زخمی بر پیكر طبیعت؛

ساخت وساز در مجاورت خلیج نایبند

ساخت وساز در مجاورت خلیج نایبند به گزارش لوازم ورزشی مكان یابی ساخت و سازهایی درحریم پارك ملی نایبند نگرانی هایی را برای فعالان و حامیان محیط زیست بوجود آورده است و انتظار دارند سازمان محیط زیست بهترین تصمیم را بگیرد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها، راضیه اشعثی: منطق محیط زیستی حکم می کند که مکان یابی فعالیتهای انسانی منطبق بر شرایط اجتماعی عدالت گستر باشد تا با یک اکوسیستم کارکردی بر بستر جغرافیایی خویش توانی برای تداوم زندگی زیستمندان آن وجود داشته باشد.
در چند دهه اخیر شهرستان عسلویه با مکان یابی نامناسب صنایع گاز و تراکم صنایع پتروشیمی در گیر است.
درگیری با دود و دم، با زخم کهنه سوخت مشعل ها و دودکش های بلند، پخش و انبارش گوگردهای روباز، ضایعات و پسماندهای پتروشیمی ها، رهاسازی پساب صنعتی به دریا، تردد کشتی ها، آلایندگی منابع آب، خاک، هوا و دریا، آلایندگی اجتماعی، دوگانگی فرهنگی، نابودی کشاورزی، کاهش امید، نابودی حیات گونه های گیاهی و جانوری، مرگ پنهان آبزیان بر بستر آب های کم عمق خلیج نایبند و … مجموعه ای از این موارد، عسلویه را در ردیف آلاینده ترین مناطق قرار داده است.

این مسائل حاصل اشتباهات و سهل انگاری هایی است که الزامات محیط زیستی در این فضای جغرافیایی نادیده گرفته شد. حالا این فرصت هست تا تجربه اشتباهات گذشته با نگاهی به پیامدها و عواقب آن در حوزه بهره وری از منابع انرژی شهرستان های جنوبی همچون شهرستان عسلویه تکرار نشود.
حالا مکان یابی نسنجیده و غیرمعقولانه یک مجتمع مسکونی – خوابگاهی تحت عنوان مجموعه گردشگری به مساحت ۲.۶ هکتار، در رأس خلیج نایبند بعنوان یک مکان طبیعی خاص و منحصربه فرد به چالشی دیگر تبدیل گشته است.
چشم انداز اکوتوریسمی دماغه نایبند با ساخت ساختمان های چندین طبقه و ایجاد مجتمع های مسکونی گسترده در جوار خلیج نایبند و روستای سنتی هاله محصور شده و از چشم نوازی خواهد افتاد.
دوستداران محیط زیست و جوامع محلی نگرانند که این اقدام خیلی زود به تضعیف رابطه محیطی پارک ملی نایبند منجر خواهد شد. چونکه برای حفظ نظام اکولوژیک نایبند و کاهش نارسایی ها، لازم است با شرایط محیط طبیعی همراه شد نه اینکه ضد آن اقدام نمود.
نگرش های اکولوژیک فدای نگرش اقتصادی نشود
نباید نگرش های اکولوژیک را فدای نگرش اقتصادی و سوداگرانه سود جویان کرد. تحلیل های اکولوژیک پایه و اساس هر گونه برنامه ریزی محیطی به حساب می آید و قبل از هر اقدامی با هدف تغییر وضعیت فعلی می بایست شناختی از شرایط طبیعی، اقتصادی، امکانات فن آورانه، سازماندهی فرهنگی و سیستم حاکم بر جوامع درگیر با مسائل و معضلات زیست محیطی مد نظر قرار گیرد.

این نوع جانمایی سازه های انسانی در حریم پارک ملی نایبند به این سبک و سیاق تبدیل به یک فاجعه محیط زیستی خواهد شد. الان رد پای زندگی زیستمندان پارک ملی نایبند و تندرستی مردم عسلویه در جوار صنایع متراکم گاز و پتروشیمی خود گم شده و نیازمند راهی برای رهایی از وضع موجود هست.
محیط زیست مسئول است و باید شفاف سازی کنند و نگاه آمایشی داشته باشند. با عنایت به شرایط و موقعیت پارک ملی نایبند، مساله جانمایی ساخت وسازهای اخیر با جدیت پیگیری کنند و نه اینکه توجیه کننده مسائل باشند.
جانمایی هر گونه ساخت وسازهای انسانی در محدوده و حتی جوار مناطق حفاظت شده باید بر پایه برنامه ریزی کل گرایانه صورت گیرد و در آن همگرایی اکولوژیکی و اجتماعی مبنای کار باشد.
در مکان یابی ساخت و سازها حتی تحت عنوان مجموعه گردشگری، در جهت تأمین تعادل اکولوژیک، روی میزان اثرات فضایی آن، اشتغال، کنترل تکنولوژی، کنترل نابودی منابع حیاتی آن، باید اندیشه شود.
عواقب این تصمیم گیری ها بر چهره منطقه برای همیشه ماندگار خواهد ماند. محیط زیست با همراهی خود نباید برای حل بخشی از مشکلات، هویت کل یک مجموعه محیط زیستی را فدای جز کند. چون که درک محیط و زیست بوم پارک ملی دریایی- ساحلی نایبند و بالاخره ارزیابی و سازگاری محیطی آن بسیار مهم و قابل تأمل است.
با این اوصاف نیاز است بر مبنای اصول آمایشی استان عمل شود تا با مکان یابی صحیح فعالیتهای انسانی، به سمت آینده ای پایدار، که شایسته این مکان جغرافیایی است اقدام خردمندانه صورت پذیرد.

توضیحات محیط زیست بوشهر
روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در ارتباط با راه اندازی هتل در پارک ملی نایبند موارد زیر را اظهار داشت:
- طرح مذکور راه اندازی هتل نبوده بلکه عنوان طرح «طرح گردشگری، اقامتی و زیست محیطی» است و محل راه اندازی آن در اراضی غیر ملی و در محدوده مستثنیات منطقه نایبند واقع شده و واگذاری اراضی برخلاف قوانین و مقررات محیط زیست صورت نگرفته است.
- مجوز تغییر کاربری از کشاورزی به گردشگری موافقت همه دستگاههای اجرایی و مسئول را در سال ۹۵ به مساحت ۲.۶ هکتار برای راه اندازی طرح گردشگری مذکور صادر و اراضی مذکور در زون گردشگری متمرکز طرح مدیریت پارک ملی نای بند قرار دارد.
تغییر کاربری به گردشگری و محیط زیستی
- بعد از آغاز ساخت و ساز طرح و پیشرفت عملیات ساخت و ساز به علت ابهامات طرح، اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر از ادامه طرح در سال ۹۷ جلوگیری و پروژه به مدت چهار ماه متوقف و طرح راه اندازی مورد بررسی و طرح از حالت فقط اقامتی خارج و کاربری های گردشگری و زیست محیطی به آن افزوده شد و مقرر شد که در محدوده موزه دریایی، آکواریوم دریایی، باغ گیاه شناسی، آمفی تئاتر و کلاس های آموزشی راه اندازی و بخشی از مساحت در اختیار عموم جهت گردشگری بوده و همینطور همه حرایم قانونی همانند حریم ۶۰ متری دریا رعایت شود.
- الان در روند اجرا هم سازمان محیط زیست بر روند اجرا نظارت دارد و به علت مطرح شدن پاره ای از ابهام و پیشنهادات دیگر الان طرح مجدد در حال بررسی است تا همه موارد مشروط زیست محیطی و گردشگری مقرر در طرح اجرایی شود و اگر شرکت مذکور قصد داشته باشد فقط سازه های اقامتی را اجرا نماید از ادامه روند راه اندازی جلوگیری خواهد شد.

مخالفت محیط زیست با راه اندازی هتل در پارک ملی نایبند
محیط زیست استان بوشهر تاکید دارد که در این طرح نحوه مدیریت مشارکتی گردشگری با جوامع محلی مقرر و تاکید گردیده است و مقرر شده است همه سازه ها با طرح های اکولاژ راه اندازی و از سیستم های انرژی خورشیدی و سایر موارد مدیریت سبز استفاده گردد.
گردشگری و راه اندازی سایت های گردشگری در مناطق حفاظت شده ممنوعیت ندارد بلکه باید این سایت ها در اراضی شخصی یا مستثنیات و در زون های در رابطه با مجوزهای لازم صورت پذیرد و مورد دسترسی عموم قرار گیرد و سازمان حفاظت محیط زیست با هرگونه محصورسازی و محروم کردن عموم از زیبایی های طبیعت در این گونه طرح ها مخالف است.
همچنین منطقه پارک ملی دریایی نای بند تحت حفاظت محیط زیست بوده و باوجود درخواست های مکرر شرکتهای صنعتی منطقه برای راه اندازی هتل و دیگر سازه های گردشگری دیگر، اداره کل حفاظت محیط زیست مخالفت خویش را اعلام می دارد، هرگونه راه اندازی سایت های گردشگری به علت راه اندازی پارک ها و اقامتگاه های بوم گردی موجود فعلاً ممنوع بوده و خرید اراضی شخصی و مستثنیات منطقه توسط بعضی از افراد و شرکت ها حقی را برای آنها در صدور مجوز ایجاد نخواهد کرد.
به گزارش لوازم ورزشی به نقل از مهر، انتظار حامیان و فعالان محیط زیست این است که سازمان محیط زیست بعنوان متولی مسائل زیست محیطی بهترین تصمیم را برای حفاظت از محیط زیست بگیرند.


منبع:

1399/09/06
17:10:38
5.0 / 5
1371
تگهای خبر: آموزش , برنامه , دستگاه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی