ریشخند مرگ به كرونا در سواحل مازندران

ریشخند مرگ به كرونا در سواحل مازندران لوازم ورزشی: برمبنای تازه ترین گزارش هیات نجایت غریق مازندران، آمار غرقی های دریا امسال با وجود شرایط كرونایی و شروع به كار طرح های سالمسازی با 2 هفته تاخیر، با زمان مشابه سال قبل برابر می كند، آماری كه نه فقط نشانگر بی تاثیر بودن هشدارها در باره رعایت پروتكل های بهداشتی، بلكه بی توجهی به استانداردهای حضور و شنا در آب های ساحلی دریای خزر است.


بر اساس تازه ترین گزارش هیات نجات غریق و غواصی مازندران، از شروع خرداد ماه و با آغاز طرح سالمسازی دریا در سواحل استان تا روز گذشته جمعه ۳۰ خرداد ۱۶۰ نفر در سواحل مازندران گرفتار غرق شدگی شدند که از این تعداد ۱۳۸ نفر مرد و ۲۲ نفر زن بودند.
همچنین در طول این مدت چهار نفر بعد از غرق شدن جان باختند که حدودا در مجموع بنا بر گفته مسئولان نجات غریق با زمان مشابه سال قبل تفاوتی نداشته است.
همچنین اطلاعات به دست آمده نشان میدهد که تمامی جان باختگان سال جاری افراد غیربومی شامل ۲ شهروند تهرانی و ۲ نفر اتباع افغانی بودند. اتباع افغانی چهارشنبه هفته پیش در ساحل نمک آبرود غرق شده و جان باختند.
برابری آمار غرق شدگان سال قبل با سال جاری در سواحل مازندران در حالی است که این استان با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کند و برمبنای سفارش های بهداشتی باید شاهد کاهش حضور مردم در سواحل و اماکن عمومی مانند دریا باشد.
البته این آمار مربوط به ۳۷۵ نقطه از خط ساحلی مازندران است که حدود ۹۵۰ ناجی غریق در آن حضور دارند، در صورتیکه ۹۵ درصد از غرق شدگان در مناطقی که طرح دریا ندارد غرق می شوند که آماری از آنها در دست نیست.
جمعیت زیاد مراجعان به ساحل و کنترل سخت مسافران
رئیس هیات نجات غریق و غواصی مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا توضیح داد: متاسفانه مسافران و گردشگران توجهی به سفارش های ناجیان مستقر در ساحل ندارند و بیگدار به آب می زنند.
نقی کریمیان با اشاره به اینکه در هفته ای اخیر حضور مسافران در سواحل مازندران روند افزایشی داشته است، اضافه کرد: متاسفانه افزایش جمعیت مانع از خدمات رسانی دقیق و گسترده می شود.
وی اظهار داشت: بعنوان مثال روز چهارشنبه ۲۸ خرداد هشت تبعه افغانی در ساحل نمک آبرود وارد دریا شدند که به سبب ناآشنایی با آب دریا و به ویژه شرایط حاکم بر دریای خزر همگی گرفتار غرق شدگی شدند که ۶ نفر آنان توسط ناجیان غریق نجات یافتند ولی ۲ نفر جان باختند.
رییس هیات نجات غریق مازندران با اشاره به اینکه هنوز خطر شیوع ویروس کرونا برای تجمعات وجود دارد، اظهار داشت: شاید ویروس کرونا از راه آب دریا منتقل نشود، اما وجود این ویروس هوشیاری بیشتر مسافران را می طلبد تا رفتار محتاطانه ای داشته باشند و به سفارش ها عمل کنند.
به گفته او، طبق آمار غرق شدگان سواحل مازندران، امسال گویا نه فقط جمعیت ورودی به سواحل نسبت به سال قبل کم نشده است، بلکه روند افزایشی را طی می کند.
کریمیان همین طور به اجرای پروتکل های بهداشتی در سواحل مازندران اشاره نمود و اظهار داشت: ناجیان غریق و مجریان طرح مجبور به رعایت تمامی دستور العمل های بهداشتی هستند.
وی اضافه کرد: مردمی که به ساحل می آیند هم اکنون حدودا هیچیک از پروتکل های بهداشتی را در ساحل دریا اجرا نمی کنند و رعایت این پروتکل ها در پایین ترین سطح قرار دارد.
این مسئول اشاره کرد: باید نظارت بیشتری بر اجرای پروتکل های بهداشتی صورت گیرد تا هم امنیت مسافران و هم سلامت و ایمنی مردم مازندران تامین گردد.
افزایش ۲ برابری حضور گردشگران در مازندران
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران هم از افزایش حضور مسافران در استان در شرایط کرونایی سال جاری ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت: با وجود کاهش هفت درصدی تردد خودرویی و آمار سفر به مازندران، اما میزان اقامت گردشگران رشد ۲ برابری داشته است.
حسین حسن نژاد با بیان این که عدم رعایت پروتکل های بهداشتی مقابله با ویروس کرونا دغدغه اصلی استانداری و مسئولان استان است، اضافه کرد: سواحل مازندران در هفته های اخیر مملو از توریست و مسافر بوده که نگرانی ها را افزایش داده است.
وی با اعلان اینکه ویروس کرونا طبق گفته های علمی در طولانی مدت میان مردم زیست خواهد کرد، اظهار داشت: به همین خاطر باید با مدیریت در مقابل ویرس کرونا ظاهر شد و تعطیلی و ممنوعیت راه به جایی نخواهد برد.
معاون استاندار مازندران اجرای طرح دریا را نیز بمنظور مدیریت بهتر سواحل عنوان نمود و اظهار داشت: حضور ناجیان در سواحل برای حفاظت از جان مسافران ضروری بود که این کار در طرح های سالمسازی و مناطق حادثه خیز محقق شده است.
حسن نژاد رعایت پروتکل ها و دستور العمل های بهداشتی را مهم ترین رویکرد دانست و اضافه کرد: به وضوح می توان دید که تصمیم دولت برای بازگرداند فعالیت اصناف چقدر بموقع بوده و از ایجاد خسارات بیشتر جلوگیری کرد.
حضور بی شمار مسافران و مجاوران در سواحل مازندران در حالی است که بعضی از مردم استان به خاطر نگرانی از مبتلاشدن به ویروس کرونا همچنان خانه نشین هستنند وفرصت حتی یک بازدید از ساحل را نداشتند.
ویروس کووید-۱۹ یا همان کرونا چهارمین ماه از حضور خود در مازندران را پشت سرگذاشته است، ویروسی که هزاران نفر در این استان را به خود مبتلا کرد و جان صدها نفر را نیز گرفت. البته حتی با گذشت چندین ماه شیوع این ویروس جهان گیر در استان مازندران همچنان ادامه داشته بنابر آمارهای رسمی از طرف دانشگاه های علوم پزشکی مازندران حدود ۳۳۰ نفر مشکوک مبتلا به ویروس کرونا در مراکز در مانی و بیمارستانی استان بستری هستند.
ویروس کرونا خسارات های جدی به بخش های اقتصادی مازندران وارد کرد و حدودا تمامی بخش ها همچون گردشگری را به تعطیلی کشاند. اما رفته رفته حوزه های اقتصادی با سفارش ها و پروتکل های بهداشتی فعالیت خودرا از سر گرفتند و با کاهش محدودیت ها از بیش از ۴۰ روز گذشته مازندران میزبانی گردشگران خودرا از سرگرفته است.منبع:

1399/04/04
22:27:00
5.0 / 5
3134
تگهای خبر: پزشك , خدمات , سفر , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
لوازم ورزشی
لوازم ورزشی
varzeshtools.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم ورزشی محفوظ است

لوازم ورزشی

لوازم و ادوات ورزشی