آنالیز فنی پرسپولیس - سپاهان در ایستگاه تاكتیك ،

مورایس بردن یحیی را به شما یاد می دهد

مورایس بردن یحیی را به شما یاد می دهد به گزارش لوازم ورزشی، سپاهان که در جام حذفی به سختی مقابل پرسپولیس شکست خورده بود، این دفعه روی تدابیر مورایس و درس گرفتن از اشتباهات جام حذفی، توانست پرسپولیس را در یک بازی برتر در تهران شکست دهد.به گزارش لوازم ورزشی به نقل از ایسنا، بازی پرسپولیس و سپاهان در هفته بیست و سوم لیگ برتر ایران یکی از چند دیدار مهم و پراهمیت در راه قهرمانی بود و دو تیم صدرنشین برای زنده نگه داشتن امید یا افزایش شانس قهرمانی خود وارد زمین شدند که این دفعه مورایس دست برتر را نسبت به یحیی گل محمدی داشت و توانست شکست و حذف تیمش در جام حذفی را با برتری یک بر صفر مقابل پرسپولیس جبران کند.

نوریس باقری، مربی فوتبال در گفتگو با ایسنا، به تحلیل تدابیر فنی مورایس و گل محمدی در این بازی پرداخت که نشان از تغییرات در تاکتیک این دو تیم نسبت به بازی جام حذفی داشت و این دفعه مورایس مزد تفکرات درست خویش را گرفت.
ببینید فیلم/ آنالیز فنی پرسپولیس - سپاهان در «ایستگاه تاکتیک»
در ادامه تحلیل فنی این دیدار را که توسط نوریس باقری انجام شده است می خوانید:
تغییر ترکیب سپاهان با درس از بازی جام حذفی
پرسپولیس طبق روال بازی های گذشته با آرایش ۲-۴-۴ وارد بازی شد. در طرف مقابل تیم سپاهان با آرایش اولیه ۲-۲-۲-۴ بازی کرد که فکر می کنم برای نخستین بار در فصل جاری بود. باتوجه به بازی دو تیم در جام حذفی، فکر می کنم تدبیر خوبی بود که در ادامه به این مطلب می پردازیم.
پوشش نقطه ضعف سپاهان توسط مورایس
با توجه به بازی جام حذفی که ریگی تک محور بازی سازی سپاهان بود، تصمیم گرفته شد سپاهان با دو هافبک دفاعی، بازی سازی از عقب را انجام دهد که محمدی و ریگی وظایف خویش را به نحو احسن انجام دادند. جلوی این دو، نورافکن و کریمی دو هافبکی بودند که وظیفه داشتند در نیم فضا و فضاهای بین خطوط جای گیری کنند و موج حمله سپاهان را به شکل متفاوتی پیش ببرند.
علی محمدی پازل تاکتیکی سپاهان را کامل کرد
وقتی بازی سازی از عقب با دو هافبک دفاعی شکل می گرفت، کنترل و نبض بازی در اختیار سپاهان قرار گرفت. در مواقعی از بازی دیدیم که علی محمدی بین دو مدافع وسط جای گیری می کرد و بازی سازی را به نحو دیگری انجام می داد. هدفشان رساندن توپ به نورافکن و کریمی بود که یک خط بالاتر در جاهای مناسب جای گیری کرده بودند.
رضاییان در عقب، اشتباه جام حذفی را انجام نداد
در نیمه اول شاهد بودیم که زکی پور اجازه نفوذ زیادی داشت و کاملا بالا جای گیری می کرد و از سوی دیگر رضاییان اجازه نفوذ نداشت چون ترابی و امیری سمت چپ پرسپولیس بودند و برخلاف بازی جام حذفی که پشت سر رامین فضای نفوذ پرسپولیس بود، این دفعه رضاییان وظیفه نفوذ کمتری داشت اما بنا بر شرایط بازی رضاییان باز هم نفوذهای زیادی انجام می داد.
مرکز زمین از دست پرسپولیس خارج شد
سپاهان باتوجه به حفظ برتری عددی در کانال مرکزی با چهار بازیکن، کار را برای پرسپولیس سخت کرده بود و هافبک های چپ و راست پرسپولیس برای گرفتن راه نفوذ سپاهان از میانه میدان، جمع تر بازی می کرند و در این مواقع بازیکنان سپاهان با پاس های قطری، موقعیت ارسال را برای زکی پور ایجاد می کردند موقعیت های خوبی از این طریق خلق کردند. همینطور نورافکن یکی دو بار بین خطوط و نیم فضا صاحب توپ شد که منجر به خلق خطر برای تیم سپاهان شد.
تخریب بازی سازی پرسپولیس
زمانی که پرسپولیس قصد داشت با بیرانوند بازی سازی کند، دو مهاجم سپاهان روی دست مدافعان وسط پرسپولیس می آمدند که توپ دریافت نکنند وظیفه نورافکن و کریمی در این بازی بازی یک به یک با کمال کامیابی نیا و میلاد سرلک بود. در این صورت بیرانوند پاس بلند می داد یا برای مدافعان کناری توپ می داد یا پاس های طولی به مرکز می داد که تحت فشار و پرس شدید هافبک های سپاهان، توپ دفع می شد یا سپاهان توپ را تبدیل به یک حمله سریع می کرد. در مواقعی هم که پاس بلند می دادند، دانشگر و جونیور وظایف خویش را به نحو احسن انجام دادند. سپاهان در نیمه اول کنترل بازی را به خوبی در اختیار گرفته بود.
کناره های زمین، پاشنه آشیل پرسپولیس
پرسپولیس روی ارسال از کناره ها می توانست توسط جونیور گل بخورد یا روی چند مورد در کناره های زمین ضعیف ظاهر شد. پاشنه آشیل پرسولیس در چند بازی گذشته دریافت گل از روی ارسال از جناحین بوده است. از بازی فولاد، سپاهان، تراکتور و در بازی اخیر با سپاهان، این تیم روی سانتر از کناره ها انوع و اقسام گل ها را می خورد. این گل ها روی تیر یک، نقطه کور یا مثل بازی تراکتور روی ارسال زودهنگام و ضربه سر به ثمر رسیده است.

علت این گل خوردن ها در ارتباط با اینست که بازیکن پرسپولیس روی بازیکن ارسال کننده فشار شدید وارد نمی کند و زاویه ارسال را مختل نمی نماید. درست است که بازیکنان پرسپولیس معمولاً دریبل نمی خورند اما به خاطر فاصله ای که با بازیکن ارسال کننده دارند، این ارسال ها منجر به خطر روی دروازه پرسپولیس می شود.
استقرار و سازماندهی پرسپولیس در داخل ۱۸ قدم
از طرفی پرسپولیس روی ۱۸ قدم استقرار و سازماندهی خوبی ندارد. کما این که در این بازی روی این اتفاق گل خورد. زمانی که سانتر انجام شد، برتری عددی ۷ بر ۳ به سود پرسپولیس بود اما به خاطر سازماندهی بد و دفع توپ ناقص در پشت محوطه جریمه، سپاهان به گل رسید.

جالب این که مشابه همین اتفاق دقیقه ۲۵ و دقیقه ۶۷ هم رخ داده بود. دقیقاً ارسال و دفع اشتباه و عدم جمع کردن توپ دوم و ضربه هافبک های سپاهان را شاهد بودیم که پشت محوطه جریمه جای گیری کرده بودند.
آرامش سپاهان و اجرای دستورهای مورایس
سپاهان آرامش خوبی در این بازی داشت. با این که سپاهان در نیمه دوم یک بازیکن بیشتر داشت خیلی با حوصله بازی می کرد. روی دستورات تاکتیکی که از سوی مربی تعیین شده بود بازی کردند و فکر می کنم این آرامش از سوی مربی به تیم انتقال داده می شود. روی صحنه ای هم که به گل رسیدند آرامش دو بازیکن قابل تحسین بود. توپ اولیه را کریمی نزد و به مغانلو داد و او بعنوان یک مهاجم که ضربه نهایی را باید بزند، یک پاس به عقب داد و ضربه نهایی کریمی وارد دروازه شد. از طرفی در این بازی تدابیری تاکتیکی مورایس خیلی خوب بود اما به نظرم پرسپولیسی ها از لحاظ انفرادی بازی خوبی انجام ندادند.
مشکلات پرسپولیس در بازی با سپاهان
چون پرسپولیس در خانه مقابل تماشاگرانی بازی می کرد که پس از مدت ها طبقه اول ورزشگاه را پر کرده بودند، به نظر تحت استرس بود و به نظر بازی خوبی انجان نداد. نیمه اول یحیی نخستین تغییر را انجام داد و جای عمری و عالیشاه را عوض کرد تا عمری جلوی زکی پور را بگیرد. عمری در کار دفاعی بهتر است و از سویی عالیشاه پشت مهاجم بود و یک خط عقب تر از پریرا بازی کرد تا برتری عددی حریف را به بالانس برساند. با اینکه باز هم ناموفق بودند.
اخراج پریرا در نتیجه تأثیر گذاشت
در کل در یک بازی که حکم فینال را داشت و می توانست سرنوشت قهرمانی را تعیین کند، اخراج پریرا در نیمه اول پرسپولیس را تحت تأثیر قرار داد چون که حریف روز خوبی نداشت و تدبیری خوبی هم از جانب پرسپولیس انجام نشد و نفراتش بهتر بازی کردند و این اخراج در نتیجه نهایی موثر بود.

در نیمه دوم از دقایق ۶۵ تا ۸۰ کانال سمت راست سپاهان و چپ پرسپولیس با ورود آریا یوسفی باردیگر فعال تر شد و فضای خوبی را در سمت راست خود ایجاد می کردند و حملات گوناگونی را از کانال راست انجام دادند و از این فضاهای به وجود آمده نهایت استفاده را انجام دادند.
ترکیب پرسپولیس بالانس نبود
در کل پرسپولیس به خاطر نبود یکی، دو تن از مهره های اصلی خود در شرایط خوبی نبود. از طرفی مصدومیت پورعلی گنجی در دقیقه ۲۵ ساختار این تیم را به هم ریخت و در ترکیب اولیه بالانس خوبی نبود. بسیاری از بازیکنان هجومی در این تیم بودند. از طرفی سپاهان تعادل بهتری در انتخاب اولیه ترکیب تیمی داشت و هم بازیکنان تکنیکی و رو به جلو و هم هافبک های جنگنده و دفاعی داشت.

منبع:

1401/12/23
09:05:01
5.0 / 5
205
تگهای خبر: بازی , بازیكن , برند , پرسپولیس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی