تابلو برق چه کاربردی دارد

تابلو برق چه کاربردی دارد تابلو برق یا پانل الکتریکی یکی از اجزای اصلی در عملکرد برق منازل می باشد، بنابراین دانستن آناتومی آن و مونتاژ تابلو برق مهم است.


تابلو برق چه کاربردی دارد؟

سیستم برق منازل یکی از مهم ترین اجزای ملک و داشتن یک جعبه کلید مدار مناسب و با عملکرد مناسب می تواند خانه و خانواده شما را از آتش سوزی الکتریکی محافظت کند. هرگونه تعمیر برقی که در منازل و سایر اماکن اتفاق می افتد شامل قطع برق مداری است که روی آن کار می شود و این کار در تابلوی خدمات برق اصلی یا همان تابلو برق صورت می گیرد که در امور صنعتی و تجارت به طور رسمی به آن مرکز بار می گویند. اگرچه در عامیانه آن را تابلو برق می نامیم، اما نام فنی آن تابلوی کنترل و ایمنی عمومی است. عملکرد دقیق آن کنترل تاسیسات الکتریکی و محافظت از افراد و دستگاه هایی است که به شبکه متصل هستند. تابلو برق برای تامین برق تمام خانه است. برق ورودی را از شرکت برق دریافت می کند و آن را در هر یک از مدارهای مختلف ازجمله چراغ ها، پریزها، لوازم خانگی و سایر دستگاه های مختلف در سراسر خانه تامین کرده و توزیع می کند و همه چیز به جز برق ورودی را می توان در پنل خدمات اصلی تابلو برق خاموش و روشن کرد.

یک جعبه تابلو برق با نام های مختلفی از جمله جعبه شکن، مرکز بار، پانل شکن و تابلوی سرویس خوانده می شود و در منازل شامل یک جعبه فولادی است که روی دیواری در گاراژ، زیرزمین یا اتاق لباسشویی و ... نصب شده و شامل چندین قطع کننده مدار است که معمولاً در دو ستون هستند که همه آنها به مدارهایی که برق را در سراسر خانه توزیع می کنند متصل می شوند. حال این تابلو برق می تواند به صورت تابلو برق توکار و یا تابلو برق روکار نصب گردد که هر کدام از این تابلو برق ها ویژگی های مختص به خود را دارند.

تابلو برق یا پانل سرویس شامل یک جعبه فولادی با درب لولایی یا درب بالابر در قست جلویی تابلو برق می باشد که با باز بودن درب می توان به تمام کلیدهای مدار در پنل دسترسی داشت. به طور معمول، یک تابلو برق برای تغذیه برق کل خانه کافی می باشد اما می تواند یک پانل کوچکتر دیگر نیز برای سرویس دهی به یک منطقه خاص، مانند یک آشپزخانه بزرگ، جکوزی و سونا، یک گاراژ یا پارکینگ جدا وجود داشته باشد که این تابلو برق فرعی نیز درست مانند یک تابلو برق اصلی کار می کند، اما به جای اینکه مستقیماً توسط خطوط شهری تامین شود توسط پنل اصلی خانه تامین می گردد.

به طور کلی انواع مختلفی از تابلو برق وجود دارد که در ادامه رایج ترین انواع جعبه های تابلو برق و تفاوت آنها با یکدیگر را بررسی خواهیم کرد.

پنل های قطع کننده اصلی

این نوع از تابلو برق ها همانطور که از نام آن مشخص است دارای یک قطع کننده اصلی هستند که در داخل آن تعبیه شده و می توان از آن برای قطع کامل برق استفاده کرد. قطع کننده اصلی این قابلیت را دارد که مقدار برق وارد شده از بیرون را از طریق یک مدارشکن بزرگ دو قطبی محدود کرده و بنابراین از مدارها محافظت نماید.

لوگ پانل ها

لوگ پنل ها قطع کننده اصلی ندارند، بلکه یک اتصال دهنده الکتریکی دارند که به آن لوگ نیز می گویند که تمام سیم های خط به آن متصل می شوند. از آنجایی که هیچ قطع کننده اصلی وجود ندارد در این نوع از تابلو برق نیاز به قطع اتصال جداگانه است.

پانل های فرعی

پانل های فرعی همانطورکه پیش تر گفته شد کوچکتر از تابلو برق اصلی هستند و معمولاً قسمت خاصی از خانه را سرویس می کنند.

سوئیچ ‌های انتقال

سوئیچ های انتقال در واقع نوعی پنل‌ فرعی هستند و برای انتقال نیرو از یک ژنراتور قابل حمل (قدرت جایگزین) به برق از طریق جعبه شکن استفاده می‌شوند. استفاده از این نوع تابلو برق ها به ویژه در مناطقی که طوفان رایج است مفید می باشد.

 

اجزای داخلی تابلو برق و مونتاژ آن

تابلو برق یا پانل الکتریکی یکی از اجزای اصلی در عملکرد برق منازل می باشد، بنابراین دانستن آناتومی آن مهم است. وقتی تابلو برق را باز می کنید، کلیدهای مدار تکی را در دو ستون خواهید دید. علاوه بر این، یک کلید اصلی در بالای ستون ها وجود دارد که برق کل خانه را کنترل می کند. اگر می خواهید اجزای داخلی تابلو برق و روش مونتاژ تابلو برق را بدانید در ادامه همراه باشید.

هنگامی که درب پنل را باز می کنید به کلیدهای قطع کننده مدار دسترسی خواهید یافت، با این حال برای وارد شدن به داخل پانل برای نصب، مونتاژ و یا جایگزینی یک قطع کننده مدار باید پوشش محافظ اطراف کلیدهای قطع کننده را که به عنوان پوشش جلوی مرده شناخته می شود، بردارید و با برداشتن کاور امکان دسترسی به تمام اجزای تابلو برق را پیدا خواهید کرد. لازم به ذکر است که برخی از تابلو برق ها دارای درب و پوشش جداگانه هستند و برخی دیگر دارای یک در و روکش به عنوان بخشی از همان واحد می باشند.

قطع کننده مدار اصلی یک قطع کننده بزرگ است که معمولاً در قسمت بالای تابلو برق قرار می گیرد اما گاهی اوقات نزدیک به پایین پانل نیز قرار دارد. برق از خطوط خدمات شهری می آید و از طریق کنتور برق در بیرون خانه جریان می یابد و به پانل خدمات ادامه می یابد. توجه داشته باشید که قطع کننده اصلی برای روشن یا خاموش کردن برق تمام مدارهای انشعاب به طور همزمان مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مدار قطع کننده اصلی همچنین ظرفیت کل آمپر پنل سرویس را مشخص می کند و عددی روی آن خواهد بود که ظرفیت آمپر آن را مشخص می کند، مانند 100، 150 یا 200. استاندارد پانل های جدید امروزه 200 آمپر است، اما پنل ها می توانند دارای یک آمپر باشند. حتی ظرفیت بالاتر

 

اخطار: قطع کننده مدار اصلی برق تمام مدارهای انشعاب را قطع می کند اما برق برق را قطع نمی کند. خطوط خدمات شهری و پایانه هایی که در داخل پنل به آنها وصل می شوند فعال باقی می مانند (حامل جریان الکتریکی مرگبار) مگر اینکه شرکت برق سرویس را به خانه قطع کند.

 

شرکت تابلو پاد با هدف طراحی، تامین و تولید تابلو برق نوآورانه و ارزش آفرین تجهیزات زیرساختی و فناورانه صنعت برق، ارائه دهنده انواع مختلف تابلو برق می باشد.

آدرس سایت : https://tablopaad.com/

تلفن : 36616322 - 36616332

 

1401/08/19
15:49:06
5.0 / 5
346
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی