدی (مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان) به کارم در فولاد ادامه دادم. آقای عظیمیان مدیر کارخانه سپاهان هم با من تماس گرفت و مذاکراتی با این باشگاه انجام دادم ولی حضورم در سپاهان منوط به نظر آقای محمدی بود. ایشان هم با این مساله مخالفت کرد.
مذاکره با بازیکنان را آغاز نموده ایم ولی اصول را زیر پا نمی گذاریم
همان عصر روز شنبه گذشته آقای محمدی با جواد نکونام هم صحبت کرد و قرار شد تیم با قدرت بسته شود. مذاکره با برخی از بازیکنان مدنظر شروع شده است ولی پس از اختتام دهه اول محرم در اهواز مستقر می شویم و نقل و انتقالات را آغاز می نماییم. فلسفه ما در نقل و انتقالات همان رعایت انصاف برای بازیکنان و رعایت هزینه ها است. به بازیکن ۳ میلیارد تومانی، ۱۲ میلیارد نمی دهیم و اصولمان را زیر پا نمی گذاریم.

حفظ اسکلت اصلی فولاد در فصل بعد
۹۵ درصد بازیکنان تیم را حفظ می نماییم. برای گرفتن ۵ - ۶ درصد باقیمانده هم عجله ای در آشفته بازار ابتدای نقل و انتقالات نداریم. بازیکنان جوان، جنگنده و با قابلیت های خوبی را زیر نظر داریم. علاوه بر این حساب ویژه ای هم روی آکادمی فولاد و تیم های پایه باز کرده ایم.
تیمی با ۷۵ میلیارد تومان هزینه در انتهای جدول بود
ساختار فولاد این طور نیست که مثل برخی از رقبا بتوانیم هزینه های آن چنانی انجام بدهیم. پول عامل موفقیت است ولی تنها عامل نیست. تیم هایی داریم که ۷۵ میلیارد تومان در لیگ هزینه کردند ولی در رده های پایین جدول قرار گرفتند. برای بودجه در حد نرمال مشکل نداریم. خوشبختانه آقای محمدی خیال ما را در فولاد راحت کرده است ولی همین بودجه هم حساب و کتاب دارد.
قانون منع جذب خارجی ها برای فرار از فشارها است
قانون منع جذب بازیکن و مربی خارجی ممکنست در اصل خوب باشد و به سازندگی در فوتبال ما کمک نماید ولی معایب این قانون در این برهه بیشتر است. این یک قانون دستوری است. باتوجه به حجم بدهی های استقلال و پرسپولیس و همین طور حواشی غرامت فوتبال ایران به مارک ویلموتس و قراردادش، برای فرار از فشار افکار عمومی و دستگاه های نظارتی این قانون را وضع کردند.
تصمیم سازمان لیگ «دورهمی» گرفته شده است
این تصمیم «دورهمی» گرفته شده است. ممکنست در بلندمدت فایده داشته باشد ولی به تیم هایی که در لیگ قهرمانان آسیا حضور دارند فکر نکرده اند. آیا پتانسیل فوتبال ما آنقدر بالا هست که بدون بازیکن خارجی در لیگ قهرمانان آسیا عملکرد قابل قبولی داشته باشیم؟ ما با مربی و بازیکن خارجی هم از پس حریفان آسیایی بر نیامدیم چه برسد به حالا.
این قانون حاصل بی مبالاتی دو باشگاه است
موضوع مهمتر این است که یک بازیکن با قیمت ۲-۳ میلیارد تومان، خواهان قرارداد ۱۲ میلیاردی می شود. قانون نباید دورهمی تصویب شود. باشگاه ها مدیر دارند و همه مدیران صاحبنظر هستند. باید نظر کارشناسی مدیران را هم می خواستند. این یک قانونِ دستوری است که می خواستند فشار را از روی سازمان لیگ و فدراسیون بردارند؛ بدون احتساب معایبی که برای باشگاه ها دارد. این قوانین خلق الساعه نه فقط در فوتبال که در ورزش ما زیاد است. یک زمان برای کنار گذاشتن مرحوم ناصر حجازی از تیم ملی، قانون ۲۷ ساله ها را گذاشتند که این قانون ضرر وحشتناکی به فوتبالمان زد. آن موقع قانون نوشتند تا یک نفر را از تیم ملی بیرون کنند. الان هم این قانون را به دنبال بی مبالاتی دو باشگاه دیگر نوشته اند.

سقف قرارداد هم دیکته شده است
مدیران و مسئولان بجای وضع این قوانین خلق الساعه، دنبال قوانین جهانی بروند و ببینند بعنوان مثال اتحادیه اروپا چطور قانون «فیرپلی» مالی را اجرا کرد. این قانون جدید سازمان لیگ به همراه قانون سقف قراردادها به این سازمان دیکته شده است و حتی برای فوتبالمان مُسکن هم نیست. سقف قراردادها موجب می شود باشگاه ها و بازیکنان قانون را دور بزنند و قسمتی از مبلغ توافق شده را در چارچوب خانه یا امکانات دیگر به بازیکنان داده می شود.
حق ندارند برای قراردادها معیار بگذارند
قانون سقف قرارداد یکبار امتحانش را پس داده است. اینها موجب می شود هر بازیکنی خودش را با سقف مقایسه کند. حق ندارند برای قراردادها معیار تعیین کند. چرا مسئولان به سمت قوانین وضع شده در اروپا و کشورهای مختلف نمی روند؟ برخی از نمایندگان مجلس هم که دلسوز و پیگیر ورزش هستند می توانند به فوتبال کمک کنند. این نمایندگان می توانند چند نفر از مدیران دلسوز را صدا کنند و بپرسند برای جلوگیری از رشد بی رویه قیمت ها و قراردادها چه کار نماییم. چرا نمایندگان برای حق پخش و حق کپی رایت باشگاه ها قانون نگذاشتند؟ گلایه ام از بعضی نمایندگان همین است که تا یک جا کار خراب نشود، وارد آن موضوع نمی شوند.
تاوان استقلال و پرسپولیس را پس می دهیم
قانون سقف قرارداد من در آوردی است و قبلاً هم اجرا شده. قانون منع جذب بازیکن و مربی خارجی هم به یک نوعی تکراریست که جواب نداده. یکبار به بهانه پیشرفت دروازه بان ایرانی، جذب دروازه بان خارجی را ممنوع می کنند، یک دفعه جذب بازیکن و مربی را. استقلال و پرسپولیس زیر نظر وزارت ورزش هستند و عملکرد مدیران آنها سبب شده تا باشگاه های دیگر تاوان پس بدهند. تبعات بی مبالاتی این دو باشگاه را باید همه باشگاه ها بدهند.
هوادار دنبال اسم باشگاه باشد نه اسم بازیکن
سعی می نماییم بازیکنان خارجی خودرا با رعایت اصول قراردادی حفظ نماییم. درباره پاتوسی هم باید بگویم اگر او طبق قوانین و خواسته های ما عمل کند، او را حفظ می نماییم. البته یکبار دیگر بوسیله خبرگزاری مهر به هواداران فولاد می گویم باید سیستم مدیریت و باشگاه محور حاکم باشد و بساط بازیکن سالاری جمع شود. از هواداران می خواهم دنبال اسم یک بازیکن نباشند بلکه دنبال اسم تیمشان باشند. شاید یکی از عناصر گران شدن فوتبالیست ها برخی از هوادارانی باشند که به باشگاه فشار می آورند و مدیر هم مجبور می شود برای حفظ جایگاهش، بازیکن را با قیمت بالاتر جذب نماید.
پاتوسی را دائمی می خواهیم نه قرضی
ما با باشگاه کیپ تاون برای پاتوسی مذاکره می نماییم. اگر پاتوسی را حفظ نماییم به صورت قطعی و دائمی خواهد بود نه قرضی. پاتوسی باوجود شایستگی ها و توانایی هایی که دارد، پس از شروع مجدد لیگ آمادگی نداشت. او بازیکن قابلی است ولی برای دائمی کردن قراردادش پا را از گلیم بودجه و سیاستمان فراتر نمی گذاریم.


منبع:

1399/06/07
13:17:57
5.0 / 5
1852
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی