جام بزرگان

جام بزرگان به گزارش لوازم ورزشی، از دو هفته دیگر رقابت های جام جهانی ۲۰۲۲ در قطر شروع می شود و ۶۴ تیم در این رقابت ها برای رسیدن به جام طلایی با یکدیگر رقابت می کنند.زاوش محمدی: جام جهانی فیفا (که همینطور با نام جام جهانی فوتبال یا به طور خلاصه، با نام جام جهانی شناخته می شود)، مسابقات حرفه ای فوتبال است که در ردهٔ مردان و بین اعضای فدراسیون بین المللی فوتبال(فیفا) انجام می شود. این مسابقات از سال ۱۹۳۰ به طور مرتب و هر ۴ سال یکبار برگزار می گردد و تنها در سالهای ۱۹۴۲ و ۱۹۴۶ و به سبب جنگ جهانی دوم برگزار نشده است.
مروری بر دوره های جام جهانی فوتبال: جام جهانی ۱۹۳۰- اروگوئه / قهرمان: اروگوئه

اولین دوره جام جهانی در ۱۳ ژوئیه سال ۱۹۳۰ در مونته ویدئو اوروگوئه شروع شد و بیشتر از ۲ هفته طول کشید و نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر از این مسابقات دیدن کردند. در این دوره ۱۳ تیم شرکت کردند که از اروپا فقط تیم های بلژیک، یوگسلاوی، رومانی و فرانسه حضور داشتند.
در بازی نیمه نهایی آرژانتین مقابل آمریکا قرارگرفت و اروگوئه به دیدار یوگسلاوی رفت که تیم های آمریکای جنوبی با نتیجه مشابه ۶ بر ۱ حریفان خویش را شکست دادند و به فینال رسیدند.
در فینال اوروگوئه ۴ بر ۲ آرژانتین را شکست داد و به عنوان اولین قهرمان جام جهانی شناخته شد.
جام جهانی ۱۹۳۴- ایتالیا / قهرمان: ایتالیا

دومین دوره جام جهانی در اروپا و در کشور ایتالیا انجام شد و بنا بر این تیم های اروپایی میل بیشتری جهت شرکت در این بازی ها از خود نشان دادند. این جام اولین جامی بود که تیم ها برای حضور در مرحله نهایی بازی ها احتیاج به گذراندن مرحله مقدماتی داشتند.
تعداد تیم های شرکت کننده در این دوره ۱۶ تیم بود که از میان ۳۲ تیم حاضر در مرحله مقدماتی به بازیها راه یافتند. با وجود تعداد بیشتر تیم ها نسبت به دوره قبل، اما مسابقات تماشاچی کمتری داشت.
برخلاف دوره گذشته که اغلب تیم ها از آمریکای جنوبی بودند، در این دوره اکثریت با اروپایی ها بود. به جز ۱۲ تیم اروپایی، برزیل و آرژانتین از آمریکای جنوبی و ایالات متحده از آمریکای شمالی و مرکزی از تیم های حاضر در این رقابت ها بودند. تیم مصر، اولین تیمی بود که از خارج از این ۲ قاره به جام جهانی راه می یافت.
با حذف تیم های برزیل، آرژانتین، آمریکا و مصر در دور نخست که به صورت ۱ حذفی برگزار شد، ۸ تیم راه یافته به مرحله یک چهارم اروپایی بودند.
۲ تیم ایتالیا و چکسلواکی در فینال مقابل هم قرارگرفتند که نتیجه در انتها وقت قانونی ۱ بر ۱ شد و در وقت اضافه ایتالیا با ۱ گل، نخستین فاتح اروپایی جام جهانی شد. جام جهانی ۱۹۳۸- فرانسه / قهرمان: ایتالیا

جام جهانی ۱۹۳۸ با شرکت ۱۵ تیم که از میان ۳۷ تیم به مرحله نهایی راه یافته بودند، در اوایل ژوئن در فرانسه شروع شد.
در آن دوره کشورهای اوروگوئه و آرژانتین به نشانه اعتراض به میزبانی مجدد اروپا، از حضور در این بازی ها انصراف دادند و از قاره آمریکا کشورهای برزیل و کوبا حضور داشتند که برزیل تا نیمه نهایی صعود کرد و در آن مرحله مغلوب ایتالیا شد.
برای اولین بار در تاریخ جام جهانی، قهرمان دوره گذشته و میزبان بازی ها بدون انجام بازی های مقدماتی به مرحله نهایی راه یافتند.
ایتالیا و مجارستان در فینال مقابل هم قرار گرفتند که در این مسابقه ایتالیا ۴ بر ۲ پیروز شد و برای اولین بار این تیم توانست ۲ بار جام را به خانه ببرد. با شروع جنگ جهانی، ۲ دوره جام جهانی برگزار نشد. جام جهانی ۱۹۵۰- برزیل / قهرمان: اوروگوئه

برزیل دومین کشور از آمریکای جنوبی بود که میزبان جام جهانی بود. این کشور در این بازی ها نتوانست از امتیاز میزبانی بهره ببرد.
در این دوره ۴ تیم سوئد، اوروگوئه، اسپانیا و برزیل در فینال در یک گروه قرارگرفتند که اوروگوئه با به دست آوردن بیشترین امتیاز از مجموع ۳ بازی در صدر گروه قرارگرفت و به عنوان قهرمان این دوره شناخته شد و تیم های برزیل، سوئد و اسپانیا به ترتیب دوم تا چهارم شدند.
تماشاچیان این دوره در تاریخ جام جهانی از رقم ۱ میلیون نفر گذشت. برای این بازی ها بزرگترین ورزشگاه جهان با ظرفیت ۲۲۰ هزار نفر در ریودوژانیرو ساخته شد. جام جهانی ۱۹۵۴- سوئیس / قهرمان: آلمان غربی

در جام جهانی سوئیس بازی ها به صورت گروهی در دور مقدماتی و تک حذفی در مرحله بعدی اجرا شد. در این دوره از ۱۶ تیم راه یافته به جام جهانی تیم های ترکیه، کره جنوبی و اسکاتلند برای اولین بار حضور پیدا کردند.
آلمان غربی بعد از مجارستان به عنوان تیم دوم به یک چهارم نهایی رسید. این ۲ تیم در فینال مقابل هم قرارگرفتند و با آنکه مجارستان در دور مقدماتی ۸ بر۳ آلمان غربی را شکست داده بود، در فینال با نتیجه ۳ بر ۲ مغلوب شد. آلمان غربی در اولین حضورش در جام جهانی قهرمان شد.
این آخرین دوره مسابقات جام جهانی بود که ژول ریمه، بنیانگذار جام جهانی در آن حضور داشت. وی ۳۳ سال ریاست فیفا را برعهده داشت و در سال ۱۹۵۶ و در سن ۸۳ سالگی دارفانی را وداع گفت. جام جهانی ۱۹۵۸- سوئد / قهرمان: برزیل

این جام از خاطره انگیزترین دوره های جام جهانی برای برزیل است. درخشش برزیل در جام سرآغازی بود برای موفقیت های بعد. برزیل تنها تیم جهان است که در تمام دوره های جام جهانی حضور داشته و با بیشترین تعداد بازی، گل زده و امتیاز سال هاست پرافتخارترین تیم ملی جهان شمرده می شود.
این دوره میدان درخشش ستارگانی چون ژوست فانتن، بابی چارلتون و گارینشا بود. اما در این دوره نام پله بیشتر از همه به ذهن خطور می کند.
در بین ۱۶ تیم راه یافته، تیم های ایرلندشمالی، ولز و اتحاد جماهیر شوروی اولین حضور را تجربه می کردند.
۴ تیم برزیل، آلمان غربی، فرانسه و سوئد با شکست حریفان به مرحله نیمه نهایی صعود کردند. در فینال برزیل با ستارگانش مقابل سوئد قرارگرفت و با نتیجه ۵ بر۲ پیروز شد و برای نخستین بار جام را به خانه برد. جام جهانی ۱۹۶۲- شیلی / قهرمان: برزیل

چون مسابقات در شیلی برگزار می شد، برزیل از این امتیاز برخوردار بود که در آمریکای جنوبی به میدان می رفت. جائیکه تجربه ثابت کرده تیم های اروپایی معمولاً نسبت به بازی های داخل اروپا ضعیف تر ظاهر می شوند.
از ۱۶ تیم راه یافته به مرحله نهایی، ۶ تیم از آمریکای جنوبی و ۱۰ تیم اروپایی بودند. تیم های ایتالیا، آرژانتین و اوروگوئه در دور مقدماتی حذف شدند و تیم های یوگسلاوی، چکسلواکی، برزیل و شیلی به مرحله نیمه نهایی راه یافتند.
چکسلواکی با نتیجه ۳ بر۱ یوگسلاوی را شکست داد و برزیل ۴ بر۲ شیلی را مغلوب خود کرد. در بازی فینال برزیل با نتیجه ۳ بر۱چکسلواکی را شکست داد و برای دومین دوره پی در پی قهرمان جهان شد. جام جهانی ۱۹۶۶- انگلستان / قهرمان: انگلستان

انگلستان که دارای اولین فدراسیون فوتبال جهان است در حالی میزبان این مسابقات شد که در بازی های جام جهانی چندان خوش ندرخشیده بود.
۷۴ تیم در مرحله انتخابی شرکت کردند که ۱۰ تیم از اروپا، ۵ تیم ار آمریکای جنوبی و ۱ تیم از آسیا به مسابقات نهایی راه یافتند.
۲ تیم جدیدالورود پرتغال و کره شمالی شگفتی سازان این دوره بودند. بازی این ۲ تیم از مشهورترین بازی های تاریخ جام جهانی است. کره شمالی در آن بازی در ۲۵ دقیقه نخست ۳ بر صفر از پرتغال جلو افتاد. اما پرتغال با ۴ گل پیاپی اوزه بیو و تک گل ژوزه آگوستو بازی را برد.
۴ تیم انگلستان، آلمان غربی، پرتغال و اتحاد جماهیرشوروی به مرحله نیمه نهایی راه یافتند و آلمان غربی و انگلستان با نتیجه مشابه ۲ بر۱ حریفان را از پیش رو برداشتند.
در بازی فینال ۲ تیم در انتها وقت قانونی ۲ بر ۲ مساوی شدند، اما در وقت اضافی، جف هرست که در وقت قانونی یکی از گل های انگلستان را به ثمر رسانده بود، با وارد کردن ۲ گل دیگر نتیجه را به ۴ بر ۲ تغییر داد و انگلستان برای اولین بار به جام جهانی دست یافت. جام جهانی ۱۹۷۰- مکزیک / قهرمان: برزیل

برای اولین بار جام جهانی در آمریکای مرکزی و بدون حضور تیم های فرانسه، آرژانتین، مجارستان و اسپانیا برگزار می شد.
برزیل با ماریو زاگالو و بازیکنان مطرح خود چون پله، ریوه لینو، کارلوس آلبرتو پریرا، توستائو و جرزینیو به مکزیک آمده بود تا شکست سخت دوره پیش را جبران کند. ایتالیا هم برای رسیدن به فینال، مکزیک و آلمان غربی را شکست داد.
ایتالیا و برزیل در نیمه اول بازی فینال با نتیجه ۱ بر ۱ مساوی شدند اما در نیمه دوم برزیل در ۲۰ دقیقه ۳ گل به ثمر رساند و برای سومین بار قهرمان جام جهانی شد و جام ژول ریمه را برای همیشه به خانه برد. جام جهانی ۱۹۷۴- آلمان غربی / قهرمان: آلمان غربی

تیم های فرانسه، اسپانیا و انگلستان غایبان بزرگ جام دهم بودند و جمهوری دمکراتیک کنگو، آلمان شرقی، هائیتی و استرالیا (سهمیه آسیا) برای اولین بار به جام جهانی می آمدند.
سیستم برگزاری بازی ها بار دیگر در این جام تغییر نمود. بدین شکل که ۱۶ تیم در ۴ گروه ۴ تیمی بازی کردند که تیم های اول و دوم هر گروه به دور بعد راه یافتند و باردیگر به ۲ گروه ۴ تیمی تقسیم شدند که ۲ تیم اول مستقیما به فینال و ۲ تیم دوم به بازی رده بندی راه یافتند.
آلمان غربی، میزبان مسابقات و هلند به فینال رفتند و برزیل و لهستان برای بازی رده بندی مقابل هم قرارگرفتند.
بازی فینال با حضور بیشتر از ۷۵ هزار نفر در استادیوم المپیک مونیخ اجرا شد. آلمان غربی با بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال خود چون سپ مایر، فرانتس بکن باوئر، برتی فوگتس، پل برایتنر، گرد مولر، ولفگانگ اورات، راینر بونهوف و اولی هوینس در مقابل هلندی قرارگرفت که از مثلث طلایی یوهان کرایف و ران رینسن برینک و جانی رپ بهره می برد.
در ثانیه های نخست بازی فینال یک پنالتی به سود هلند گرفته شد که یوهان نیسکنس آنرا به گل تبدیل کرد و یکی از سریعترین گل های تاریخ جام جهانی را رقم زد اما آلمان با ۲ گل برایتنر و گرد مولر از هلند پیش افتاد و برای بار دوم به جام جهانی دست یافت. جام جهانی ۱۹۷۸- آرژانتین / قهرمان: آرژانتین

تعداد شرکت کنندگان مرحله انتخابی در این دوره برای اولین بار از عدد ۱۰۰ گذشت. ۲ تیم ایران و تونس به عنوان نمایندگان آسیا و آفریقا برای اولین بار به جام جهانی راه یافتند.
ایران که در دور نخست مرحله انتخابی سوریه و عربستان سعودی را شکست داده بود، در دور دوم با هنگ کنگ، کره جنوبی و استرالیا هم گروه شد که به عنوان تیم اول به جام جهانی راه پیدا کرد.
۲ شکست مقابل هلند و پرو و یک تساوی با اسکاتلند، ۲ گل زده (ایرج دانایی فر و حسن روشن)، ۸ گل خورده و ۱ امتیاز نتیجه سفر ایران به آرژانتین بود.
در این دوره تیم های آرژانتین و هلند به عنوان سرگروه به فینال رسیدند و برزیل و ایتالیا بازی رده بندی را برگزار کردند. در فینال هلند که برای دومین بار به فینال رسیده بود با تیم جوان و ناشناخته آرژانتین با بازیکنانی چون دانیل پاسارلا، دانیل برتونی، ماریو کمپس و اسوالدو آردیلس تقابل سختی داشت و در انتها وقت قانونی ۱ بر ۱ مساوی شدند. اما آرژانتین با زدن ۲ گل در وقت اضافی، بعد از اوروگوئه و برزیل، سومین کشور آمریکای لاتین بود که به جام جهانی دست می یافت. جام جهانی ۱۹۸۲- اسپانیا / قهرمان: ایتالیا

با حضور ستارگانی چون زیکو، سوکراتس (برزیل)، دیه گو مارادونا (آرژانتین)، پائولو روسی و دینو زوف (ایتالیا)، کارل هاینتس رومنیگه و هارالد شوماخر (آلمان غربی) و ژان تیگانا و میشل پلاتینی (فرانسه) این جام، به جام ستارگان شناخته می شود.
در این جام سهمیه آفریقا به ۲ تیم افزوده شد و از هر ۲ منطقه آسیا و اقیانوسیه ۱ تیم به جام جهانی راه پیدا کرد. تیم های حاضر، به ۶ گروه ۴ تیمی تقسیم شدند و ۲ تیم اول هر گروه صعود کردند. در مرحله نیمه نهایی تیم های فرانسه و آلمان غربی و در بازی دیگر ایتالیا و لهستان مقابل هم قرارگرفتند.
بازی دو تیم فرانسه و آلمان غربی بعد از ۱۲۰ دقیقه با نتیجه ۳ بر ۳ به تساوی رسید که آلمان غربی موفق شد فرانسه را در ضربات پنالتی شکست دهد و به فینال برود. ایتالیا با ۲ گل پائولو روسی لهستان را شکست داد و راهی فینال شد.
در فینال ایتالیا با ۳ گل پائولو روسی، مارکو تاردلی و الساندرو آلتوبلی در مقابل تک گل آلمان غربی برای سومین بار قهرمان جهان شد. جام جهانی ۱۹۸۶- مکزیک / قهرمان: آرژانتین

مکزیک در آن زمان اولین کشور جهان بود که ۲ بار میزبانی بازی های جام جهانی را برعهده گرفته بود.
۱۲۱ کشور عضو فیفا برای ورود به جام سیزدهم در دور مقدماتی به رقابت پرداختند که ۲۴ تیم موفق به سفر به مکزیک شدند. عراق، کانادا و دانمارک برای اولین بار به جام جهانی راه یافتند.
در مرحله یک هشتم نهایی تیم های برزیل، آرژانتین، آلمان غربی، مکزیک، اسپانیا، انگلستان، فرانسه، بلژیک با شکست دادن حریفان به یک چهارم نهایی رسیدند.
فرانسه و برزیل در یکی از مهیج ترین بازی های تاریخ فوتبال جهان مقابل هم قرارگرفتند. بازی در ۹۰ دقیقه قانونی با گل های کاره کا و پلاتینی ۱ بر ۱ به اتمام رسید و بعد از ۳۰ دقیقه وقت اضافی بدون گل به ضربات پنالتی رسید. فرانسه در نهایت در این بازی پیروز شد و به نیمه نهایی رفت.
در این مرحله آرژانتین و انگلستان هم مقابل هم قرارگرفتند و با ۲ گل مارادونا (دو گلی که هرکدام در نوع خود پدیده ای در جام جهانی محسوب می شود) آرژانتین به مرحله بعد صعود کرد.
در ۲ بازی دیگر یک چهارم نهایی، آلمان غربی و بلژیک با پیروزی بر حریفان خود به نیمه نهایی رسیدند. در نیمه نهایی مانند سال ۱۹۸۲ فرانسه مغلوب آلمان غربی شد و آرژانتین هم مقابل بلژیک پیروز شد.
بازی فینال که در ورزشگاه آزتک برگزار می شد آرژانتین با نتیجه پر گل ۳ بر ۲ آلمان را شکست داد و توانست در فاسله ۸ سال ۲ بار جام را به خانه ببرد. جام جهانی ۱۹۹۰- ایتالیا / قهرمان: آلمان غربی

در این جام کشورهای کاستاریکا، امارات عربی متحده و ایرلند تازه واردان بودند. آرژانتین قهرمان دوره قبل در یک بازی غیرقابل پیش بینی، مغلوب کامرون شد و به سختی به عنوان تیم سوم بعد از کامرون و رومانی از گروهش صعود کرد و با شکست دادن برزیل با تک گل کلودیو کانی گیا به یک هشتم نهایی رسید.
این تیم در مرحله بعد یوگسلاوی و ایتالیا را در ضربات پنالتی شکست داد و در کمال ناباوری برای بار دوم پی در پی به فینال رسید.
اما آلمان غربی که ۳ بار پی درپی به فینال رسیده بود، حریف سختی برای آرژانتین به حساب می آمد. این تیم با ۱۰ گل زده و ۵ امتیاز به عنوان تیم اول از گروهش صعود کرد و با شکست دادن تیم های هلند، چکسلواکی و انگلستان به فینال رسید.
در فینال در دقیقه ۸۵ خطای مدافع آرژانتین روی یورگن کلینزمن، ۱ پنالتی برای آلمان غربی به ارمغان داشت که آندریاس برمه آنرا به گل تبدیل کرد و همراه برزیل و ایتالیا با ۳ بار فتح جام، عنوان پرافتخارترین تیم را از آن خود کرد.
فرانتس بکن باوئر، ستاره فوتبال آلمان مشهور به قیصر که در سال ۱۹۷۴ به عنوان کاپیتان آلمان غربی با این تیم قهرمان شده بود، در جام ۱۹۹۰ ایتالیا، در نقش مربی این تیم بار دیگر به این عنوان دست یافت. جام جهانی ۱۹۹۴- آمریکا / قهرمان: برزیل

این جام در کشوری برگزار می شد که فوتبال در مقابل ورزش های دیگری چون بیسبال، بسکتبال و فوتبال آمریکایی محبوبیت کمتری داشت.
فیفا باتوجه به درخشش کامرون در دوره قبل، سهمیه آفریقا را که ۲ تیم بود به ۳ تیم افزایش داد. نیجریه، عربستان سعودی و یونان تازه واردان جام جهانی بودند. تیمی ملی روسیه هم برای اولین بار مستقل از دیگر جمهوری های سابق اتحاد شوروی به جام جهانی آمد و آلمان شرقی و آلمان غربی بعد از اتحادشان برای اولین بار در چارچوب تیم ملی آلمان به میدان آمدند.
آرژانتین با مارادونا، در ۲ بازی اول پیروز شد، اما پس از آن که جواب آزمایش مارادونا در مورد استفاده از داروهای نیروزا مثبت درآمد و این بازیکن از ادامه بازی ها محروم شد، شیرازه این تیم از هم پاشید.
در مرحله یک چهارم نهایی بجز برزیل، تیم های آلمان، ایتالیا، بلغارستان، رومانی، هلند، اسپانیا و سوئد اروپایی بودند و چون آنها هیچ گاه خارج از اروپا به جام دست نیافته بودند، شانس شان برای شکستن این طلسم قدیمی ۱به ۷ بود.
در این مرحله ایتالیا، برزیل و سوئد تیم های اسپانیا، هلند و رومانی را شکست دادند و بلغارستان، آلمان را شکست داد و به نیمه نهایی رفتند.
در نیمه نهایی ایتالیا مقابل بلغارستان پیروز شد و برزیل، سوئد را شکست داد. بازی فینال بعد از ۱۲۰ دقیقه بدون گل به پایان رسید و برزیل موفق شد در ضربات پنالتی با نتیجه ۳ بر ۲ ایتالیا را شکست دهد و برای چهارمین بار قهرمان جهان شود.
در یکی از نادرترین اتفاقات تاریخ فوتبال، آندرس اسکوبار مدافع تیم ملی کلمبیا در بازی مقابل آمریکا گلی را به اشتباه وارد دروازه خودی کرد که منجر به شکست و حذف کلمبیا از بازی ها شد. این بازیکن بعد از بازگشت به کلمبیا هدف گلوله هواداران افراطی فوتبال قرارگرفت و کشته شد. جام جهانی ۱۹۹۸- فرانسه / قهرمان: فرانسه

در این جام تعداد تیم های شرکت کننده از ۲۴ تیم به ۳۲ افزایش پیدا کرد. بنا بر این سهمیه آسیا به ۵ تیم افزوده شد. ژاپن، کرواسی، جامائیکا و آفریقای جنوبی برای اولین بار به جام جهانی می آمدند.
ایران بعد از گذر از چندین مسابقه نفسگیر در مرحله انتخابی آسیا حدودا امیدش را از دست داده بود، چین، کره جنوبی، ژاپن و عربستان سعودی به جام فرانسه راه پیدا کرده بودند و ایران با شکست استرالیا به عنوان تیم پنجم راهی فرانسه شد. ایران در دور مقدماتی با ۲ باخت در مقابل یوگسلاوی و آلمان و ۱ پیروزی مقابل آمریکا حذف شد.
بجز کرواسی که در نخستین حضور خود، توانسته بود به نیمه نهایی راه یابد، برزیل، فرانسه و هلند دیگر تیم های راه یافته به این مرحله بودند. در این مرحله برزیل مقابل هلند در ضربات پنالتی به پیروزی رسید و فرانسه میزبان بازی ها کرواسی را شکست داد. در فینال فرانسه موفق شد با ۳ گل برزیل را شکست دهد و قهرمان جهان شود.
جام جهانی ۲۰۰۲- کره جنوبی و ژاپن / قهرمان: برزیل

در آغاز هزاره سوم میلادی برای نخستین بار جام جهانی در خارج از ۲ قاره آمریکا و اروپا و همینطور به صورت مشترک در ۲ کشور اجرا شد.
۱۹۴تیم عضو فیفا در مرحله انتخابی رقابت کردند. تیم های اکوادور، سنگال و اسلوونی برای اولین بار به این مسابقات راه یافته بودند. ترکیه و کره جنوبی با شکست دادن حریفان موفق شدند تا نیمه نهایی صعود کنند.
در اولین بازی مرحله نیمه نهایی برزیل، ترکیه را شکست داد و برای سومین بار متوالی به فینال رسید. آلمان دیگر تیم راه یافته به مرحله نیمه نهایی موفق شد با نتیجه ۱ بر صفر کره جنوبی را شکست دهد و به فینال برود.
در فینال با ۲ گل رونالدو، برزیل برای پنجمین بار قهرمانی اش را جشن گرفت و فاصله خودش را با رقیبانش آلمان و ایتالیا که ۳ بار جام را به خانه برده اند، افزایش داد.
جام جهانی ۲۰۰۶- آلمان / قهرمان: ایتالیا

آلمان برای بار دوم میزبان تیم های برتر فوتبال جهان شد.
رقابت های مقدماتی از ۲ سال قبل در ۶ منطقه جهان انجام شد و فیفا مقرر کرد قهرمان دوره قبل باید در بازی های مقدماتی حاضر شود.
۳۲ تیم صعود کننده در ۸ گروه ۴ تیمی قرارگرفتند و رقابت ها ۱۹ خرداد سال ۱۳۸۵ با بازی آلمان - کاستاریکا در ورزشگاه مونیخ شروع شد.
مرحله یک چهارم پایانی با دیدار آلمان - آرژانتین شروع شد و ۲ تیم در وقت های قانونی و اضافی به تساوی ۱-۱ رسیدند. در ضربات پنالتی آلمان پیروز شد و به نیمه نهایی صعود کرد.
در گروههای دیگر پرتغال در ضربات پنالتی انگلیس را شکست داد. فرانسه در یک بازی تماشایی برزیل را مغلوب کرد. ایتالیا هم ۳ بر صفر اکراین را درهم کوبید تا حریف آلمان ها در نیمه نهایی شود.
دیدار آلمان و ایتالیا مسابقه ای زیبا بود که هر دو تیم ۱۱۹ دقیقه رقابتی هیجان انگیز و پایاپای به نمایش گذاشتند.
ولی ایتالیا در دقیقه آخر با ضربه گروسو به گل رسید و ۲ دقیقه بعد گل دوم را به ثمر رساند و پیروزشد. فرانسه هم با تک گل زیدان به دیدار نهایی راه پیدا کرد. در رده بندی آلمان با نتیجه ۳ بر ۱ پرتغال را شکست داد و سوم شد.
دیدار پایانی با حوادث تلخی همراه بود. در آن مسابقه ۲ تیم با نتیجه ۱-۱ تا دقیقه ۱۱۳ پیش رفتند که در آن هنگام ناگهان زین الدین زیدان کاپیتان فرانسوی ها با سر به سینه ماتراتزی مدافع ایتالیا کوبید و اخراج شد.
فرانسه علیرغم تمام شایستگی ها در ضربات پنالتی مغلوب شد و ایتالیا برای چهارمین بار فاتح جام جهانی شد.
جام جهانی ۲۰۱۰- آفریقای جنوبی / قهرمان: اسپانیا

برای نخستین بار مسابقات جام جهانی در قاره آفریقا و به میزبانی آفریقای جنوبی اجرا شد.
در این دوره از مسابقات ۳۲ تیم حضور داشتند و در ۸ کروه ۴ تیمی به رقابت پرداختند و در نهایت اسپانیا به مقام قهرمانی رسد. جام جهانی ۲۰۱۴- برزیل/ قهرمان: آلمان

جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ بیستمین دورهٔ جام جهانی فوتبال بود که از ۱۲ ژوئن ۲۰۱۴ تا ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۴ در کشور برزیل انجام شد و در نهایت با قهرمانی تیم ملی فوتبال آلمان به پایان رسید. در دیدار پایانی ژرمن ها موفق شدند با گل ماریو گوتزه در دقایق پایانی وقت اضافه دوم، تیم ملی آرژانتین را شکست دهند.
برزیل بعد از میزبانی در سال ۱۹۵۰ میلادی، برای بار دوم موفق به کسب میزبانی جام جهانی شد. این کشور بعد از مکزیک، ایتالیا، فرانسه و آلمان، پنجمین کشوری است که برای بار دوم میزبان جام جهانی می شود. در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، طبق ادوار گذشته (از جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه به بعد) ۳۲ تیم حضور داشتند که شامل ۱۳ تیم از اروپا، ۶ تیم از آمریکای جنوبی (همراه با برزیل)، ۵ تیم از آفریقا، ۴ تیم از آسیا و ۴ تیم از منطقه کونکاکاف (آمریکای شمالی، مرکزی و کارائیب) می شدند. جام جهانی ۲۰۱۸- روسیه/ قهرمان: فرانسه
جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ بیست و یکمین دورهٔ جام جهانی فوتبال بود که از ۱۴ ژوئن تا ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۸ (۲۴ خرداد تا ۲۴ تیر ۱۳۹۷) در کشور روسیه اجرا شد. و در نهایت با قهرمانی تیم ملی فوتبال فرانسه به پایان رسید. در دیدار پایانی فرانسوی ها موفق شدند ۴-۲ تیم ملی فوتبال کرواسی را شکست دهند.
حق امتیاز این مسابقات در تاریخ ۲ دسامبر ۲۰۱۰ به روسیه اهدا شده بود. این نخستین جام جهانی در تاریخ می باشد که در اروپای شرقی برگزار شده است. مسابقات نهایی شامل ۳۲ تیم است که ۳۱ تیم آن از راه مسابقات مقدماتی انتخاب می شوند و یک تیم هم به عنوان میزبان به صورت خودکار مشخص می شود. مجموع بازی های این تورنمنت ۶۴ مسابقه می باشد که در ۱۲ ورزشگاه و ۱۱ شهر اجرا شد.


بیشتر بخوانید: توهین پیکه به مادر داور جنجالی: برو بمیر!


منبع:

1401/08/19
11:05:35
5.0 / 5
201
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی