آینده انرژی باد در ایران چه خواهد بود؟

آینده انرژی باد در ایران چه خواهد بود؟ هرچند كه در طول بیشتر از دو دهه گذشته كه از راه اندازی نخستین نیروگاههای بادی كشور می گذرد، رشد این نیروگاه ها آهنگی نسبتاً پیوسته و البته كند داشته و تنها بعد از تصویب قانون خرید تضمینی برق از نیروگاه های تجدیدپذیر، این روند تا حدودی شتاب گرفته است اما به نظر می آید كه آینده این انرژی با عنایت به ظرفیت های بالای كشور در این عرصه درخشان باشد.


به گزارش لوازم ورزشی به نقل از ایسنا ایران با داشتن ظرفیت قابل توجه انواع انرژی­ها تجدیدپذیر و بخصوص انرژی بادی، می تواند علاوه بر تأمین بخشی از انرژی مورد نیاز خود از این منابع، اثرات زیان بار تولید انرژی از منابع فسیلی را کاهش داده و موجبات توسعه مناطق محرومی همچون استان سیستان و بلوچستان را که از بادخیزترین و در عین حال محرومترین مناطق کشور است فراهم آورد.
دورنمای آینده اقتصادی استفاده از انرژی باد در ایران مبین این است که استفاده از این انرژی باعث صرفه جویی فرآورده های نفتی به عنوان سوخت می شود. صرفه جویی حاصله در درجه اول باعث حفظ فرآوردهای نفتی شده که امکان صادرات و مهمتر اینکه تبدیل آن را به مشتقات بسیار زیاد پتروشیمی با ارزش افزوده بالا فراهم می سازد.
در درجه دوم تولید الکتریسیته از این انرژی فاقد هر گونه آلودگی زیست محیطی بوده که همین عامل کمک شایانی به حفظ طبیعت سالم محیط زیست کرده ودر نتیجه مسیر برای دستیابی به توسعه پایدار اقتصادی، اجتماعی فراهم می شود. استفاده از انرژی باد در ایران علاوه بر عمران و آبادانی موجبات ایجاد مشاغل جدید شده و بالاخره با بومی سازی فن آوری انرژی باد اقتصاد کشور رشد بیشتری می یابد.
در ارزیابی نیروگاههای بادی، هزینه ها و درآمدهای طرح، مدت زمان برگشت سرمایه، قیمت انرژی الکتریکی تولیدی و نرخ بازده داخلی سرمایه، شاخصهای نهایی برای مقایسه کامل مؤلفه های مختلف است. از آنجائیکه برای توسعه سیتسم عرضه انرژی الکتریکی توسعه پایدار را تعقیب می نماییم باید تمام هزینه ها و منافع اجتماعی هر مولد را مدنظر قرار دهیم.
باید در نظر داشت از بین صرفه های اقتصادی و غیر اقتصادی تنها هزینه دفع آلاینده های زیست محیطی و تصفیه گازهای مضر متصاعد از نیروگاههای فسیلی می تواند به صورت کمی در محاسبات وارد شود. این هزینه ها در واقع در برگیرنده تمام اثرات زیست محیطی آلاینده ها در کوتاه مدت و بلندمدت از قبیل تولید Sox و Nox و Cox و هیدروکربورها و سایر گازهای سمی، آلودگی آب و خاک و ایجاد بارانهای اسیدی و تولید گازهای گلخانه ای است.
در ضمن طبق اعلام سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق هزینه تولید برق از انرژی باد در دو دهه گذشته به طور قابل توجهی کاهش یافته است. برق تولید شده توسط انرژی باد در سال ۱۹۷۵، ۳۰ سنت برای هر کیلووات ساعت بوده اما حالا به کمتر از ۵ سنت رسیده است. توسعه توربین های جدید قیمت را هم کمتر خواهند کرد. همینطور در دنیا پنج کشور آلمان، آمریکا، اسپانیا، دانمارک و هند پیشتاز دیگران هستند و کل ظرفیت نصب توربینهای بادی در دنیا تا آخر سال ۲۰۰۴ میلادی برابر ۶۱۶.۴۷ گیگاوات است.
در ضمن کل سرمایه در گردش صنعت انرژی باد جهان در سال ۲۰۰۲ میلادی برابر با ۱۳۸۱ خورشیدی برابر ۷ میلیارد یورو بوده است. قیمت سرمایه گذاری انرژی باد در حدود ۱۰۰۰ دلار بر کیلووات برآورد می شود که در حدود ۷۵۰ دلار آن به هزینه تجهیزات و مابقی به هزینه های آماده کردن سایت و نصب و راه اندازی مرتبط می شود. در چند سال گذشته با بزرگتر شدن سایز توربینهای تجاری، قیمت سرمایه گذاری آنها کاهش یافته است.
ظرفیت ایران در انرژی بادی بی نظیر است
این در شرایطی است که طبق گفته های محمد ساتکین رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق ایران ظرفیت کشورمان در انرژی بادی بی نظیر است، بخش انرژی خورشیدی ایران از بهترین مناطق جهان است و تلاش می شود از این ظرفیت ها به بهترین نحو استفاده گردد.
وی با اشاره به اینکه شمال زابل، خواف و دوروح سه منطقه بادخیز در شرق کشورمان هستند که بخش زابل ارزشمندترین بخش از نظر تولید انرژی بادی است و ظرفیت تولید حدود ۳۰۰۰ مگاواتی برای آن پیشبینی شده است.
وی خواف را دارای یکی از بی نظیرترین بادهای جهان توصیف کرد و خاطرنشان ساخت: پیشبینی تولید بیشتر از ۱۰۰۰ مگاوات برق از این بادها صورت گرفته است.
ساتکین منطقه دورح را هم از بهترین مناطق بادخیز شرق کشور توصیف کرد که در هفته های اخیر یک نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی در آن نصب شده و افزود: پیشبینی می شود بتوان از این ناحیه هم چند هزارمگاوات برق تولید کرد.
معاون وزیر نیروبه تدوین اطلس باد کشور توسط سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق اشاره نمود و آنرا یکی از دقیق ترین اطلس های تدوین شده در سطح جهان توصیف کرد. هنگام تدوین اطلس برای بدست آمدن دقیق ترزوایا حتی به خاک افغانستان نفوذصورت گرفته و با کمک شرکت های آلمانی و دانمارکی این اطلس که در نوع خود بی نظیر است تدوین شود. احتمال انجام پروژه های مشترک در زمینه تولید برق از ظرفیت بادی در آینده دور از انتظار نخواهد بود.
سهم انرژی بادی و خورشیدی در تولید برق دو برابر شد
در جهان هم مسیر توسعه انرژی بادی در حال توسعه است تا جایی که بر مبنای اعلام تحلیل گروه محیط زیستی انگلیسی امبر سهم انرژی بادی و خورشیدی در سبد جهانی تولید برق طی پنج سال قبل دو برابر شد و جهان را به مسیر محدود کردن نتایج گرمایش جهانی نزدیک کرد.
منابع تجدیدپذیر حدود ۱۰ درصد از برق در اغلب نقاط جهان را در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ تشکیل دادند. با تعطیلی هایی که برای مهار شیوع کرونا انجام گرفت و تقاضای کلی برای برق را کم کرد و به تجدیدپذیرها فرصت داد سهمشان را بهبود ببخشند، کربن زدایی شبکه برق سال جاری تقویت شد.
امبر به تحلیل تولید برق در ۴۸ کشوری که در ۸۳ درصد از تولید برق جهانی سهم دارند پرداخت و یافته های این بررسی نشان داد نیروی بادی و خورشیدی در نیمه اول سال ۲۰۲۰ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۴ درصد افزایش یافت در حالیکه تقاضای جهانی تحت تأثیر پاندمی ویروس کرونا سه درصد کاهش داشت.
همزمان با توسعه توربینهای بادی و پنلهای خورشیدی، سهم زغال سنگ از سبد تولید برق در سرتاسر جهان کاهش پیدا کرده است و در بعضی از کشورها که عموما کشورهای اروپای غربی هستند، زغال سنگ از تولید نیرو حذف گردیده است.
منبع:

1399/07/26
14:25:37
5.0 / 5
1803
تگهای خبر: تجهیزات , سایت , شركت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی