شهرت فردوسی پور تا بندر لیورپول رفت!

شهرت فردوسی پور تا بندر لیورپول رفت! به گزارش لوازم ورزشی خبرورزشی نوشت: طرفدار سرسخت لیورپول با اعلان اینكه به خاطر پدرش طرفدار ایران بوده اظهار داشت: با حضور صلاح و مانه نظرها راجع به دین اسلام عوض شده است.


با توجه به این كه به سبب شیوع ویروس كرونا رقابت های مختلف ورزشی همچون فوتبال تعطیل می باشد، و باتوجه به درخشش لیورپول و حتی سالگرد حادثه تلخ هیلزبورو با «لی اریك» هوادار انگلیسی و متعصب باشگاه لیورپول گفت وگویی انجام شده كه در ادامه می خوانیم.

شما به ورزشگاه آنفیلد می روید؟ مثل بیشتر هواداران لیورپول بلیط كل فصل را دارید؟
نخستین بلیط من برای بازی استوك - لیورپول است كه برای ۲۰ سال پیش است. چون شرایط خرید بلیط دیگر راحت نیست. خیلی ها نمیتوانند بلیط بازی را تهیه كنند. مشكلات زیادی دراین زمینه وجود دارد و هزاران هوادار لیورپول از تماشای بازی ها محروم هستتد، چون ظرفیت استادیوم آنفیلد بسیار كم است، تیمی مثل لیورپول كه آنقدر هوادارهای پرشوری دارد باید ورزشگاهی داشته باشد كه هوادارهای بیشتری بتوانند در ورزشگاه حاضر شوند و لیورپول را حمایت كنند من هم چندسال است كه فقط بازی ها را از تلویزیون دنبال می كنم

نظرتان راجب سالگرد و حادثه تلخ هیلزبورو چیست؟
آن زمان خیلی حادثه تلخ و غم انگیزی بود، شرایط به شكلی بود كه استادیوم ها مثل امروز مدرن نبود، آن زمان برخی ها برای تماشای فوتبال می ایسنادند، و همین موجب شد آن حادثه كه خیلی برای لیورپولی ها هنوز هم تلخ است رخ بدهد، و این خیلی مهمست كه پس از سال ها، ما مرگ این ۹۶ هوادار لیورپول را به یاد می آوریم و هرسال باشگاه لیورپول مراسم یادبودی برای آنها برگزار میكند، هواداران لیورپول و حتی سایر تیم ها هم شركت میكنند، فوتبال و استادیوم فوتبال، جایی برای تفریح و شادی است و امیدوارم دیگر شاهد این اتفاقات تلخ نباشیم.

نظرتان را راجب روزهای كرونایی بدون فوتبال بگوئید.
خیلی روزهای سخت و غم انگیزی است كه بدون فوتبال طی می شود، من خودم اینجا شبكه ای را دنبال میكنم كه بیست چهار ساعت پشت سر هم فوتبال پخش میكند و مسائل را تحلیل می كند، و الان باتوجه به شرایط فعلی، خیلی فوتبال های حال و حاضر در دسترس نیستند، و الان من رجوع میكنم به سایت هایی مانند یوتیوب كه بازی های قدیمی و نوستالژی را ببینم، من حتی یكسری سی دی هایی از بازی های قدیمی لیورپول مانند فینال استانبول دارم و اهتمام میكنم با دیدن بازهای قدیمی لیورپول وقت خودم را به این شكل در دوران قرنطینه بگذرانم و ارتباط خودم را با فوتبال حفظ كنم

لیورپول پس از سی سال در آستانه قهرمانی لیگ انگلیس قرار دارد، اما كرونا رویای آنها را انگار میخواهد خراب كند نظر شما چیست؟
ما ۳۰ سال است قهرمان نشده ایم، و این یك بدشانسی بزرگ است، بسیاری از مواقع بود كه تا مرز قهرمانی پیش رفته ایم، اما باز هم آن اتفاق نهایی برای ما رخ نداده است. مدت زمان زیادی است كه ما فقط بدشانسی آوردیم، و این اصلا اتفاق خوبی نیست، ما توی این مدت جام های زیادی مثل لیگ اروپا و لیگ قهرمانان و حتی جام های داخلی را بردیم، ولی هنوز موفق به فتح لیگ برتر نشده ایم. هواداران تیم های لیگ برتری حتی لیورپول را مسخره می كنند كه قهرمان انگلیس نشده است، تیم هایی مانند چلسی منچستری ها و غیره. تیم آنها توی این مدت برخلاف لیورپول چند بار قهرمان لیگ شده اند. به نظر من درست است كه فوتبال جزو مهمی از زندگی ما است و من هم دوست دارم كه قهرمان شویم، ولی درحال حاضر اصلا اهمیت ندارد، و اولویت سلامتی مردم است، الان بحث مرگ و زندگی است، كه میتواند به قیمت جان آدم ها تمام شود، ولی اگر مسابقات از سر گرفته شود لیورپول بعد از دهه ها به آرزوی خود خواهد رسید.

به نظرتان چه چیزهایی موجب یكدست شدن لیورپول با كلوپ شده كه زمان دالگلیش، رافا بنیتز و راجرز نتوانست قهرمان انگلیس و اروپا شود؟
لیورپول یك تیم متوسط و پنجم و ششم جدول بود و اوضاع خیلی خوبی نداشت، اما از زمانی كه كلوپ افزوده شد، نگرش این تیم خیلی تغییر كرده و اتفاقات خیلی خوبی برای لیورپول رخ داده است، تفكر تیمی خوبی را شاهدش هستیم، همه به دنبال این هستند كه موفقیت تیمی را رقم بزنند، و كلوپ از آن دست آدم ها است كه دوست دارید با او دوست شوید، نه مثل آن رافا بنیتز كه اداهای خاصی دارد. كلوپ توی دورتموند ارزش های خودش را نشان داده است و توی لیورپول هم به همین شكل است، و از آنها یك تیم قوی و قدرتمند ساخته است


آقای اریك، چرا هواداران منچستریونایتد و لیورپول رابطه تیره ای با هم دارند؟ شما از باخت منچستر خوشحال میشوید یا برد لیورپول؟
من اساسا دوست دارم لیورپول پیروز شود، و مسئله روابط تیره بین این دو طرف به دهه ۶۰ برمیگردد، یك حالت الاكلنگ داشت، به شكلی كه یك مقطع منچستر ضعیف میشد و لیورپول قوی میشد، جام میبرد، و حتی منچستری ها به دسته پایین تر سقوط كردند، و همین موجب شد آنها به ما حسودی كنند، چونكه بهترین تیم بودیم، و همه چیز را برنده میشدیم، ولی آنها جایگاه خوبی نداشتند، البته منچستری ها انتقام خودشان را توانستند بگیرند، و این رقابت حتی فقط در زمین فوتبال نیست و در مسائل تجاری هم همچنین است، و مثل دو برادر می مانند كه هر كدام باید بهتر از آن یكی باشد، و بخاطر همین لیورپولی ها معتقد هستند كه آنها بهتر هستند و آن هایی كه در منچستر زندگی می كنند، میگویند ما بهتر هستیم.


آقای اریك ما در ایران یك تهیه كننده، مجری و گزارشگر معروف و البته بسیار محبوب به اسم عادل فردوسی پور داریم، او یك لیورپولی دو آتشه متعصب است.
بله او را می شناسم، من اینجا در شهر لیورپول دوستان ایرانی زیادی دارم برنامه های وی را با ترجمه دوستانم دنبال میكردم، خاصیت ای كه او دارد این است كه اطلاعات فوتبالی بسیار بالایی دارد، و میدانم طرفدار لیورپول است، و كسی كه هم اطلاعات بالایی دارد و هم طرفدار لیورپول است، كسی است كه من اساسا علاقه زیادی به او دارم و خیلی دوستش دارم

خاطره انگیزترین بازی عمرتان، كدام بازی است؟
من بازی لیورپول و میلان را انتخاب میكنم، وقتی بازی سه بر صفر شد بسیاری از لیورپولی ها دیگر نمیخواستند بازی را ببینند، و تلوزیون را خاموش كرده بودند، آن چیزی كه در نیمه دوم صورت گرفت ما اسمش را معجزه استانبول گذاشته ایم، چون كمتر كسی فكر میكرد لیورپول پیروز شود، من خودم فكر می كردم شاید در نیمه دوم با نتیجه ی شش بر صفر ببازیم، ولی خب این اتفاق رخ نداد سه بر سه مساوی شد و در پنالتی ها پیروز و قهرمان شدیم، و بخاطر همین، آن بازی برای ما خیلی خاطره انگیز است. ولی یك بازی دیگر هم وجود دارد كه خیلی خاطره انگیز است، جدال لیورپول درمقابل اورتون در دربی مرسی ساید، كه سال ۸۲-۸۳ (میلادی) برگزار شد، كه توی ورزشگاه آنها (گودیسون پارك) موفق شدیم پنج بر صفر پیروز شویم، كه ۴ گل آن بازی را ایان راش زد، كه روز خیلی خوبی بود

آقای اریك، باتوجه به حضور بازیكنان مسلمان مثل صلاح و مانه، در تیم لیورپول، آیا دیدگاه شما و مردم انگلیس و طرفداران لیورپول، نسبت به دین اسلام عوض شده است؟
من از اول هم دیدگاه بدی نسبت به دین اسلام نداشتم، و همیشه موافق آن بوده ام. اما پیش از پیوستن صلاح و مانه به لیورپول، ما شاهد تبعیض هایی مقابل مسلمانان بودیم، یا مثلا هر اتفاق تلخی كه رخ میداد، بعضی ها به مسلمانان توهین می كردند، اما آمار نشان میدهد پس از پیوستن این دو نفر به لیورپول، گرایش ها و نظرها نسبت به دین اسلام عوض شده و بهتر شده، و كمتر مورد اهانت و تعرض قرار میگیرند. نكته اینجاست كه صلاح و مانه فقط فوتبالیست خوبی نیستند، بلكه آدم های خوبی هم هستند، و همین سبب شده این دیدگاه مثبت نسبت به مسلمانان در كشور انگلیس و شهر لیورپول ایجاد شود. از بازیكنان سابق و حال و حاضر ایرانی شاغل در اروپا، شما كسی را می شناسید؟
بله من چیزهای زیادی میدانم، علی دایی را به یاد می آورم، حتی در جام جهانی ۱۹۹۸ یادم است كه پدرم دوست داشت آمریكا ایران را شكست بدهد و من برعكس پدرم طرفدار ایران بودم، وقتی ایران پیروز شد، من خیلی خوشی كردم، و این خاطره جالبی برای من بود، به غیر از دایی، كریمی را میشناسم كه در بوندس لیگا بود، علیرضا جهانبخش كه در برایتون توپ میزند، سردار آزمون در زنیت، دژاگه در فولام بوده است. یك خاطره جالب دیگر هم دارم و آن، بازی ایران در مقابل اسكالند در جام جهانی ۱۹۷۸ بود، من سن كمی داشتم و خیلی جوان بودم، انگلیسی ها آن زمان اسكاتلندی ها را بخاطر تساوی با ایران، مسخره می كردند. 256 43


منبع:

1399/02/03
13:35:23
5.0 / 5
3503
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی