آغاز بزرگترین رویداد هندبال زنان جهان؛

حضور تیم ایران در دنیای ناشناخته

حضور تیم ایران در دنیای ناشناخته به گزارش لوازم ورزشی بیست و پنجمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی جهان بانوان در حالی از روز گذشته در اسپانیا شروع شده که تیم ایران برای نخستین بار بعنوان اولین تیم محجبه راهی این رویداد شده است.به گزارش لوازم ورزشی به نقل از مهر، بیست و پنجمین دوره رقابت های هندبال قهرمانی زنان جهان در حالی از روز گذشته به میزبانی اسپانیا شروع شده است که تیم هندبال زنان ایران بعنوان نخستین تیم محجبه و از آن سو بعنوان اولین رشته تیمی و توپی زنان ایران در این رویداد مهم شرکت خواهد نمود. قطع به یقین حضور تیم زنان ایران در شرایطی که هندبال قاره آسیا از نظر تکنیکی و فنی نسبت به قاره اروپا ضعیف تر است می تواند میدانی بزرگ برای کسب تجربه های گرانبها باشد و مسیری هموار برای تداوم موفقیت های این رشته و دیگر رشته های تیمی و توپی زنان کشورمان فراهم آورد.
تیم هندبال زنان ایران در تاریخ حضور خود در مسابقات مختلف یک مرتبه عنوان قهرمانی دیدارهای غرب آسیا در سال ۲۰۱۷ ثبت کرده اند. این تیم پیش از این در تمام مسابقات قهرمانی آسیا رتبه ای بهتر از ششم به دست نیاورد. در شرایطی که حضور تیم در مسابقات سال جاری قهرمانی آسیای اردن حتی در تقویم اعزام های فدراسیون هم قرار نداشت، فدراسیون با بررسی شرایط و افزایش سهمیه های قاره آسیا جهت شرکت در مسابقات جهانی دست به کار بزرگ و پر ریسکی زد و با اعزام این تیم به دیدارهای آسیایی موافقت نمود.
تیم بانوان ایران بدون مسابقه تدارکاتی با تیم های خارجی به علت شرایط کرونایی کشورمان راهی اردن شد. بازیکنان عزم خویش را جزم کرده بودند تا بتوانند یکی از تیم های حاضر در مسابقات قهرمانی جهان باشند و در نهایت در شرایط کاملاً استثنایی بدون حضور مربیان خود در کنار زمین در اردن (به دلیل ابتلاء به کرونا و بستری شدن در بیمارستان) یک صعود تاریخی و دراماتیک را به دیدارهای جهانی ثبت کردند.
کارنامه موفق این تیم در مسابقات قهرمانی آسیا تنها به کسب سهمیه منتهی نمی شد بلکه تیم برای نخستین بار در رتبه چهارم قاره ایستاد و یک نمایش خیره کننده برابر رقبای قدیم خود در آسیا به اجرا گذاشت. تیم هندبال بانوان تمامی نیمه های دوم بازی ها را برنده بود و این یک نکته مثبت برای این تیم بود. از سوی دیگر، اختلاف گل های خورده تیم در بازی های باخته خیلی کم بود به صورتی که برابر تیم مطرحی چون ژاپن تنها با دو گل نتیجه را واگذار کرد این در حالی بود که ایران در کارنامه گذشته خود با اختلاف چند ده تایی برابر تیم های آسیای شرقی مغلوب می شد.

تیم ملی هندبال بانوان ایران به علت شرایط کرونایی کشور و همینطور مشکلات گرفتاری مربیان و در نهایت بازیکنان به کرونا زمان زیادی را برای تمرین و آماده سازی از دست داد و در نهایت تنها با حضور بازیکنان در یک مرحله لیگ و دو اردوی فشرده راهی اسپانیا شده است تا بتواند حداقل نماینده شایسته ای برای ایران و آسیا باشد.
تیم هندبال زنان کشورمان اولین تیم حاضر در مسابقات قهرمانی جهان هندبال است که با حجاب کامل اسلامی در این رویداد شرکت می کند. همینطور این نخستین رشته تیمی توپی بانوان ایران است که جواز شرکت در دیدارهای جهانی را به دست آورده است.
این رقابت ها برای نخستین بار با حضور ۳۲ تیم و با افزایش ۶ تیم در چهار شهر اسپانیا صورت گیرد که بازی های تیم ایران در شهر کاستلون دی لا پلانا برگزار می شود. از قاره آسیا ایران، ژاپن، قزاقستان، کره جنوبی و ازبکستان از رقابت های قهرمانی آسیا و چین با وایلد کارت راهی این دیدارها شده اند. ایران در این دوره از بازی ها تنها تیمی است که برای اولین بار تجربه حضور در این رویداد تاریخی را کسب کرده است. پس از کشورمان تیم های اسلواکی، ازبکستان و پورتوریکو برای بار دوم و مابقی کشورها سابقه بیشتری از حضور در مسابقات جهانی هندبال زنان دارند. گروه بندی کامل مسابقات قهرمانی جهان زنان بدین سان است:
گروه A: مونته نگرو، اسلونی، آنگولا و فرانسه
گروه B: لهستان، صربستان، کامرون و روسیه
گروه C: قزاقستان، نروژ، ایران و رومانی
گروه D: سوئد، هلند، پورتوریکو و ازبکستان
گروه E: جمهوری چک، اسلواکی، مجارستان و آلمان
گروه F: تونس، کره جنوبی، کنگو و دانمارک
گروه G: کرواسی، پاراگوئه، ژاپن و برزیل
گروه H: آرژانتین، استرالیا، چین و اسپانیا
برنامه بازی های ایران در دور مقدماتی به این شرح است:
* جمعه ۱۲ آذرماه:
رومانی - ایران ساعت ۲۰: ۳۰
* یکشنبه ۱۴ آذرماه:
ایران - نروژ ساعت ۲۳: ۰۰
* سه شنبه ۱۶ آذرماه:
قزاقستان - ایران ساعت ۲۰: ۳۰
هندبالیست های ایران در این رقابت ها در قرعه ای سخت در گروه C با تیم های نروژ، رومانی و قزاقستان هم گروه شده اند و مقرر است در نخستین بازی خود جمعه شب ۱۲ آذرماه به مصاف تیم رومانی تیم یازدهم جهان بروند؛ تیمی که همیشه خواهان بازیکنان هندبال مردان ایران در لیگ های خود بوده و خیلی از بازیکنان ایران لژیونرهای حاضر در تیم های باشگاهی این کشور بوده اند. ۵۹ سال از آخرین قهرمانی رومانی در مسابقات قهرمانی جهان می گذرد و با این که آنها چند بار به فینال رقابت ها راه پیدا کرده اند اما نتوانستند عنوان قهرمانی خویش را در این رقابت ها تکرار کنند. آنها در سالهای ۱۹۷۳ و ۲۰۰۵ نایب قهرمان و در سال ۲۰۱۵ عنوان سومی مسابقات قهرمانی جهان را کسب کردند.
آنها تنها تیم در این دوره از رقابت ها هستند که ۲۴ بار در مسابقات قهرمانی جهان حضور داشته اند که از این حیث رکورد دار حضور در این تورنمنت هستند. رومانی در تمامی ادوار حضورش به جز سه دوره همواره در میان ۱۰ تیم برتر رقابت های قهرمانی زنان جهان حضور داشته. جمعه شب تیم ملی هندبال بانوان ایران در حالی مقابل یکی از برترین تیم های دنیا صف آرایی می کند که تمامی تلاش خویش را به کار خواهد بست تا بهترین نمایش را در رقابت های قهرمانی جهان داشته باشد. رومانی برای حضور در این مسابقات چندین ستاره خویش را ندارد. کریستینا دیاگو بهترین بازیکن سال هندبال جهان در مرخصی به سر می برد و دنیسا دوو بهترین دروازه بان این تیم به مرخصی زایمان رفته و گابریلا پرئانو و الیزا بوچچی مصدوم هستند. میتوان گفت این تیم در این رقابت ها به علت نداشتن این بازیکنان کلیدی با بزرگترین چالش خود دست و پنجه نرم می کند. رومانی جهت شرکت در این مسابقات تلفیقی از بازیکنان جوان و بزرگسال خویش را به همراه دارد.
ایران روز ۱۴ آذرماه در دومین دیدار خود باید به مصاف تیم قدرتمند نروژ برود. تیمی که سابقه قهرمانی جهان را در کارنامه خود دارد. تیم نروژ ۲۰ بار سابقه حضور در مسابقات جهانی را در کارنامه خود دارد. نروژ هفت بار قهرمان اروپا و سه بار قهرمان جهان و دو بار هم در المپیک طلا گرفته و جز تیم های نخبه و مطرح هندبال زنان در جهان است. این تیم از ستاره های شاخصی چون ورونیکا کریستیانسن، نورا مورک، کامیلا هرم و.. در ترکیب خود استفاده می نماید که همگی در کسب مدال های طلای این تیم در چند سال قبل سهیم بوده اند و جز بهترین بازیکنان جهان و اروپا به حساب می آیند.
نروژ یکی از محبوب ترین تیم های هندبال دنیا را دارد و خیلی از دوستداران این رشته معتقدند این تیم برای کسب عنوان قهرمانی می جنگد و شانس حضور در فینال دیدارهای قهرمانی جهانی سال ۲۰۲۱ را دارد. با عنایت به این که بیشتر تیم ها با ترکیب جدید و جوانی راهی این رقابت ها شده و هدف گذاری خویش را برای حضور در المپیک ۲۰۲۴ را دارند، نروژ این شانس را دارد که برای چهارمین بار جام قهرمانی را به خانه ببرد.
اما قزاقستان سومین هم گروهی ایران است که هندبالیست ها در مسابقات آسیایی اردن تنها با چند گل اختلاف برابر این تیم بازنده شدند. قزاقستان در آسیا دو طلا در کارنامه خود دارد و جهت شرکت در این دوره از مسابقات بازیکنان جدیدی را به ترکیب خود افزوده است. این تیم سابقه ۵ دوره شرکت در مسابقات جهانی را داشته و بهترین رتبه بندی شأن هجدهمی جهان است.
پنجشنبه ۱۱ آذرماه، در نخستین روز این رقابت ها دو تیم آسیایی حاضر در مسابقات برابر رقبای خود برنده شدند. کره جنوبی برابر کنگو و ژاپن برابر پاراگوئه به برتری رسیدند. چین به استرالیا باخت و اسپانیای میزبان در دیدار افتتاحیه آرژانتین را شکست داد.
بیست و پنجمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی زنان جهان از ۱۰ تا ۲۸ آذرماه در چهار شهر اسپانیا پیگیری خواهد شد.

1400/09/12
11:22:05
5.0 / 5
341
تگهای خبر: المپیك , بازی , بازیكن , باشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی